pomoc w przerobieniu rysunku na dxf- replika armatki

Tutaj prosze umieszczać rysunki, kody i inne prace, które można wykonać na maszynie CNC

Autor tematu
sailas989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2016, 15:56
Lokalizacja: Suwałki

pomoc w przerobieniu rysunku na dxf- replika armatki

#1

Post napisał: sailas989 » 10 wrz 2016, 16:04

Witam, posiadam program DraftSight 2016 i A9CAD ale sam nie daje rady przerysować rysunku dokładnie tego Obrazek potrzebuje go mieć w formacie dxf może ktoś podpowie jak to najlepiej zrobić.
Całość projektu jak ma wygląda armatka można znaleźć tutaj :ARMATKA



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 10 wrz 2016, 17:57

Ja takie rzeczy przerabiam w Inkscape.
Nie jest to takie super szybkir rozwiązanie, bo czasem trzeba się nasiedzieć nad przerabianiem, ale działa.

http://goinkscape.com/how-to-vectorize-in-inkscape/


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: pomoc w przerobieniu rysunku na dxf- replika armatki

#3

Post napisał: lajosz » 10 wrz 2016, 23:10

sailas989 pisze: może ktoś podpowie jak to najlepiej zrobić.
Najlepiej po prostu przerysować ręcznie, tym bardziej, że ten rysunek jest bardzo prosty.

Jednak jeśli nawet go przerysujesz, to skąd będziesz wiedział jakie mają być wymiary ?

Tak czy siak, taki rysunek można przerysować dosłownie w 10 minut, więc w ramach ćwiczeń .... poniżej link.

>> KLICK <<


Autor tematu
sailas989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2016, 15:56
Lokalizacja: Suwałki

#4

Post napisał: sailas989 » 11 wrz 2016, 08:58

Tak zgadzam sie rysunek jest prosty dla kogoś kto już pracował przy takich programach,
ja dopiero zaczynam i tak też zrobiłem w ramach ćwiczeń przerysowałem to tylko mi to zajeło nie 10 minut a jakieś 4 godziny :/ . No ale bynajmniej próbowałem. Dodaje w załączniku na dole mój projekt, kompletnie nie wiedziałem jak połączyć linie w jedną całość.

lajosz a co do wymiarów to własnie też odrazu zapytm jak mam już ten Twój projekt od Ciebie to można go powiększyć założmy dwu czy trzy krotnie , czy trzeba od nowa rysować ? :)

I dzięki za pomoc naprawde wczoraj długo przy tym siedziałem
Załączniki
Armatka DXF2 projekt.dxf
KLICK
(132.74 KiB) Pobrany 228 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 11 wrz 2016, 10:52

sailas989 pisze:... co do wymiarów to własnie też odrazu zapytm jak mam już ten Twój projekt od Ciebie to można go powiększyć założmy dwu czy trzy krotnie , czy trzeba od nowa rysować ? :)
Spokojnie można przeskalować każdy rysunek, czyli nie musisz niczego rysować na nowo.

Oczywiście w każdym programie nieco inaczej się to realizuje, ale NA PEWNO można sobie przeskalować do żądanych wymiarów.
Przykładowo w AutoCAD-zie można skalować z punktem odniesienia, czyli załóżmy, że znasz wymiar jakiegokolwiek elementu (a nawet pojedynczej linii) w rysunku i wybierając ten wymiar jako punkt odniesienia, skaluje Ci się cała reszta.
Inaczej pisząc, załóżmy, że wiesz, iż kółko armatki ma mieć wymiar 20mm, a na rysunku ma 34.8mm.
Zaznaczasz całość (czyli wszystko co widzisz na rysunku), ale jako punkt odniesienia wskazujesz właśnie to kółko i wpisujesz właściwy jego wymiar, czyli 20mm, a cała reszta powiększy/pomniejszy się proporcjonalnie.
Można również skalować procentowo, albo ile razy ma być większe/mniejsze.
sailas989 pisze:I dzięki za pomoc naprawde wczoraj długo przy tym siedziałem
Nie ma sprawy, przecież po to jest forum :)

=========
Tak na marginesie, to akurat ten rysunek (armatki) rysowałem w ArtCAM-ie, bo jest zdecydowanie łatwiej niż w AutoCAD-zie, ale nie zmienia to faktu, że np. w AutoCAD-zie zajęło by to może 5 minut dłużej.
Zresztą, nieważne narzędzie (oprogramowanie) .
Ważna jest znajomość tego narzędzia, czyli jeśli dobrze poznasz oprogramowanie z którym pracujesz, to bez większych problemów zrobisz w nim niemal każdy rysunek.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 11 wrz 2016, 11:05

połączyłem linie w Twoim rysunku także wywaliłem zdublowane, może się przyda.
Załączniki
Armatka1 DXF2 projekt.dxf
(8.7 KiB) Pobrany 216 razy
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
sailas989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2016, 15:56
Lokalizacja: Suwałki

#7

Post napisał: sailas989 » 11 wrz 2016, 13:23

Spokojnie można przeskalować każdy rysunek, czyli nie musisz niczego rysować na nowo.
Okej ja nie wiem jak ten projekt wyjdzie wymiarmowo po wycięciu ale z tego co widze małe to jest ale też sie przyda zrobię dwie armatki ;) jedną taką a drugą bym chciał tak ze 3x większą.
Jeśli chodzi o dobór kółek czy lufy to zrobię to potem na podstawie już gotowego stelaża jak będe miał wycięty to sobie oblicze. Więc teraz czeka mnie znowu pare godzin zabawy z powiększeniem tego :)

A jeśli chodzi o programy z tych co wymieniłeś to widzę że są one płatne ja korzystam z darmowego DraftSight i A9CAD . Narazie początki wieć z kupnem AutCad czy innego sie wstrzymam.
Nie ma sprawy, przecież po to jest forum :)
Tak tylko że nie zawsze na forach ludzie są chętni do pomocy dla kogoś kto sie dopiero zarejestrował ;) ja jestem nowy ale będe próbował opanować takie projekty bo można fajne rzeczy zrobić.

połączyłem linie w Twoim rysunku także wywaliłem zdublowane, może się przyda.
Dzięki napewno sie przyda chociaż lajosz wykonał też dobra robote i jego projekt jest lepszy od mojego.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 11 wrz 2016, 13:44

do tego typu zadań polecam Inkscape, darmowy łatwy do opanowania https://inkscape.org/en/
Tu np wersja Pl http://www.dobreprogramy.pl/Inkscape,Pr ... 12218.html
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
sailas989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2016, 15:56
Lokalizacja: Suwałki

#9

Post napisał: sailas989 » 11 wrz 2016, 14:14

dance1 pisze:do tego typu zadań polecam Inkscape, darmowy łatwy do opanowania https://inkscape.org/en/
Tu np wersja Pl http://www.dobreprogramy.pl/Inkscape,Pr ... 12218.html
Dzięki program właśnie zainstalowałem i z powiększeniem projektu w tym programie widze że generalnie nie ma problemu można samemu wpisac wymiary lub tez zwyczajnie zaznaczyć element i przeciągać strzałkami w celu powiększenia :)


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 11 wrz 2016, 14:30

to jeszcze zobacz jak łatwo obrysować bitmapę, przykład

filmików i samouczków na Youtube multum. :wink:



no i chyba błąd masz w lokalizacji
Załączniki
1.jpg
1.jpg (10.41 KiB) Przejrzano 2894 razy
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „DXF, NC, HPGL, itp”