Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#1

Post napisał: Atrix » 10 sie 2017, 22:28

Witam.
Nie wiedziłem w który dział gdzie trafić z powyższym tematem :mrgreen:

Sprawa jest następująca:
Zrobiłem trak taśmowy, w którym pracują rolki prowadzące piłę. Dostępne w handlu rolki są utwardzane powierzchniowo i łożyskowane. Rolka z tyłu posiada krawędź by piła w czasie pracy nie przesuwała się . Jak by nie patrzeć krawędź piły cały czas trze o krawędź tylną rolki. Rolki zrobiłem sam na tokarce, stal dość twarda jednak nie utwardzana. Czyli po jakimś czasie pracy rolki się zużyją. Nawet te utwardzane nie wytrzymują dość długo. W necie natknąłem się na rozwiązanie gdzie nie ma rolki prowadzącej a prowadzenie jest zrobione na trzech łożyskach. Dwa łożyska są pionowe ze szczelina na piłę a trzecie pracuje poziomo i zastępuje krawędź rolki. Tył piły w takim przypadku ma o wiele mniejsze tarcie aniżeli w przypadku standardowej rolki prowadzącej.
Które zatem rozwiązanie jest lepsze - rolka prowadząca czy łożyska prowadzące?

rolka prowadząca traka standardowa
https://sprzedajemy.pl/rolka-prowadzaca ... nr17259932



Tagi:


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#2

Post napisał: powgreg » 10 sie 2017, 23:34

Atrix pisze: W necie natknąłem się na rozwiązanie gdzie nie ma rolki prowadzącej a prowadzenie jest zrobione na trzech łożyskach. Dwa łożyska są pionowe ze szczelina na piłę a trzecie pracuje poziomo i zastępuje krawędź rolki. Tył piły w takim przypadku ma o wiele mniejsze tarcie aniżeli w przypadku standardowej rolki prowadzącej.
Które zatem rozwiązanie jest lepsze - rolka prowadząca czy łożyska prowadzące?
Na łożyskach robią z reguły chińczyki albo gorsze firmy w małych maszynach.
Policz sobie jakie będą obroty tych dwóch łożysk "ściskających taśmę" np główne koła traka 50cm obroty 2000 a łożysko toczące się po taśmie 2,5cm obroty x 20 czyli 40000obr/min temperatura plus pył zrobi swoje, długo to nie pochodzi wiem z doświadczenia....

Wpisz na allegro piła taśmowa np panhans i poszukaj fotek w nich rolki prowadzenia są łożyskowane na panewkach ślizgowych a chodzą latami.


Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#3

Post napisał: Atrix » 11 sie 2017, 00:37

powgreg pisze:
Atrix pisze: W necie natknąłem się na rozwiązanie gdzie nie ma rolki prowadzącej a prowadzenie jest zrobione na trzech łożyskach. Dwa łożyska są pionowe ze szczelina na piłę a trzecie pracuje poziomo i zastępuje krawędź rolki. Tył piły w takim przypadku ma o wiele mniejsze tarcie aniżeli w przypadku standardowej rolki prowadzącej.
Które zatem rozwiązanie jest lepsze - rolka prowadząca czy łożyska prowadzące?
Na łożyskach robią z reguły chińczyki albo gorsze firmy w małych maszynach.
Policz sobie jakie będą obroty tych dwóch łożysk "ściskających taśmę" np główne koła traka 50cm obroty 2000 a łożysko toczące się po taśmie 2,5cm obroty x 20 czyli 40000obr/min temperatura plus pył zrobi swoje, długo to nie pochodzi wiem z doświadczenia....

