Strona 1 z 3

Walcowanie drutu mosieznego.

: 14 gru 2018, 05:01
autor: bogus105
Czesc Koledzy,

interesuje mnie temat walcowania mosieznego drutu aby zmienic jego ksztalt. Wiem, ze mosiadz musi byc zmiekczony (annealed) poprzez rozgrzanie do czerwonosci jezeli bede chcial uzyc pretow mosieznych jakie mozna znalezc w sklepach z wyrobami hutniczymi. Chce sprobowac zrobic... miniaturowe szyny kolejowe dla modeli pociagow. Czy spotkal sie ktos z Was z walcowaniem drutu o okraglym przekrojum aby uzyskac inny ksztalt? Wiem, ze jubilerzy czesto koszystaja z malych walcarek, ale glownie w celu zmiany srednicy drutu.
Jaki material polecacie na rolki? Rolki wytoczyc chce z stali 45, natepnie wypolerowac i zahartowac. Mam frezarke z wrzecionem poziomym. Na trzpien zamontowac rolke i kolo zebate do napedu drugiej rolkim a druga rolke z kolem zebatym umiescic w jarzmie zamontowanym na stole frezerskim. Dzieki temu bede mogl regulowac odleglosc rolek za pomoca zmiany wysokosci stolu.
Cos mi sie wydaje ze po takiej operacji 'szyna' musiala by jeszcze byc prowadzone przez kilka rolek prostujacych (tak jak sie prostuje drut np. w maszynie do robienia gwozdzi zanim drut zostanie zmieniony w gwozdzia).

czy macie jakies doswiadczenie albo wskazowki w takim dziwnym temacie?

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 14 gru 2018, 07:12
autor: zibi
Jak wypolerujes 45?

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 14 gru 2018, 07:40
autor: mtryb14
Kiedyś widziałem jak byl walcowany pręt, ale to odbywało sie przy kilku podejściach. Tzn kształt byl osiągany stopniowo w pierwszej fazie splaszconeboki i wydłużony co da przekrój prostokąta, później wygniatanie obnizonych boków, nastepnie zaokraglenie bierzni i końcowe kształtowanie.bardzo dobrze sprawdzi się stal WCL 1.2343

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 14 gru 2018, 22:57
autor: gold
Walcowanie drutu o profilu okrągłym na kwadratowy odbywa się na walcach o stopniowanych nacięciach.
W trakcie walcowania należy drut obracać o 90 stopni aby uzyskać ładny profil.
Kwadrat można przepuścić przez płaskie walce i będzie profil prostokątny. Obrazek Obrazek

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 15 gru 2018, 10:38
autor: ASOR
Zdecydowanie nie da się tego zrobić w jednym przejściu na jednej parze rolek. Albo w wielu przejściach zestopniowym odsuwaniem rolek, albo na zespole wielorolkowym jak pisze gold. Jeżeli zastosujesz mosiądz ołowiowy, powiedzmy MO58 to na pewno będzie trzeba go wyżarzać międzyoperacyjnie, bo szybko się utwardza od zgniotu. Być może mosiądz do przeróbki plastycznej, np. M80 będzie można walcować bez wyżarzania.

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 16 gru 2018, 08:03
autor: kamar
Przecież masz handlowe kwadratowe pręty mosiężne bodajże od 4x4 mm.

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 16 gru 2018, 10:03
autor: jasiu...
Po pierwsze, szyna ma przekrój szyny, a nie kwadratu. Oczywiście, że się da przewalcować, tylko musisz pamiętać, że w miarę walcowania mosiądz się umacnia, a więc jego wygrzewanie musiałbyś powtarzać. Jakimś rozwiązaniem byłoby zastosowanie np. miedzi, ale wówczas te szyny będą prawdopodobnie za miękkie. Chociaż? Miedź też się umacnia w czasie walcowania.

Na rolkach nacinasz coraz to bardziej przypominający przekrój szyny kształt. Tak, jedna para rolek, z kolejnymi szczelinami, przez które przechodzący materiał będzie coraz bardziej się kształtował. Nie, nie możesz wypolerować pierwszych przejść, bo mosiądz musi zostać "chwycony" i dalej prowadzony walcami, nie mogą się ślizgać.

Zobacz, jak w kilku przejściach jest walcowany "orginał":

Tu też masz: oczywiście ty przenosisz swoje szyny z sekcji do sekcji ręcznie. Zobacz cały film!

C45 na walce się zupełnie nie nadaje, walce muszą być twarde i odporne na ścieranie. To musi być dobra stal narzędziowa. NC7V1, NC11 (1.2080), czy podobna. Czy można taką małą skrzynkę walcowniczą zrobić samemu? Jak najbardziej, ale to będzie trochę kosztowało, więc jeśli masz zbyt na szyny, to czemu nie?

A nie myślałeś, żeby tych szyn (przecież są małe) kształtować poprzez przeciąganie?
Oczka przeciągające wytniesz drutem (drążarka drutowa), trochę później zabawy u precyzyjnego ślusarza, a przeciągarkę dałoby się samemu zrobić. Taka, jak do drutu, czy kalibrowania rurek.

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 16 gru 2018, 13:27
autor: Duszczyk_K
Czy kolega kalkulował opłacalność takiego przedsięwzięcia? Tak zupełnie na szybko licząc metr toru (dla skali H0) razem z podkładami kosztuje 21zł, pewnie w hurcie dało by się zejść do 20 albo mniej. Na szybko na portalu aukcyjnym 50cm pręta fi 4 czy kwadratu 4x4 kosztuje 4-4,50. czyli 2 metry (na metrowy odcinek tour) będzie kosztowało 16-18zł.... no może za 15 się uda kupić większą ilość.... do tego jeszcze plastikowa wypraska.... więc gdzie zarobek? już nie mówiąc o prądzie do walcarki, czasie, koszcie wykonania osprzętu, czasie montażu szyn do plastikowego podkładu...

*- Pewnie przekrój szyny jest mniejszy, więc materiał wejściowy będzie tańszy, ale właśnie, czy kolega wie jaki jest przekrój takiej szyny i ile tego materiału by zużył? może to zadanie niech będzie pierwszym do wyliczenia.

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 16 gru 2018, 14:25
autor: jasiu...
No w sumie, jakby miał zbyt, to może mu się opłacać. Nie tradycyjne z wyprasek, ale takie w skali 1 czemu nie?

Oryginalne są dość drogie: https://www.maerklin.de/de/produkte/det ... /59987/60/ (te są z tzw. nowego srebra, czyli mosiądzu wysokoniklowego i to się tylko chyba przeciąganiem osiągnie). Cena za 15 szyn (na 7.5 metra toru).

No dobrze, tylko że klamerki też nie tanie - https://www.maerklin.de/de/produkte/det ... e/59095/60

Ale za to, jak to wygląda! Jakby takie rzeczy zacząć robić: https://www.maerklin.de/de/produkte/det ... e/59099/60

Re: Walcowanie drutu mosieznego.

: 17 gru 2018, 20:56
autor: eightbitter
A odlewanie w stalowej formie? Z amelinum lub mosiądzu (czystej cyny?). W stalowym płaskowniku wyfrezować rowek o przekroju szyny, otwarty z obu końców. Na czas odlewania formę zaślepić z obu stron, podgrzać i wlać stopiony metal. Niech stygnie razem z formą. Potem zdjąć zaślepki i wypchnąć szynę z formy. Można też przed wypchnięciem freznąć aby wyrównać stopę szyny, wtedy stopa musi mieć naddatek.
Teraz można hejtować ;)