Strona 1 z 1
Owal
: 12 sie 2017, 11:20
autor: Yrtox
Witam, prosiłbym o radę odnośnie obróbki aluminiowej tulei, jest ona zatoczona z jednej strony pod łożysko, drugą stronę również muszę zatoczyć pod łożysko lecz po zaciśnięciu tulei w miękkich szczękach, zatoczonych pod detal tworzy się 7 setek owalu, jakieś porady jak to wyeliminować? Siła zacisku szczęk wynosi 15 Barów. Myślałem o ponownym zatoczeniu szczęk, bo toczone były na oko, nie mam możliwości zatoczenia ich z pierścieniem wewnętrznym, a zewnętrznego nie posiadam.
: 12 sie 2017, 11:28
autor: zibi
Dorób dekle i wciśnij do tulei i na nich zaciskaj lub zrób pierścienie na średnicę zewnętrzną dobrze dopasowane, przetnij brzeszczotem w jednym miejscu załóż na tuleję i ściskaj przez pierścienie.
: 12 sie 2017, 14:35
autor: RomanJ4
Czasem porządne przygotowanie przyrządu (zaciskowego, uchwytu) bądź dostosowanie tego co posiadamy do samej operacji obróbki tak by uzyskać planowany efekt zajmuje więcej niż zrobienie detalu,
a ze zrobienie odpowiednich szczęk jest bardziej pracochłonne niż zrobienie pierścienia sprężystego do mocowania w szczękach zataczanych które już masz (jak proponuje kol. zibi), to proponowałbym takie rozwiązanie.
Wytaczasz dość gruby, by z kolei jego nie zgniatać w trójkąt szczękami pierścień, który w w przekroju jest zbliżony do leżącej litery
L o roboczej średnicy wewnętrznej A nieco mniejszej od śr. detalu abyś mógł go potem lekko skorygować do wymiaru detalu, już po przecięciu i zamocowaniu w szczękach z zaciśniętą w przecięciu przekładką grubości szczeliny. Po podtoczeniu i dopasowaniu średnicy A do wym detalu przekładkę wyjmujesz i możesz zaciskać pierścień na detalu. Ważne by w stanie rozprężonym detal wchodził suwliwie ale bez oporu w pierścień. Potem nawet lekkie zaciśnięcie szczęk mocno trzyma detal, bo na całym obwodzie.
coś mniej więcej takiego..

: 12 sie 2017, 16:30
autor: mag999
Ciśnienie to daj max 5 bar i do tego szczęki mocno obejmujące detal i bedzie ok
: 13 sie 2017, 11:48
autor: Yrtox
Dziękuje za rady panowie, jutro przetestuje i zobaczę co z tego wyjdzie, a co do ciśnienia 5 Bar to czy nie będzie ono za małe w przypadku wytaczania 1,5mm na średnicy? Detal będzie tylko wytaczany i planowany, otwór został wykonany w poprzedniej operacji, więc największy opór będzie na wytaczaniu, czy przy 5 Barach nóż nie będzie wpychał sztuki w szczęki? Czy należałoby je zatoczyć z zamkiem tak by detal miał o co się oprzeć, czy wystarczy zmniejszenie ap?
Re: Owal
: 13 sie 2017, 12:09
autor: WZÓR
Yrtox pisze:Witam, prosiłbym o radę odnośnie obróbki aluminiowej tulei, jest ona zatoczona z jednej strony pod łożysko, drugą stronę również muszę zatoczyć pod łożysko lecz po zaciśnięciu tulei w miękkich szczękach, zatoczonych pod detal tworzy się 7 setek owalu, jakieś porady jak to wyeliminować? ....
Wytocz sobie trzpień ( o wymiarze łożyska) , osadź go w tym otworze i problem owalu po zaciśnięciu szczęk masz z głowy.
P.s.
Docisk szczęk spokojnie możesz zmniejszyć ..... , ale o tym już wyżej pisali.
Mariusz.
: 13 sie 2017, 16:39
autor: mag999
Nie powinno wyrwać bo będzie duża powierzchnia trzymania. Czasem różne pierścienie tocze na 3 lub 4 bar
: 15 sie 2017, 11:48
autor: Yrtox
Ostatecznie pomogło zmniejszenie ciśnienia szczęk do 6 Barów dając efekt pięciu mikronów owalu, dziękuję wszystkim, którzy poświęcili chwilę żeby naskrobać parę słów od siebie, na pewno rady zaprocentują w przyszłości.