Proces obróbki małej tarczy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Jacek1898
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2018, 15:01

Proces obróbki małej tarczy

#1

Post napisał: Jacek1898 » 30 kwie 2018, 20:11

Witam
mam do zrealizowania proces technologiczny tarczy o średnicy 154 Obrazek

Oczywiście temat części klasy tarcza w Feldzie i Choroszym przestudiowana i na tej podstawie robiłem kartę technologiczną, jednak problem polega na tym, że prowadzący uświadomił mnie, że w przypadku tej tarczy lekko zmodyfikowany ramowy proces nie jest wystarczająco dobry z tego względu, że nie ma jak dobrze chwycić tego elementu i mam wymyślić coś lepszego i ciekawego.

Jedyne co mi przychodzi na myśl to najpierw wiercenie otworu centralnie o średnicy 58.6 i tych 6 na obwodzie bezpośrednio w pręcie i następnie dopiero jego cięcie na odpowiednie długości. Później magnetyczne mocowanie od tej dolnej powierzchni i toczenie kształtujące i wykańczające oraz szlifowanie otworu H7. No i później mam problem z pomysłem jak zamocować to od drugiej strony i zrobić fazy. Nie jestem też pewny czy to o czym mówię jest poprawne. Znalazłem też wcześniej temat na forum: uchwyt-magnetyczny-t49008.html gdzie użytkownik na pierwszej stronie w ostatniej wiadomości pisze o "lejku", ale nie wiem dokładnie o co chodzi.

Z góry dziękuję za wszelkie porady. :)



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Proces obróbki małej tarczy

#2

Post napisał: WZÓR » 30 kwie 2018, 20:24

1. Sorry - Twój projekt nadaje się do kosza.
2. Poczytaj o tokarkach CNC z przechwytem.
3. Zacznij projekt od początku.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Proces obróbki małej tarczy

#3

Post napisał: abcdef » 30 kwie 2018, 20:46

pierwsze ustawienie na średnicy 154, drugie na otworze 80. Tokarka z indeksowanym wrzecionem + obrotowe narzędzie(wiertło)+ wrzeciono przechwytujące. Wszytko w jednej operacji. Banalna część i technologia.



InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Proces obróbki małej tarczy

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 01 maja 2018, 10:32

Kolego Wzór - chcialbym poznac jakie sa Twoje kryteria ktory temat jest odpowiedni na to forum a ktory nadaje sie do kosza, zwlaszcza w kontekscie Twojej pozycji na tym forum czyli administratora. Z tego co widze 3/4 tematow na tym forum to banalne zagadnienia amatorskie a jakos nie sugerujesz ich miejsca w "koszu".

Tak jak napisalem, temat jest dosc prosty - zawyczajnie nie zostal odpowiednio wytlumaczony dlatego pytajacy znalazl sie wlasnie tutaj.

Element o ktory sie tutaj rozchodzi to jakiegos rodzaju oprawa lozyskowa dzielona ( byc moze ).

Co jest wazne w takiego typu elemencie to centrycznosc wszystkich zwiazanych z lozyskiem otworow a takze prostopadlosc otworow do powierzchni podzialowej lozyska.

I od poczatku, materialem wyjsciowym moglby byc walek stalowy o srednicy wiekszej badz rownej zewnetrznej srednicy tego elementu ( tak - srednicy rownej tez - wcale nie ma zadnej koniecznosci obrabiac zewnetrzna srednice ).
Badz - lepszym rozwiazaniem byloby wyciecie ( laserem badz plazma np ) z arkusza blachy o grubosci przekraczajacej 20mm krazka. Lepsza opcja z wielu powodow.

Nastepnie obrabiac plaszczyzne podzialu na zadana chropowatosc ( frezowanie ).

Kolejny krok to toczyc wewnetrzne otwory. Zamontowac element na tokarce powierzchnia obrabiana do zewnatrz uchwytu ustalajac element wzgledem tej powierzchni. Wiercic na tokarce otwor centryczny, rozwiercac nozem do wymaganych srednic.

Trasowac pozycje otworow, nabijac i wiercic ( wiertarka stolowa ), uchwyt mechaniczny docisk do stolu.

Fazka zewnetrzna jest do pominiencia albo mozna ja wykonac na tokarce po "obroceniu" elementu na druga strone.

Jeszcze lepiej byloby toczyc powierzchnie rozdzielajaca zamiast ja frezowac.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Proces obróbki małej tarczy

#5

Post napisał: WZÓR » 01 maja 2018, 10:50

InzSpawalnik pisze:
01 maja 2018, 10:32
Kolego Wzór - chcialbym poznac jakie sa Twoje kryteria ktory temat jest odpowiedni na to forum a ktory nadaje sie do kosza, zwlaszcza w kontekscie Twojej pozycji na tym forum czyli administratora. ......
Proponuję czytać posty ze zrozumieniem.
Napisałem , że projekt nadaje sie do kosza , gdyż pod względem technologicznym jest do bani , beznadziejny.
Nie ten kosz ..... , forumowy miałem na myśli.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Proces obróbki małej tarczy

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 01 maja 2018, 16:48

A to przepraszam.


Autor tematu
Jacek1898
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2018, 15:01

Re: Proces obróbki małej tarczy

#7

Post napisał: Jacek1898 » 02 maja 2018, 09:01

Dzięki bardzo za pomoc, coś z tego wykombinuje na pewno ;)


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Proces obróbki małej tarczy

#8

Post napisał: orion32 » 02 maja 2018, 09:30

Przede wszystkim nie z pręta,bo zostanie ci cięcia50mm na stronę.Po wtóre ,nie na uchwycie magnetycznym.Po trzecie ,nic nie szlilofować,bo nie potrzeba.Wszystkie wymiary i klasę chropowatości, uzyskasz z toczenia.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”