Płaskorzeźba wg. wzoru

Tutaj prosze umieszczać rysunki, kody i inne prace, które można wykonać na maszynie CNC

Autor tematu
xcadam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2012, 11:36
Lokalizacja: Polska

Płaskorzeźba wg. wzoru

#1

Post napisał: xcadam » 11 cze 2012, 11:05

Witam wszystkich forumowiczów!
Pracuję na frezarce CNC SERON 1325M
Otrzymałem zapytanie na wykonanie płaskorzeźb wg. wzoru- zdjęcie w załączniku ("deska 1", "deska 3")
Średnica od 10 cm do 20 cm.
Posiadam program Ucancam V8 (opis programu: http://www.vendio.com/stores/autradeonl ... id=2745421) który kupiłem w zestawie z maszyną i obawiam się, że nie dam rady wykonać w swoim programie tego typu projektu dlatego tutaj nasuwają się pytania:

1. Czy któryś z użytkowników forum wykonywał już tego typu płaskorzeźby? Jaki sposób obróbki jest najlepszy? Program daje mi możliwość obróbki na podstawie bitmapy ale czy taka droga jest właściwa? Poniżej zdjęcie z przykładowej pracy jaką wykonałem po znalezieniu czarno białego zdjęcia (forum artcam) "płaskorzeźba)
Zapytanie jakie otrzymałem nie wskazuje, że płaskorzeźba ma być dokładnie taka sama, ma być coś podobnego.
Czy jeżeli narysuję wektory możliwe jest w jakiś sposób uzyskanie płaskorzeźby 3D a nie 2D?

2. Jakim narzędziem powinna zostać wykonana obróbka. Myślę czy np. frez o średnicy 5 mm z zaokrąglonymi brzegami jest odpowiedni?

3. Czy któryś z forumowiczów jest w stanie wykonać taki projekt np. jeżeli będzie to obróbka z bitmapy? Jaki byłby orientacyjny koszt takiego projektu?

Z góry dzięki za informacje :smile:
Załączniki
Deska_3.jpg
Deska_3.jpg (17.88 KiB) Przejrzano 10281 razy
Deska_1.jpg
Deska_1.jpg (16.69 KiB) Przejrzano 10264 razy
plaskorzezba.jpg
plaskorzezba.jpg (20.06 KiB) Przejrzano 10309 razy



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 11 cze 2012, 16:59

Witam.

No więc tak:

Można robić płaskorzeźby (reliefy) z bitmapy, ale zapewniam, że nie jest to najlepszy pomysł, tzn. chodzi o to, że nie ma (i moim zdaniem nigdy nie będzie) programu, który prawidłowo rozpozna gdzie są doliny i góry.
Od biedy można jeszcze bawić siew reliefy z bitmapy wtedy, kiedy bitmapa nie jest zdjęciem, czyli mamy np. jakieś kolorowe logo, a te kolory nie zlewają się, czyli są to jednolite, wyraźnie oddzielone kolory. W takim wypadku, relief jeszcze jakoś wygląda.

Natomiast można (i moim zdaniem należy) robić reliefy na podstawie bitmapy, czyli obraz rastrowy służy tu tylko jako podkład dla ręcznie rysowanych wektorów.

Najlepiej jednak od razu rysować wektory lub mieć gotowy (np. ściągnięty z netu) plik wektorowy, ale (powtórzę) ręczne rysowanie jest najlepsze bo mamy pełną kontrolę nad tym co robimy.

A teraz.

A teraz idziemy na jednego .... :)

No dobra, przejdźmy do konkretów.
Poniższy opis będzie pisany na podstawie moich doświadczeń z Artcamem i do tego właśnie programu będzie się odnosił.
Otóż przy pomocy Artcama zrobiłem już kilkadziesiąt (może z 50) płaskorzeźb/reliefów, więc co nieco tam wiem.
ad. 1 --> Ucancam V8 jest mi znany bo kolega ma też jakiegoś Serona + ten Ucancam V8 do niego.
Popracowałem na tym Ucancamie trochę, ale moim zdaniem jest mało intuicyjny i bardzo awaryjny, tzn. ni z gruchy ni z pietruchy potrafi radośnie sobie zawisnąć albo dla odmiany wykrzaczyć się wyjść do windy.
Jednak jeśli przygotować dla tego Serona program w Artcamie, to maszyna robi to co należy.
Gdybyś miał Artcama i nie wiedziałbyś jakiego postprocesora użyć do tego Serona, to podpowiadam, że jest to " Axyz(*nc) " .

