Maska do pracy z aluminium

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Maska do pracy z aluminium

#1

Post napisał: Avalyah » 31 maja 2020, 12:10

W warsztacie mam nieprzyjemność pracować z aluminium i innymi metalami kolorowymi i chociaż przy obróbce ściernej używam masek takich zwykłych z Castoramy to coś mnie niepokoi to częste odkaszliwanie, którego kiedyś nie było i zastanawiam się, czy maski ffp1, których używałem to nie było za mało. Nie jest tego pyłu jakoś bardzo dużo, ale ciągle trzeba coś papierkiem czy włókniną ścierną doszlifować i widzę jak ten pył się w powietrzu unosi.

W związku z tym chciałbym sobie kupić coś porządniejszego i tutaj zwracam się z pytaniami do Was:

1. Czy ochrona oczu też jest konieczna, czy szkodzi im ten pył? Noszę okulary co jest problemem nawet ze zwykłymi maseczkami, bo ciągle zaparowane, a coś mi się wydaje, że gdybym chciał kupić maskę pełnotwarzową to nie dałoby się tego założyć.
2. Czy ceny jakie widzę obecnie, czyli ~500zł za maskę pełnotwarzową z odkręcanymi filtrami lub 100-200zł za półmaskę to ceny normale, czy wywindowane koronawirusem?

Polecicie coś konkretnego? Dobrze, żeby było to coś, co łatwo się zakłada i zdejmuje. Wstępnie uwidziałem sobie coś takiego:
Obrazek
ale w sumie nie wiem czym się dokładnie kierować, bo widzę są i maski lakiernicze, przeciwpyłowe, na dymy i opary...




bel777
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 11 lip 2015, 12:44
Lokalizacja: Białystok

Re: Maska do pracy z aluminium

#2

Post napisał: bel777 » 31 maja 2020, 15:34

Poczytaj sobie klasyfikacja filtrów
Z cenami to różnie jest, w lakierni używam półmaski 3M 7502, przed pandemią kosztowała około 120zł, teraz od 150 do 200, na pewno ceny poszły w górę, ale idzie jeszcze znaleźć w przystępnej cenie. Ta samą maskę wykorzystuję gdy mam potrzebę pracy przy oczyszczaniu powierzchni z rdzy za pomocą szlifierki, powstaje wtedy cała masa pyłu, bez maski strach podchodzić. Maski z dokładanymi pochłaniaczami na pewno przez swoją wagę na początku będą mało wygodne, ale szybko idzie się do nich przyzwyczaić. Tobie pochłaniacze raczej będą mało przydatne, więc z samymi filtrami będzie zestaw dużo lżejszy. Najlepiej przejdź się do sklepu z artykułami BHP i sam sprawdź co będzie Tobie najwygodniejsze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”