Kilka pytań odnośnie wykonania detalu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
brayan03
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2017, 17:17
Lokalizacja: krakwo

Kilka pytań odnośnie wykonania detalu

#1

Post napisał: brayan03 » 21 wrz 2017, 17:46

Witam forumowiczów, jestem początkującym operatorem CNC mam kilka pytań odnośnie wykonania detalu mam nadzieje że bardziej doświadczeni forumowicze podzielą się radą :) Także do rzeczy:
-maszyna Janus Tokarka TK500
-oprogramowanie Fanuc D series
-narzędzia:
-kilka rodzai noży do obróbki zewnętrznej
- nóz do obróbki wewnętrznej
-wiertło Fi32
-ucinak
-materiał z jakiego ma być wykonany detal stal nierdzewna

W załączniku znajdują się zdjęcia detalu oraz płytek do narzędzi jakimi chce go wykonać(wraz z parametrami). Programy pisze w g-kodzie na oprogramowaniu fanuc. Zazwyczaj obróbkę wykoncuję w cyklu G71 CYKL TOCZENIA ZGRUBNEGO WZDŁUŻNEGO. Ale Tutaj występuje podtoczenie w środku detalu(zaznaczyłem na czerwono). Obawiam się że maszyna wygeneruje błąd podczas komilacji programu ponieważ w cyklu G71 profil opisywany powinien być cały czas rosnący/stały a tutaj występuje dość duże podtoczenie. Ma ktoś pomysł jak to wykonać? Ucinakiem przesuwać się o jego grubość, zostawić naddatek minimalny i na koniec zrobić przejście wykańczające? Kolejnym pytaniem jest parametry do wiertła, ostatnio wykonywałem juz detal z nierdzewki, obr 700 posuw 0.06 vc 160 i wiór ciągnął się a materiał/wiertło niesamowicie piszczało. Przy zwykłej stali idzie pięknie. W załączniku znajdują sie zdjęcia detalu oraz płytek. Bardzo prosił bym o jakieś wskazówki. Pozdrawiam wszystkich


ps
1zdjecie plytek jest do noża obróbka wewnętrzna
2zdjecie wiertło
3zdjecie nóż do obróbki zewnętrznej


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Kilka pytań odnośnie wykonania detalu

#2

Post napisał: WZÓR » 21 wrz 2017, 21:47

brayan03 pisze:... Programy pisze w g-kodzie na oprogramowaniu fanuc. Zazwyczaj obróbkę wykoncuję w cyklu G71 CYKL TOCZENIA ZGRUBNEGO WZDŁUŻNEGO. Ale Tutaj występuje podtoczenie w środku detalu(zaznaczyłem na czerwono). Obawiam się że maszyna wygeneruje błąd podczas komilacji programu ponieważ w cyklu G71 profil opisywany powinien być cały czas rosnący/stały....
A dlaczego miałaby wygenerować błąd i dlaczego profil w/g Ciebie musi być rosnący ?
..... , to w jaki sposób tym cyklem toczyłbyś kulę , np. taką ?

https://www.cnc.info.pl/topics83/toczen ... t60255.htm

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


bartoszmista
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: bartoszmista » 21 wrz 2017, 22:25

Jeśli dobrze dobierzesz i opiszesz nóż (kąt), to raczej nie powinno być błędu. Z wykonaniem też nie powinno być problemu (kiedyś programowałem podobne rzeczy w ShopTurnie z symulacją - fajna sprawa). Chyba że źle dobierzesz nóż - wtedy kolizja :mrgreen:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#4

Post napisał: Petroholic » 21 wrz 2017, 22:50

brayan03 pisze:obr 700 posuw 0.06 vc 160 i wiór ciągnął się a materiał/wiertło niesamowicie piszczało
temat wraca jak bumerang :)

wiercenie w nierdzewce - większy Fz, mniejsze Vc - u ciebie wiertło się ślizga, a nie wierci... Wycofujesz wiertło co jakiś czas w celu złamania wióra?


Autor tematu
brayan03
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2017, 17:17
Lokalizacja: krakwo

#5

Post napisał: brayan03 » 22 wrz 2017, 06:13

napisałem że program wygeneruje błą ponieważ tak mam napisane w podręczniku"profil opisywany powinien być rosnący" za parę godzin bd próbował napisać to funkcją G71 pozdrawiam


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 22 wrz 2017, 16:35

Podręczniki bardzo często zawierają masę błędów.

Oczywiście, że profil może mieć różny przebieg. Inaczej byłby to bardzo duży problem w wykonywaniu wielu elementów. Może autor książki "nie douczył się"?

Niebezpieczeństwo bierze się tylko z tego, że czasem tył noża zetnie to, co zrobił przód noża, ale to już można przewidzieć.

Swoją drogą, ja bym to robił "z łapy". Programowanie maszyn w notatniku wcale nie jest trudne, wystarczy pomyśleć i się odważyć.


Autor tematu
brayan03
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 8
Rejestracja: 21 wrz 2017, 17:17
Lokalizacja: krakwo

#7

Post napisał: brayan03 » 22 wrz 2017, 18:33

dokładnie ja tak robię, rysunek techniczny przedemna kartka, długopis...


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 22 wrz 2017, 18:39

Nie jestem pewny ale przez słowo rosnący autor/tłumacz podręcznika rozumie toczenie od konika w stronę uchwytu, a nie, że wymiar musi rosnąć stale.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”