Strona 1 z 1

"Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 13:33
autor: czakun
Hej,
mam poważny problem samorozprzetrzeniającej się rdzy. Pierwsze jej ognisko wystapiło po oczyszczeniu żeliwnego łoża tokarki ze starej farby. Czyściłem zmywaczem do farb i lakierów. Na opakowaniu napisane jest aby po usunięciu starej farby oczyścić powierzchnię wodą. Ja ten etap ominąłem i suchą powierzchnię posmarowałem CX-80. Może tu jest mój błąd? Następnego dnia przychodzę i widzę, że powierzchnia nakryła się delikatnie rdzą. "Nic to" - myślę i ponowanie posmarowałem ww specyfikiem. Przychodzę nazajutrz a ten obszar pokryty jeszcze większą ilością rdzy, bardzo "suchej". Ogólnie myślałem, że po pokryciu rdzy olejem nie powinna się rozprzestrzeniać a tym bardziej powierzchnia wysychać. To samo tyczy się zwykłego smaru. Mało tego. Przychodzę dziś do piwnicy a tam pełno bardzo jaskrawej, suchej rdzy na przedmiotach, które w międzyczasie gdzieś przerzucałem, przenosiłem ogólnie dotykałem. 30 lat ich rdza nie brała a tu nagle takie coś :shock: Jedyną chemią jaką używałem były ów zmywacz, CX-80, zwykły smar i chyba tyle.
Proszę o pomoc co z tym robić
Nie widziałem gdzie umieścić temat, dodałem tu, wszak rdza to też obróbka.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 13:44
autor: strikexp
Na mój gust w zmywaczu jest chemia powodująca korozję. Wyczyść całość bo całkiem zardzewieje. To jak z odrdzewiaczem, jak nie zmyjesz wodą to zardzewieje ponownie.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 14:10
autor: FTW
Jest lato i wilgotność rzędu 70%. Jak nie używam tokarki przez któryś tydzień w lecie to pokryje się takim nalotem.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 14:58
autor: RomanJ4
Kolega FTW ma rację, wilgoć w powietrzu szybko działa.
CX-80 jest jak to mówią"suchy", po niedługim czasie wysycha zostawiając niezbyt ochronny nalot/film o nieciągłej powierzchni, do konserwacji maszyn się nie nadaje (co innego podobny do niego smar litowy w sprey'u)...
Polej łoże olejem. Ja rozcieńczam olej maszynowy (może być nawet samochodowy, choć ten z czasem gęstnieje co jest niezbyt dla konserwacji korzystne bo trzeba ponawiać) w nafcie (można też w benzynie ekstrakcyjnej która mniej śmierdzi, czy podobnym rozpuszczalniku), i używam do jego rozpylania spryskiwacza do mycia szyb - świetne i szybko kładzie bardzo penetrującą wszelkie zakamarki mgiełkę na nawet duże i złożone powierzchnie. Konserwuje też tak narzędzia, w tym pomiarowe z bardzo dobrym skutkiem.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 15:27
autor: strikexp
Ja też używam tego patentu RomanJ4, moja tokarka nie ma śladu rdzy od 1,5 roku. Jedynie na ZX7016 trochę się pojawiło ale tylko tam gdzie coś ewidentnie wytarło warstwę ochronną.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 15:59
autor: pukury
Hej.
Podobny przypadek miałem jak zapomniałem zakręcić słoika z kwasem solnym .
Po sobocie i niedzieli - wszystko w warsztacie rude.
Podejrzewam że " substancja " do usuwania farby jest na bazie kwasu solnego.
Ciekawe jak tam oskrzela i oczy ?
Przewietrz dokładnie pomieszczenie , posuwaj szmaty czy coś tam z resztkami " wytrawiacza ".
Zresztą - jak zostawisz słoik z chlorkiem ( do trawienia pcb ) to okolica też rudzieje.
pzd.

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 27 lip 2018, 20:33
autor: czakun
Dzieki za pomoc. Oczy i skrzela w porządku. Nie ma podanego składu, jedyne co pisze to to, że zawiera aceton. Po spryskani CX-80 na drugi dzień nie było po nim śladu a rdzy jescze więcej. Najciekawsze jest to, że pojawiła się ona na przedmiotach, które używałem, a nie gdzieś w okolicach butelki badź jego używania. I w takich ich obszarach, których raczej nie dotykałem (np. brzeszczot piły) i szybko się rozprzestrzenia. Nie powinna co najwyżej pojawić się tam gdzie był kontakt ze zmywaczem nie rozprzestzenijaąc się na całość? Możliwe jest aby rdza przeszła na inny przedmiot?

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 28 lip 2018, 11:30
autor: RomanJ4
To nie rdza przechodzi, bo ona jest tylko wynikiem reakcji cząstek żelaza z tlenem, ale "nośnikiem" ułatwiającym tlenowi dotarcie do nieosłoniętej np olejowym filmem czy farbą powierzchni stali/żeliwa (a w niej cząsteczek żelaza) jest
- wilgoć (para wodna w powietrzu, lub płynna woda już skroplona)
- substancje higroskopijne chłonące wodę - (także tę z powietrza) które zostały naniesione na warstwę odkrytej stali/żeliwa fizycznie lub osadziły się na powierzchni w wyniku parowania tejże substancji w pomieszczeniu (jak sole i inne związki)
- substancje których pary w pomieszczeniu osadzają się na pow. metalu, i choć same nie utleniają żelaza, to poprzez reakcję chemiczną ze stalą/żeliwem (żelazem, czy innymi dodatkami) tworzą sole chłonące wodę z pary wodnej, jak kwasy, chlorki, i inne takie,
- inne...

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 28 lip 2018, 19:11
autor: czakun
Co powinienem zrobić z powierzchniami dotkniętymi rdzą a które powinny zostać odtłuszczone? (jak np koło pasowe)
Czy rdza pod olejem nie powinna się nie rozprzestrzeniać?

Re: "Zaraźliwa" rdza

: 28 lip 2018, 23:31
autor: RomanJ4
rdza pod olejem się nie rozprzestrzeni, a koło pasowe pod (działającym) pasem nie zardzewieje - patrz szyny kolejowe - jak jeżdżą pociągi(tarcie) to lśnią czystym metalem...