Materiał do imodela

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Arkadiusz
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 01 lis 2004, 07:35
Lokalizacja: Roszowicki Las

Materiał do imodela

#1

Post napisał: Arkadiusz » 28 mar 2014, 11:49

Witam,

Od tygodnia posiadam maszynkę Rolanda imodela, do obróbki zalecane są materiały miękkie. Chciałbym użyć pianki, czy w związku z tym ktoś mógłby mi polecić jakąś, lub jakiś inny materiał.

Pozdrawiam
Arkadiusz



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 28 mar 2014, 22:35

Witam
Materiały miekkie to potocznie pianki, tworzywa sztuczne, drewna oraz niektóre matele. Wiem to nie z definicji tylko z obróbki. Pianki to nie muszę tłumaczyć np strurodur. Drewna to ten rodzaj który używają rzeźbiarze np drewno lipowe. Tworzywa sztuczne to ABS. PP, pleksa Metale to miedź, aluminum. Materiały twarde to potocznie stal i do tego trzeba mieć bardzo mocną i sztywna maszyne. Poruszyłeś dosyć specyficzny temat bo w przypadku obróbki nie tylko ważny jest rodzaj maszyny ale rónież jest ważny sam proces obróbki tzn. jak sama obróbka będzie "zaprogramowana". Do dyspozycjie masz wiele prgramów CAM w których możesz ustawić samą obróbke tzn. zagłębienie narzędzia w materiał, prędkość obróbki jak, prędkość narzędzia wirującego, oraz ilość przejść. Znane mi są sytuacje kiedy programista "zarżnął" narzędzie oraz wrzeciono podczas obróbki drewna dębowego w obrabiarce przystosowanej do obróbki stali, ale też widziałem kiedy programista "ułożył" program do frezowania brył z aluminium i robił to na drewniaki z powodzeniem. Także oprócz maszyny ważny jest sam proces obróbki.
Tylko jeszcze zastanów się czy będziesz szczęśliwym posiadaczem tego cuda.
robert


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 399
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#3

Post napisał: NFZ » 02 kwie 2014, 01:07



diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: diodas1 » 02 kwie 2014, 02:52

Oooo , jak miło że znowu wypłynął wosk :mrgreen: Popieram, szczególnie że jest to materiał wielokrotnego użycia więc tani do wszelkich eksperymentów i prób nowego nabytku. Może też być wykorzystany jako jednorazowa forma do odlania docelowej kształtki z żywicy utwardzalnej. Trzeba wówczas oczywiście frezować negatyw oczekiwanej bryły. Kiedy zachodzi potrzeba uzyskania wielu identycznych kształtek to wygodnie jest wykonać pozytyw, z niego odlać negatywową foremkę silikonową a potem z tej formy znowu metodą odlewania powielać w nieskończoność z takiego materiału jaki jest pod ręką, nawet z gipsu. Będzie to zwykle szybsze niż frezowanie każdej kształtki osobno.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”