Odlewać, czy wycinać?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
animavilis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2017, 13:23
Lokalizacja: Kobyłka

Odlewać, czy wycinać?

#1

Post napisał: animavilis » 02 lis 2017, 13:31

Witam,

Zwracam się z prosbą o doradztwo.
Mianowicie chcę dorobić dwa małe elementy z aluminium.
Jeden według mnie napewno trzeba zrobić jako odlew, a co do drugiego (klapka) to nie jestem pewien.
Dołączam zdjęcia poglądowe. Pierwsze zdjęcie przedstawia elementy które mi sa potrzebne, drugie zdjęcie przedstawia sposób w jaki będa zamontowane. Klapaka musi mieć otwór przez całą swoją długość, w który będzie wpuszczona śruba łączaca dwa elementy. Na końcu klapki musi być gwint w który będzie wkręcona śruba.
Wilkość klapki mniej więcej podobna do wielkości paczki papierosów (dokładne wymiary) mogę podac później.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


kubaaaaa
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 14 lis 2012, 13:25
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: kubaaaaa » 02 lis 2017, 16:39

1. Płaskowniki aluminiowy i frezowanie
2. Toczenie + frezowanie kołnierza. Tam kołek ma byś mocowany czy sobie go życzysz z jednego kawałka materiału?

Awatar użytkownika

AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

#3

Post napisał: AB Engineering » 02 lis 2017, 21:28

Dla jednej sztuki też bym skłaniał się do obróbki obydwóch przedmiotów.
Jak dokładnie odwzorowane mają być te detale (głównie ten pierwszy na zewnątrz)?
Jeżeli musi być element bardzo dokładny odlew w pisaku raczej odpada, chyba że później będziesz dodatkowo obrabiał. Możesz pomyśleć o odlewie metodą traconego wosku, ale tu są większe koszty. Problem też czy będzie ktoś chciał się podejmować odlewu jednej sztuki. Więc tak jak wcześniej pisałem zgadzam się z przedmówcą, że najlepszym rozwiązaniem może być obróbka.
Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie


Autor tematu
animavilis
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2017, 13:23
Lokalizacja: Kobyłka

#4

Post napisał: animavilis » 03 lis 2017, 09:36

Dzięki za odpowiedź,

Na razie będę potrzebował jedną sztukę (jeden komplet)

Jesli chodzi o odlew to wstępnie mam dwie oferty nie przekraczające 50 zł za dwie sztuki.

Nie wiem w jaki sposób później się obrabia takie aluminium, spodziewam się, że sam odlew to półfabrykat i trzeba będzie jakoś obrobić powierzchnię i otwory. Generalnie nie chciałbym żeby były przy tym jakieś strącle. Jest to element kolektora ssącego w samochodzie, więc nie może być równiez sytaucji, że to się rozpadnie na na kawałki.

Jesli chodzi o dokładność, to wymiary powinny byc takie jak oryginału (mam starą część na wzór)-dokładność nie musi byc w setkach milimetra.

Nie mam pojęcia jaki może byc koszt wykonania metodą obróbki skrawaniem.

Czy ewentualną obróbkę odlewu jestem w stanie zrobić sam? jeżeli tak, to jakimi narzedziami domowymi moge to zrobić?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”