Wpisz na allegro piła taśmowa np panhans i poszukaj fotek w nich rolki prowadzenia są łożyskowane na panewkach ślizgowych a chodzą latami.
Piła trakowa ma prędkość liniową około 25m/s, to takie optimum. Łożysko o średnicy 25 mm będzie obracać się z prędkością około 2000 obr/min - obwód łożyska o srednicy 25 mm to 78 mm, pole liniowe 2500mm/s.
Nie bardzo wiem skąd Ci się wzieło to 40000 obr/min?
Koła główne mają obroty około 1000/min, by zachować wymaganą prędkość liniową piły.
Panhans stosuje do prowadzenia pił tzw pieski czyli prowadnice ślizgowe. Jednak z tyłu jest koło oporowe piły. zapewne ułożyskowane.
Nad tymi pieskami warto pomyśleć. Kiedyś jako materiał ślizgowy w pieskach stosowano drewno grabowe ustawione czołowo do elementu łożyskowanego , czyli klocek w sztorc do piły. Dodatkowo gotowało się takie klocki w oleju, można też namoczyć w oleju.


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#4

Post napisał: powgreg » 11 sie 2017, 09:04

Atrix pisze:
Piła trakowa ma prędkość liniową około 25m/s, to takie optimum. Łożysko o średnicy 25 mm będzie obracać się z prędkością około 2000 obr/min - obwód łożyska o srednicy 25 mm to 78 mm, pole liniowe 2500mm/s.
Nie bardzo wiem skąd Ci się wzieło to 40000 obr/min?
Koła główne mają obroty około 1000/min, by zachować wymaganą prędkość liniową piły.
Panhans stosuje do prowadzenia pił tzw pieski czyli prowadnice ślizgowe. Jednak z tyłu jest koło oporowe piły. zapewne ułożyskowane.
Nad tymi pieskami warto pomyśleć. Kiedyś jako materiał ślizgowy w pieskach stosowano drewno grabowe ustawione czołowo do elementu łożyskowanego , czyli klocek w sztorc do piły. Dodatkowo gotowało się takie klocki w oleju, można też namoczyć w oleju.
Chyba się pomyliłeś o jedno zero..
Policzę od Twojej strony zakładasz obroty łożyska 2000obr/min czyli około 33,3obr/s obwód łożyska podałeś 78mm x 33,3 = 2500mm/s czyli 2,5m/s a piła ma 25m/s...

Ja też kombinowałem łożyskami powiem tak szybko wróciłem do oryginału i chylę czoła przed konstruktorem który to wymyślił, choć na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się nielogiczne bo rolka toczy się nie obwodem ale czołem (bokiem) po taśmie.
Istotą tego rozwiązania jest to że rolki nie osiągają dużych obrotów bo rożne promienie toczenia rolki dają jej poślizg względem taśmy.
Male obroty rolek pozwalają na łożyskowanie ślizgowe z doprowadzeniem smaru od tyłu kapturkiem rozwiązanie bardzo trwałe i proste.
Oczywiście rolki muszą być hartowane ze względu na poślizg ale zużywają się równomiernie nie robią się rowki itp.

Polski żefam miał coś pośredniego dwie rolki z rantem na wahadełku ale moim zdaniem trudniejsze w ew regeneracji.


Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#5

Post napisał: Atrix » 11 sie 2017, 21:25

powgreg pisze:
Atrix pisze:
Piła trakowa ma prędkość liniową około 25m/s, to takie optimum. Łożysko o średnicy 25 mm będzie obracać się z prędkością około 2000 obr/min - obwód łożyska o srednicy 25 mm to 78 mm, pole liniowe 2500mm/s.
Nie bardzo wiem skąd Ci się wzieło to 40000 obr/min?
Koła główne mają obroty około 1000/min, by zachować wymaganą prędkość liniową piły.
Panhans stosuje do prowadzenia pił tzw pieski czyli prowadnice ślizgowe. Jednak z tyłu jest koło oporowe piły. zapewne ułożyskowane.
Nad tymi pieskami warto pomyśleć. Kiedyś jako materiał ślizgowy w pieskach stosowano drewno grabowe ustawione czołowo do elementu łożyskowanego , czyli klocek w sztorc do piły. Dodatkowo gotowało się takie klocki w oleju, można też namoczyć w oleju.
Chyba się pomyliłeś o jedno zero..
Policzę od Twojej strony zakładasz obroty łożyska 2000obr/min czyli około 33,3obr/s obwód łożyska podałeś 78mm x 33,3 = 2500mm/s czyli 2,5m/s a piła ma 25m/s...

