Strona 1 z 2
Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 17:30
autor: strikexp
Panowie, mam taki pomysł do którego potrzebne mi przecinanie dużych bloków stalowych. Grubość od 30 do 100mm, długości cięcia po 200-400mm.
Czym mogę ciąć wydajnie takie kolosy? Wiem że można nawiercić taką płytę/blok i potem przeciąć kątówką to co zostanie. Ale mi zależy żeby to było wydajne czasowo.
Czy ktoś ma doświadczenie w przecinaniu 40mm płyty/bloku?
Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 18:17
autor: Mottomi
najwydajniej i precyzyjniej laser/waterjet, jesli taniej i mniej precyzyjnie to plazma, chociaz nie wiem czy 10 cm przetnie, ewentualnie pila do stali ale to moze dlugo trwac
Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 18:30
autor: strikexp
Czyli kątówka itp szlifierki nie zdadzą egzaminu przy tak grubym materiale?
Będę chyba musiał zrobić piłę ramową bo inaczej tego nie widzę

Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 18:32
autor: jasiu...
Piła ramowa też nie zda egzaminu, jeśli grubość 100 i 200-400 długości cięcia. Tylko taśmowa, jest poza tym szybsza.
Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 18:47
autor: Petroholic
Małe taśmówki biorą 180mm długości cięcia. Moja większa bierze 280. Duża do której mam dostęp bierze 350mm max. Powyżej tego to już kolos musi być

Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 19:32
autor: strikexp
Czyli chyba muszę się uśmiechnąć do znajomego co ma piłę wielkości samochodu osobowego.
Szkoda że to nie przejdzie, chociaż nad tą ramową to muszę pomyśleć. Do swojej taśmówki nie zmieszczę tak dużego detalu, a z grubością 50mm ramówka pewnie sobie poradzi.
Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 16 sty 2018, 21:14
autor: kolec7
Kiedyś w stoczni radzili sobie palnikiem acetylenowo-tlenowym......
Szybkie i w miarę tanie.....

Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 17 sty 2018, 09:45
autor: Duszczyk_K
Masz taki materiał w warsztacie i nie wiesz jak go "pokawałkować"? Czy i tak musisz kupić? Może prościej i taniej było by kupić półprodukt...? W handlu dostępne są pręty kwadratowe 40x40, 45x45, 50x50 płaskowniki 300x25, 300x30... a może z okrągłego fi130mm wyda Twój detal? Z takiego okrąglaka można po frezowaniu otrzymać kwadrat 90x90... jeszcze mało? Co prawda takie rozmiary nie są dostępne w pierwszym lepszym składzie no ale i Twoje wymagania są specyficzne. Kiedyś szukałem sztaby 50x70. Zadzwoniłem do hurtowni. Pan nie miał takiego płaskownika, ale nie było dla niego żadnym problemem, żeby wyciąć taki "płaskownik" z odpowiedniej grubości blachy.
Tylko co dalej? Bo Zosia może mieć problemy żeby takie detale obrabiać wydajnie

Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 17 sty 2018, 10:03
autor: strikexp
Mam takie kawałki ze złomu nabyte bardzo tanio, dlatego chcę ich użyć. Co do obróbki, ma być to konstrukcja spawana, więc obróbki aż tak dużo nie będzie. Właściwie same otwory i ewentualnie szlifowanie/skrobanie jednej płaszczyzny.
Re: Przecinanie dużych bloków stali
: 26 sty 2018, 08:42
autor: adam Fx
Palnik propan/ tlen i idzie jak wmaśle ostarno tak blachę np.40 na przeciwwagę upalałem