Produkcja obudowy. Jak to w ogóle wygląda ?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ducek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2011, 00:08
Lokalizacja: WaWa

Produkcja obudowy. Jak to w ogóle wygląda ?

#1

Post napisał: ducek » 02 lut 2011, 00:46

Witam Was !

Jestem elektronikiem i projektuję pewne urządzenie dla mojego klienta. Jako, że elektronika jest już prawie gotowa to przyszedł czas na obudowę. Urządzenie jest na tyle specyficzne, że nie mam szans abym znalazł coś gotowego z obudów dostępnych na rynku. Jestem zielony jeżeli chodzi o wtryskarki, formy itd. i dlatego potrzebuję Waszej pomocy. Dla ukazania o jakiej wielkości i kształt planowanego elementu mi chodzi dodałem poniżej zdjęcia. Oczywiście jest to tylko przykładowa obudowa ale coś takiego właśnie będę potrzebował. Wymiary zewnętrzne to około 100x60x30 mm.

Wygląda to miej więcej tak:
Obrazek
lub

Obrazek

Jak ten biznes w ogóle wygląda? Do jakich zakładów uderzyć o to? Ile kosztowałoby przygotowanie produkcji i koszt późniejszy gotowego elementu?

Planuję, że będę tego potrzebował około 1000 sztuk (lub więcej) rocznie.

Z góry dzięki za Waszą pomoc.



Tagi:


azaz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 02 sty 2005, 20:45
Lokalizacja: wwa

#2

Post napisał: azaz » 02 lut 2011, 01:06

temat ogolnie jest dosc skomplikowany najlepiej rozeslac zapytania do jak najwiekszej ilosci firm z tym ze nalezy przycjac jakies zalozenia co do precyzji wykonania, materialu, czy jakosci powiezchni.
Obudowa taka nie jest zbyt skomplikowanym elementem i napewno wystarczy forma jendo gniazdowa.
Mysle ze jesli ktos by sie podial na wlasna reke to za forme wezmie pare tys natomiast profesjonalne firmy prewnie kilkadziesiąt.
Jesli chodzi o pozniejsze koszty produkcji sa to juz sprawy groszowe.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 02 lut 2011, 02:39

ducek, odbierz wiadomość PW


M.Czyżewski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 sty 2011, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4

Post napisał: M.Czyżewski » 03 lut 2011, 18:34

Proponuję termoformowanie próżniowe.
Niski koszt formy, idealne rozwiązanie w trakcie dopracowywania wyrobu.


W razie pytań chętnie pomogę.
Mogę też wykonać taką obudowę.

pozdrawiam :)


servee
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 08 lut 2011, 00:12
Lokalizacja: W-wa

#5

Post napisał: servee » 09 lut 2011, 01:27

Z racji niewielkiej przewidywanej produkcji rocznej może warto zastanowić się nad takim zaprojektowaniem obudowy, aby była ona symetryczna - koszt formy będzie tańszy, a przy takiej ilości cena formy ma tu zasadnicze znaczenie.
Bistel.pl - projektowanie detali i wyprasek, formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, tworzywa sztuczne - przetwórstwo, CAD 2D/3D

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: podrzeźbi » 09 lut 2011, 16:40

Przy termoformowaniu mogą występować większe uchyby kształtów i wymiarów. Jestem również zainteresowany wykonaniem form do produkcji tego typu wyprasek. Jakby się spisywały formy aluminiowe. Do produkcji małoseryjnej też trzeba robić formy stalowe ?


M.Czyżewski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 sty 2011, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#7

Post napisał: M.Czyżewski » 09 lut 2011, 18:47

podrzeźbi pisze:Przy termoformowaniu mogą występować większe uchyby kształtów i wymiarów.
Jestem przekonany, że tolerancja wymiarowa będzie dostateczna (0,5 mm), a o uchybach kształtu nie ma mowy. Wytłoczka dokładnie odzwierciedla kształt formy. Oczywiście wszystko zależy od projektu i dostosowaniu go właśnie do tej technologii. Przy termoformowaniu konieczne są pewne uproszczenia, ale coś za coś.

apropos aluminium - jest doskonałe, ale drogie w obróbce.
Na początek warto zrobić formę z mdfu. Łatwo się modeluje i można dopracować szczegóły przed ostateczną produkcją.
Idealne są żywice. Na modelach z żywic można wykonać dziesiątki tysięcy zaformowań.
Oczywiście wszystko zależy od projektu.

pozdro :)
Ostatnio zmieniony 09 lut 2011, 18:51 przez M.Czyżewski, łącznie zmieniany 1 raz.


servee
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 26
Rejestracja: 08 lut 2011, 00:12
Lokalizacja: W-wa

#8

Post napisał: servee » 09 lut 2011, 18:50

M.Czyżewski pisze:apropos aluminium - jest doskonałe, ale drogie w obróbce.
Nie zgadzam się z Tobą. Jak to możliwe, że obróbka aluminium jest droższa od obróbki w stali - bo o takie formy pyta przedmówca "podrzeźbi". Chyba, że aluminium porównujesz z MDF - wtedy się zgodzę, ale to nie jako materiał do formowania wtryskowego.

Jeżeli wypraska nie jest skomplikowana to przy niewielkiej serii można zastanowić się nad formą aluminiową. Materiał z którego ma być wykonany detal też ma znaczenie. Np. dodatek włókna do tworzywa potrafi narobić szkód w gnieździe formującym - wypłukać je miejscowo. Szczególnie tam gdzie przepływ tworzywa jest intensywny.
Widzę, że jesteś z Mielca - ja z Dębicy, jeżeli zdecydujesz się na formę, to służę pomocą i radą. Namiar na mnie znajdziesz w stopce.
Bistel.pl - projektowanie detali i wyprasek, formy wtryskowe, formy rozdmuchowe, tworzywa sztuczne - przetwórstwo, CAD 2D/3D


M.Czyżewski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 sty 2011, 23:23
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9

Post napisał: M.Czyżewski » 13 lut 2011, 11:34

ja cały czas mam na myśli termoformowanie próżniowe- do krótkich serii nie proponowałem wtrysku i rzeczywiście porównywałem alu do mdfu.
pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”