Ja też kombinowałem łożyskami powiem tak szybko wróciłem do oryginału i chylę czoła przed konstruktorem który to wymyślił, choć na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się nielogiczne bo rolka toczy się nie obwodem ale czołem (bokiem) po taśmie.
Istotą tego rozwiązania jest to że rolki nie osiągają dużych obrotów bo rożne promienie toczenia rolki dają jej poślizg względem taśmy.
Male obroty rolek pozwalają na łożyskowanie ślizgowe z doprowadzeniem smaru od tyłu kapturkiem rozwiązanie bardzo trwałe i proste.
Oczywiście rolki muszą być hartowane ze względu na poślizg ale zużywają się równomiernie nie robią się rowki itp.

Polski żefam miał coś pośredniego dwie rolki z rantem na wahadełku ale moim zdaniem trudniejsze w ew regeneracji.
Zgadza się jedno zera brakło :mrgreen:
W tym układzie z " pieskami " rolka oporowa jest dość duża. Co za tym idzie jej obroty są mniejsze.


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#6

Post napisał: powgreg » 11 sie 2017, 23:38

Atrix pisze: W tym układzie z " pieskami " rolka oporowa jest dość duża. Co za tym idzie jej obroty są mniejsze.
Chyba nie zatrybiłeś o co mi chodzi...
Napisze inaczej jadąc samochodem kiedy przytrzemy bokiem opony o wyskoki krawężnik wyrywa nam kierownicę i mocno hamuje dlaczego przecież droga i krawężnik maja tę samą prędkość względem auta ale bok opony ma mniejszy promień niż bieżnik (obwód) opony, bok opony chciałby się kręcić szybciej ale nie może bo stanowi całość z oponą.

Istotą tego rozwiązania jest to że rolki stykają się z taśmą właśnie bokami przez to raz że nie osiągają dużych obrotów dwa zużywają się równomiernie.

Jest to szczególnie istotne dla rolki oporowej bo cienki tył taśma oporuje siły skrawania i w zwykłym rozwiązaniu wypiłuje szybko rowek w każdą stali, natomiast w tym rozwiązaniu zużycie rozkłada się na całej powierzchni rolki po prostu taśma piłuje rolkę za każdym razem w inny miejscu a ślad zużycia rolki wygląda podobnie jak po szlifierce do czół.


Autor tematu
Atrix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 55
Rejestracja: 25 maja 2015, 22:47
Lokalizacja: Polska

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#7

Post napisał: Atrix » 12 sie 2017, 00:42

powgreg pisze:
Atrix pisze: W tym układzie z " pieskami " rolka oporowa jest dość duża. Co za tym idzie jej obroty są mniejsze.
Chyba nie zatrybiłeś o co mi chodzi...
Napisze inaczej jadąc samochodem kiedy przytrzemy bokiem opony o wyskoki krawężnik wyrywa nam kierownicę i mocno hamuje dlaczego przecież droga i krawężnik maja tę samą prędkość względem auta ale bok opony ma mniejszy promień niż bieżnik (obwód) opony, bok opony chciałby się kręcić szybciej ale nie może bo stanowi całość z oponą.

Istotą tego rozwiązania jest to że rolki stykają się z taśmą właśnie bokami przez to raz że nie osiągają dużych obrotów dwa zużywają się równomiernie.

