Strona 1 z 3

Amatorskie chłodzenie wiertła

: 06 wrz 2017, 17:55
autor: lero
Witam.
Mam do wywiercenia 2 otwory fi 30 w profilu stalowym o ściance 5mm. Do dyspozycji tylko wiertło stożkowe i to pewnie nie z najwyższej półki. Nie wiem czy da radę, ale pomyślałem że jak już zacznę warto by czymś chłodzić to wiertło. Nie chce mi się jechać i szukać dla dwóch otworów specjalnego chłodziwa dlatego pozwalam sobie zapytać czego najlepiej użyć z tego co posiadam:
- wodę
- płyn glikolowy do chłodnicy
- olej do prowadnicy piły spalinowej
- ewentualnie jakieś mieszanki tego co powyżej
Pozdrawiam

: 06 wrz 2017, 18:42
autor: strikexp
Fi 30 to wielki otwór, mam nadzieję że masz do tego odpowiednio silną i wolną wiertarkę.

Chłodź olejem, najlepiej pomieszanym z wodą i mydłem. Ale do takiej roboty to powinieneś kupić emulgol lub jakieś inne chłodziwo.

: 06 wrz 2017, 19:05
autor: lero
No z tą silną i wolną wiertarką to też bez szału u mnie. Mam dwie: marketówkę noname udarową i mocniejszą młotowiertarkę JCB, tyle że ta JCB jest na SDS, a nie mam przejściówki żeby to wiertło stożkowe umocować, tak więc będzie pewnie rzeźbienie w g... Na szczęście ta robota nie musi być super dokładna. Myślę żeby też może na początku odrysować na profilu okrąg 3cm i szlifierką kątową podszlifować w tym okręgu albo ponacinać żeby wiertło mniej miało do zebrania. Te otwory to do wpuszczenia zawiasów regulowanych (jak na zdjęciu) w słupek bramowy, bo gość wjechał samochodem u teściów i zdewastował stary. Dzięki za odpowiedź w sprawie chłodzenia.

Obrazek

: 06 wrz 2017, 19:17
autor: Rybiarz
Wiertła fi30 chyba nie pociągnie ci żadna zwykła wiertarka ręczna... jeśli to robota jednorazowa to kup otwornice za parę groszy i od biedy chłódz wodą z mydlem (choć nawet ostatnio słyszałem od frezera starszej daty że nie ma lepszego chłodziła).Tak będzie łatwiej i na pewno nie zrobisz sobie krzywdy

: 06 wrz 2017, 19:37
autor: lero

: 06 wrz 2017, 19:45
autor: Rybiarz
Dokładnie coś takiego.Ewentualnie wiertło stożkowe,na allegro za ok 30zł z wysyłką

: 06 wrz 2017, 20:09
autor: lero
No to właśnie wiertło stożkowe mam. Takie:

Obrazek

Nim będę próbował wiercić.

: 06 wrz 2017, 20:11
autor: strikexp
Rybiarz pisze:od biedy chłódz wodą z mydlem (choć nawet ostatnio słyszałem od frezera starszej daty że nie ma lepszego chłodziła)
Pewnie dlatego że w przeciwieństwie do oleju woda paruje w 100C i teoretycznie temperatura na wiertle nie przekroczy tej wartości. Oczywiście to bardziej teoretycznie bo parująca woda odpycha nową chłodniejszą.
Ja się co prawda nie znam ale tak przypuszczam.

Za to w pełni się zgodzę że lepiej kupić otwornicę, taką ręczną wiertareczką bez wolnych obrotów to spaliłem wiertło 7mm w gównostali z PRL... Za to na stołowej za 300zł wierciłem otwory 10mm jak w maśle i bez chłodzenia, gorzej było gdy zacząłem wiercić w standardowej S255RJ.

: 06 wrz 2017, 20:44
autor: Petroholic
lero pisze:No to właśnie wiertło stożkowe mam. Takie:
stożkowe nie przejdzie przez ściankę 5mm :( jak będzie cieło dwoma średnicami na raz to wiertarka ręczna tego nie uciągnie albo ci połamie nadgarstki jeśli jest mocna...

jeżeli jeszcze nie ma w tym miejscu otworu żadnego i pilot otwornicy będzie w litym materiale to otwornica da radę na 100%... z ręki to chyba jedyne wyjście...

albo odwiercić największym co masz i później judłać pilnikiem obrotowym...

Re: Amatorskie chłodzenie wiertła

: 06 wrz 2017, 20:47
autor: rdarek
lero pisze:Witam.
Mam do wywiercenia 2 otwory fi 30 w profilu stalowym o ściance 5mm. Do dyspozycji tylko wiertło stożkowe i to pewnie nie z najwyższej półki.
Domyślam się, że masz do wspawania takie dwa zawiasy.
Masz w takim razie jeszcze dwa ekonomiczne sposoby o ile nie ma być to otwór na pokaz :wink: i będzie wykonywany ręcznie (może nawet na wbetonowanym słupku :grin:)
W pierwszej kolejności chciałbym zwrócić uwagę, że ręczne wiertarki (szczególnie marketowe) zasadniczo są przystosowane do wiercenia w stali średnic rzędu 10mm większe średnice; cóż różnie może być :wink:

Pierwszy
1. wyznacz środki otworów
2. wytrasuj pożądany otwór odejmując promień wiertła jakie posiadasz mała średnica byle ostre
3. nawiercasz w/w wiertłem otwory po wytrasowanym okręgu jeden przy drugim - olej, woda, emulsja z wody oleju i mydła mile widziane.
4. usuwasz niepotrzebny materiał (w razie potrzeby poprawiasz otwory nieco większym wiertłem
5. wyrównujesz otwór pilnikiem okrągłym czy półokrągłym; czym tam masz

Drugi sposób
1. wyznaczasz środek
2. trasujesz pożądany otwór
3. spawarka elektroda duży prąd i wypalasz
4. wyrównujesz