Toczenie gwintu m16

podcięcie techniczne

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

Toczenie gwintu m16

#1

Post napisał: marek_pno » 06 mar 2019, 21:55

Hej,

Kilka dość prostych pytań.

1. To wejście 1 mm wystarczy dla m16? czy dać tyle co skoks 2 mm x 45 stopni?
2. Koniec toczenia gwintu powinnien mieć jakieś specjalne wyjście ,zaznaczone na rysunku?
3. Ile takie wyjście noża zmniejszy użyteczny zakres gwintu?

Jakieś inne uwagi?

Obrazek



Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Toczenie gwintu m16

#2

Post napisał: ASOR » 06 mar 2019, 22:17

Wysokość gwintu śruby o skoku 2mm wynosi 1,0825mm czyli fazka 2x45° to aż nadto a 1x45° To trochę za mało. Przy toczeniu gwintu na końcu należy zrobić raczej rowek na wyjście noża o średnicy nieco mniejszej niż rdzeń (powiedzmy ø13,5) i szerokości wystarczającej na zatrzymanie wrzeciona po wyjściu noża z materiału bez kolizji. Zwykle przyjmuje się 2-3 skoki, ale zależy to od kształtu noża i sprawności hamulca w maszynie :-)
Ostatnio zmieniony 06 mar 2019, 22:32 przez ASOR, łącznie zmieniany 1 raz.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Toczenie gwintu m16

#3

Post napisał: pavyan » 06 mar 2019, 22:29

Dla M16x2 1mm to mało, powinno być minimum tyle, ile wcięcie noża w materiał dla danego skoku - a w zasadzie nieco więcej (ja tak robię). Nie pamiętam, ile to jest dla 2mm skoku, ale np. dla 1mm wcinam ~0,65-0,67mm.
Wyjście gwintu zależy od tego, czy nakrętka ma dojść do oporu (na "zero"), czy nie musi.
Kanałek wyjściowy jest zresztą zawsze korzystny dla "bezstresowej" pracy noża (i operatora :D ); trzeba powiedzieć także, że jego szerokość zależy od kilku - na pierwszy rzut oka - nieoczywistych uwarunkowań: na jakiej prędkości nacinasz gwint, jak duża jest średnica powierzchni oporowej, jak sprawny (szybki) jest hamulec tokarki. Niektóre konstrukcje zatrzymują wrzeciono natychmiast, inne hamują w jakimś dłuższym czasie, 1-2 sek i można się "wryć" nożem w materiał, jeśli nie zdąży się go wycofać (cały czas piszę o "analogowej" tokarce, bom analogowy). CNC pewnie można zaprogramować odpowiednio i wrzeciono zawsze zatrzyma się i/lub suport wycofa nóż w dokładnie tym samym punkcie obróbki - to inna para kaloszy.
Nieużyteczny kawałek gwintu będzie miał minimum wymiar skoku gwintu, to oczywiste, ale w praktyce więcej - nikt nie zaryzykuje zatrzymania noża tuż przy powierzchni oporowej śruby, jeśli ręka drgnie grozi to uszkodzeniem detalu albo i złamaniem noża. Owszem, zależy to także od praktyki i doświadczenia operatora oraz jego znajomości maszyny.

PS: ASOR już Ci odpowiedział, ale się rozpisałem, to niech zostanie... i trochę rozwinąłem :D
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Toczenie gwintu m16

#4

Post napisał: marek_pno » 06 mar 2019, 23:16

Dziękuję wam bardzo. Pewnie jakieś pytanie bym jeszcze miał, ale nie mam już siły myśleć.

Rysunek niżej "perfekcja"?.
Obrazek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7978
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Toczenie gwintu m16

#5

Post napisał: WZÓR » 07 mar 2019, 08:57

marek_pno pisze:
06 mar 2019, 23:16
..... Pewnie jakieś pytanie bym jeszcze miał, ale nie mam już siły myśleć. ....
Trzeba było narzynki użyć.
Nacinanie gwintu nią jest mniej skomplikowane.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”