Jest to szczególnie istotne dla rolki oporowej bo cienki tył taśma oporuje siły skrawania i w zwykłym rozwiązaniu wypiłuje szybko rowek w każdą stali, natomiast w tym rozwiązaniu zużycie rozkłada się na całej powierzchni rolki po prostu taśma piłuje rolkę za każdym razem w inny miejscu a ślad zużycia rolki wygląda podobnie jak po szlifierce do czół.
Zatrybiłem, już dawno, spoko :mrgreen:
Tylko o którym rozwiązaniu piszesz? czy tym z tzw pieskami czy rolce z krawędzią. Bo jak o rolce standardowej to na krawędzi rolki występuje dość spore tarcie. I to tarcie dwojakiego rodzaju - bieżnia + krawędź. czyli przykład z oponą. W przypadku piesków, tarcie występuje najwięcej na rolce oporowej. I moim zdaniem było by to rozwiązanie bardziej trwałe.


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

Re: Rolki prowadzące traka taśmowego - inowacja

#8

Post napisał: powgreg » 12 sie 2017, 12:50

Atrix pisze: Tylko o którym rozwiązaniu piszesz? czy tym z tzw pieskami czy rolce z krawędzią. Bo jak o rolce standardowej to na krawędzi rolki występuje dość spore tarcie. I to tarcie dwojakiego rodzaju - bieżnia + krawędź. czyli przykład z oponą. W przypadku piesków, tarcie występuje najwięcej na rolce oporowej. I moim zdaniem było by to rozwiązanie bardziej trwałe.
Pisze o rozwiązaniu z trzema gładkim rolkami bez żadnych rantów dwie rolki bokami trzymają taśmę a trzecia podpiera od tyłu.
To rozwiązanie przy odpowiedniej konstrukcji ma własności "samo regenerujące" po prostu talerzyki zużywają się równomiernie nie robią się na nich żadne rowki czy uskoki tip
Uszkodzenia talerzyków zdarzają się tylko gdy z braku obsługi staną podczas pracy ale regeneracja jest prosta wystarczy przeszlifować im czoło...


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#9

Post napisał: InzSpawalnik » 12 sie 2017, 17:42

Ze co ? Ze niby chinskie uzywaja lozysk a te "lepsze" rolek ?
Bzdura.
Osobiscie mialem do czynienia z takim rozwiazaniem- lozyska toczne prowadzace tasme - powierzchnia kontaktowa to powierzchnia zewnetrzna cylindryczna. Dodatkowo prowadnicami byly plytki z weglikow mocowane do ramy przy pomocy srub.
Calosc byla dodatkowo zasilana w olej obnizajacy tarcie. Obroty samego lozyska byly w normalnych widelkach. Co sie bardziej oplaca - wymienic raz na rok standardowe lozyska za grosze czy co pol roku albo co dwa 10x drozsze wymyslne rolki w ktorych i tak beda lozyska ktore tez bedzie trzeba wymieniac ?


powgreg
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 112
Rejestracja: 25 paź 2005, 23:21
Lokalizacja: RzeszĂłw

#10

Post napisał: powgreg » 13 sie 2017, 00:27

InzSpawalnik pisze:Ze co ? Ze niby chinskie uzywaja lozysk a te "lepsze" rolek ?
Bzdura.
Osobiscie mialem do czynienia z takim rozwiazaniem- lozyska toczne prowadzace tasme - powierzchnia kontaktowa to powierzchnia zewnetrzna cylindryczna. Dodatkowo prowadnicami byly plytki z weglikow mocowane do ramy przy pomocy srub.
Calosc byla dodatkowo zasilana w olej obnizajacy tarcie. Obroty samego lozyska byly w normalnych widelkach. Co sie bardziej oplaca - wymienic raz na rok standardowe lozyska za grosze czy co pol roku albo co dwa 10x drozsze wymyslne rolki w ktorych i tak beda lozyska ktore tez bedzie trzeba wymieniac ?
Kolega chyba nie doczytał tematu my tu piszemy o obróbce drewna a nie metali, drewna raczej nie chłodzimy olejem :mrgreen:

Prędkość taśmy w metalu mamy 1-2 m/s w drewnie 25m/s co wymusza inne rozwiązania techniczne...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”