aluminium anodowane -barwienie liter

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

aluminium anodowane -barwienie liter

#1

Post napisał: b_j » 21 maja 2008, 14:07

witam,

mam następujący problem, chciałem sobie zrobić tabliczki opisowe do mojem maszynki i ładnie pięknie , próby z grawerowaniem jako-tako ( bo wąchanie denatu do przyjemnych spraw nie na lezy ) ... ale przyszedł czas na zabarwienie literek.
I jak narazie jednne co sie częsciowo sprawdziło to ogólnie dostepny srodek do czernienia alu. Częsciowo bo zauważam że ciezko utrzymać ładny czarny kolor, powstaje albo cos szarego albo małe literki sie nie czernią w rogach, albo jakis rudy nalot mi sie robi i walcze z tym cały czas . Ale zauważyłem ze bardzo wiele tablic i tabliczek "na mieście" nie jest czernionych tylko literki są barwione farbą ( domyslam sie ze malenkich liter tak sie nie da zrobić ) ale czy ktoś móglby udzielic prakycznej wskazówki jak grawerunek wypełnic farbą zeby wyglądał estetycznie, nie zniszczył sie lakier na alu, i mozne było użyc np. 2 kolorów ?
Jest to nie lada zagadka dla mnie gdyż w necie nic nie mozna znaleźć...:-/ robiłem juz kilka prób ale wszystko sie rozmazuje i wyglada fatalnie- gorzej niz czernione

Byłbym wdzieczny za jakiekoliwek zdjecia , opis porady jak to wykonać i jakiej farby użyc.

pozdrawiam



Tagi:


guuma
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 26
Rejestracja: 25 cze 2007, 12:48
Lokalizacja: lubuskie

#2

Post napisał: guuma » 22 maja 2008, 22:07

ja robiłem to w ten sposób ,ze na wygrawerowane literki szczykawką + igła wpuszałem rzadką farbe i to sie ładnie rozlewało po całosci :lol:


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#3

Post napisał: b_j » 22 maja 2008, 23:27

dobrze to bedę robił próby, a jaką farbę najlepiej użyc zeby był dobry efekty ?


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#4

Post napisał: mike217 » 25 maja 2008, 23:39

ja ostatnio robiłem takie cos na galkach od tokarki. uzyłem farby chemoutwardzalnej samochodowej. wypełniłem grawerunek. potem na 3 godziny do piekarnika na 80 stopni. potem papier wodny 2500 szlifowanie pod stryumieniem wpdy i wyszło bajka... potem polerka i klasa jest...

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 26 maja 2008, 02:01


Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#6

Post napisał: termit_tm » 26 maja 2008, 10:38

na zdjęciu wygląda jak kredki pastelowe


Autor tematu
b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#7

Post napisał: b_j » 26 maja 2008, 23:03

hmm, wiec moze zacznę od początku, malowanie i szlifowanie nie wchodzi za bardzo w gre, nie chciał bym zniszczyc ładnej i drogiej powiechni aluminium- które posiada ładny połysk i lakier.
A jesli chodzi o te kredki to szczeze wygladaj mi na jakis badziew ze sie tak wyraze bo jaka to moze mieć trwałosć ...??? skoro analogicznie ta farba jest tam tylko "wcisnieta " w grawerunek ??? co by sie z tym stało przy pomoczeniu jakims chłodziwem albo inna cieczą ??tj. sądze ze spreżonym powietrzem mozna by to wydmuchac . Tzn. takie pierwsze wyobrazenie mam o tych kredkach. Moze kupie ale z ciekawości, nie koncząc na poszukiwaniuach jakies trwalszej w skutkach metody i estetyczniejszej niz kredki :D .
Co innego by było gdyby np. tymi kredkami sie kolorowało a pozniej to cieplnie np. rozpuszalo i utwardzało <cos jak f. proszkowa> ....aleczytając opis chyba nic z tego.


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: jarekk » 27 maja 2008, 08:19

Ja ostatnio wziąłem jednoskładnikowy lakier w sprau'u do malowania wycieraczek.
Pomalowałem grawerunek ( płytki grawerunek na anodowanym aluminium), poczekałem minutę , potem starłem wierzch metanolem. Efekt był OK - farba została w literach, dało się całkowicie odczsycić aluminum ( przed wszystkim zrobiłem próbę na tabliczce testowej).

Paskudna robota, ale da się uzyskać akceptowalny rezultat.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”