ad. 2 --> Narzędzia do obróbki dobierasz indywidualnie do każdej pracy bo jak wiadomo, są różne wielkości/wysokości gotowych elementów (płaskorzeźb) , więc nie ma sensu (choć można) męczyć np. reliefu 1200 x 600 x 70 frezem kulistym 6mm bo obróbka będzie trwała "latami" .
No więc na przykładzie w/w elementu, w Artcamie możesz (i moim zdaniem trzeba) najpierw zrobić obróbkę wstępną (tzw. obróbka warstwy Z) np. frezem palcowym prostym, ryflowanym (bo szybciej i lepiej) 16mm z płaskim czołem, a następnie założyć mniejszy frez wykańczający np. 3-5 mm kulisty i wybrać obróbkę "Obróbka reliefu", co znacząco zmniejszy czas wykonania całości, ale i tak (przy tak dużym elemencie) krótko to trwać nie będzie.
W ogóle, to strategia obróbki małych i dużych elementów różni się znacząco bo trzeba dobierać zupełnie inne narzędzia, posuwy, rodzaje obróbek, ale to dyskusja na osobny temat.

ad3. --> Jestem w stanie to wykonać z bitmapy, ale tylko w/w sposobem, tzn. nie używając żadnych automatów do tworzenia reliefów z bitmapy bo i tak (zapewniam) nic z tego nie będzie.
Jednak robota taka (choć niezbyt trudna) jest jednak dość żmudna, ale za to efekty dokładnie takie jakich się oczekuje.
Oczywiście oprócz samej bitmapy potrzebne byłyby informacje dodatkowe, czyli jaka ma być wysokość całości + podać choćby jeden wymiar (długość lub szerokość) przyszłego reliefu, jakie wysokości poszczególnych sekcji (góry/doliny) reliefu, jakie narzędzia zostaną użyte (dokładne wymiary narzędzi).
No i dobrze by było, żeby to nie była jedna bitmapa, a kilka zdjęć tego samego elementu pod różnymi kątami + rzut z góry i z boku.

Kończąc, mam nadzieję, że nie zanudziłem :)

Pozdrawiam.

Poniżej przykładowy relief stworzony z wektorów które z kolei robione były na podstawie bitmapy załączonej w tym poście --> Straz

Obrazek

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#3

Post napisał: wood carver » 11 cze 2012, 21:15

Obróbka wierszowaniem w przypadku takiego elementu odpada- taką podkłądkę pod oręż dzika ręcznie wykonuje szybciej niż na ploterze, a jakość obróbki "spod dłuta " jest o wiele lepsza niż po przejściach frezu. Jeśli jednak podkładka nie musi być identyczna a podobna oczywiście nie odstająca estetyką to można się pokusić o bardziej systemową obróbkę i stworzenie wzoru pod konkretne narzędzia. Wszystko zależy od ilości sztuk, bo opracowanie wzoru , który będzie się wykonywało naprawdę szybko i w relatywnie niskiej cenie wymaga czasu i zaangażowania i obróbki "kombinbowanej"-systemowej-takiego doboru frezów i innych narzędzi , które pozwoli na jak najefektywniejszą obróbkę materiału, a co za tym idzie uzyskanie niższej ceny.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 11 cze 2012, 21:55

@wood carver

Słusznie waść prawisz i co więcej, moim zdaniem w ogóle nie opłaca się robić małych powtarzalnych elementów na CNC.

Zdecydowanie bardziej opłaca się robić duże (nawet bardzo duże) obiekty (że się tek wyrażę) artystyczne, czyli jakieś muszle, fale, powykręcane spirale itd. itp.
Klienci zamawiający w/w obiekty raczej nie liczą się z kasą.

W ogóle to uważam, że przyszłość należy do drukarek 3D.
Tu dopiero można puścić wodze fantazji.
Robi się rzeczy, które na pięcioosiówkach są bardzo trudne do wykonania albo wręcz niemożliwe, że o kosztach nie wspomnę, chociaż drukarki 3D też do tanich nie należą.


Twein
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 06 gru 2011, 16:14
Lokalizacja: dolnośląskie

#5

Post napisał: Twein » 11 cze 2012, 22:11

pozostaje grawerować długopisy +10gr od sztuki

Wszystko prawda, ale klient się trafi to i ja bym takie herby trzaskał. Nie mam maszyny, która by posągi rzeźbiła w mniej niż trzydziestu kawałkach, ale to co jest na zdjęciach wyrzeźbiłbym w Sculptrisie później OBJ przemielił na G-kod i usunął na koniec zaznaczeniem wszystkie zbędne podróże. Max moich zdolności przyspieszania. Pomijając różne narzędzia, pewnie dwa.


Autor tematu
xcadam
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2012, 11:36
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: xcadam » 12 cze 2012, 07:12

Witam,
dzięki za szybkie odpowiedzi,
Precyzując zapytanie, wykonanie dotyczyć ma wzoru podobnego do "deska 1" dokładnie jest to tło dla różnego typu oręży.
Średnica elementu wynosić ma odpowiednio 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 cm. dlatego najlepiej, jeśli projekt będzie wykonany w taki sposób, aby móc go "rozciągać" w górę i w bok. Średnica dotyczy gładkiego elementu wewnątrz, dlatego doliczając rzeźbienia każdy wymiar zwiększy się + 3-5 cm. Wysokość obrabianego materiału wynosić będzie ok. 2 cm, z czego samo rzeźbienie jedynie 1 cm.
Myślę, że przewidywana ilość to na początek po 1 szt. dla każdego wymiaru, jeżeli się przyjmie to ilości powinny rosnąć. Teraz pytanie ile powinna kosztować 1 szt. takiego elementu. Koszty materiałowe przy takim rozmiarze (np. 14 cm) uważam, że są znikome (przyjmuję ok. 5 zł. za szt deski przygotowanej do obróbki) Wartość tworzy obróbka oraz późniejsze lakierowanie. Musi się oczywiście opłacać i wykonawcy i odbiorcy.

Reasumując, obawiam się, że bez programu typu artcam nie mam się co brać za taką robotę. Ręczne napisanie wektorów tak jak przedstawił to lajosz (dzięki!) jest najbardziej sensowne. Na pewno nie opłaca mi się kupować artcama dla takiego zamówienia ale pewnie opłaca się kupić gotowe projekty od kolegów forumowiczów :) i rzeźbić. W takim momencie zastanawiam się, czy nie warto było dopłacić i posiadać automatyczną wymianę narzędzi w maszynie, ale takowej nie mam i jeżeli mowa o wymianie frezów trzeba liczyć się z 3 min. postojem.
Mając na uwadze cenę jaką można uzyskać za takie podkłady pod oręża jak uważacie, czy gra jest warta świeczki?

Na allegro jest trochę takich prac i ich cena waha się od 30 do 130 zł. (w wyszukiwarce allegro wpisać "orez" :) )


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 23 sie 2012, 01:30

Witam
Jeżeli chodzi o "deske 1" to można to zrobic i to z bmp tylko najpierw obróbka w pfotoshopie a później można to nawet zrobić i w corelu. Na forum wypowiadał sie człowiek który robił w ten sposób herby miast i nawet napisał jak to mozna zrobić. Fakt najpierw w to nie wierzyłem ale później sam zrobiłem herb 3d i nawet mi wyszło.


robert

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#8

Post napisał: Jaszuk88 » 25 sie 2012, 19:33

kubus838 pisze:Na forum wypowiadał sie człowiek który robił w ten sposób herby miast i nawet napisał jak to mozna zrobić. Fakt najpierw w to nie wierzyłem ale później sam zrobiłem herb 3d i nawet mi wyszło.
Czy może podać Kolega link do tego tematu.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 26 sie 2012, 00:24

Nigdzie tego nie mogę znaleźć, ale wiem że jest czowiek który takie rzeczy robił. Napisz nowy temat a zgłosi się napewno - to jest jego "konik".

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „DXF, NC, HPGL, itp”