przecinanie materiału na tokarce cnc

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
hejkam425
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 02 sie 2017, 20:08
Lokalizacja: WROCŁAW

przecinanie materiału na tokarce cnc

#1

Post napisał: hejkam425 » 02 sie 2017, 20:18

Witam, może ktoś z bardziej doświadczonych osób podpowiedziałby mi jakie parametry należy ustawić do przecięcia detalu - rury o grubości ścianki 6mm w tokarce CNC.

Ustawiłem na oko 350 obrotów i posuw 0,05mm/obr. przecinak szerokość 2mm z wymiennymi płytkami. Niestety na 3 sztuce nóż mi się złamał (pękła podstawka pod płytką).

Jakieś rady/porady jakie parametry ustawić?



Tagi:


mateu5
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 619
Rejestracja: 31 paź 2009, 16:20
Lokalizacja: PL

#2

Post napisał: mateu5 » 02 sie 2017, 22:05

Ta rura to z jakiego materiału ? Ta płytka to jaka dokładnie ? Dlaczego ustawiasz parametry na oko a nie sugerujesz się tym co zaleca producent twojego narzędzia ? Czy przy odcinaniu wcześniejszych dwóch detali, nic nie wskazywało że dzieje się coś nie dobrego ? np piszczenie, drgania, krzywa krawędź po cięciu, itp. Geometria głowicy jest w idealnym stanie ?
Mazak -> Fanuc -> Acramatic -> Sinumeric -> Heidenhain -> Mitsubishi meldas -> EdgeCAM -> NX CAM -> Postprocesory.

Awatar użytkownika

nowycrteam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:55
Lokalizacja: Wodzisław
Kontakt:

#3

Post napisał: nowycrteam » 02 sie 2017, 22:23

Pany.... Przecież ucinanie listwą 2mm rury to zabójstwo... (podkreślam UCINANIE)

Moja rada - jak już musisz ciąć listwą 2mm to nie docinaj rury do końca, element po prostu odrywaj a drut który zostanie łatwo ci będzie oderwać np kombinerkami.

Jeśli uprzesz się że musi być ta rurka odcinana to zastosuj płytkę z dodatnim lub ujemnym kątem ( w zależności jaką masz głowicę z narzędziami) tak aby drut przy odcinaniu ci nie niszczył noża bo to jest główną przyczyną uszkadzania ucinaków podczas odcinania rur

Po za tym sprawdź wysokość noża czy masz go minimalnie poniżej osi elementu. (nie mam pojęcia na jakiej maszynie pracujesz)

I daj mu więcej obrotów bo zabijesz następne ucinaki...

Jeśli zadajesz pytania to je uściślij... materiał, średnica no i oczywiście długość ucinanego elementu... Może wstępnie toczysz tą rurkę wewnątrz... a może jest tam gwint ? to też są ważne detale...


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#4

Post napisał: Duszczyk_K » 02 sie 2017, 22:40

Zwróć uwagę na grubości ścianek. Kiedyś kupiłem rurę coś około fi 80x8 i nie mogłem ustawić jej w uchwycie bo na oko "biła". Później okazało się, ze ścianka miała 8mm z jednej strony, a z drugiej 11, więc nie wiem, ale może to pomogło wykruszyć się płytce.

Awatar użytkownika

nowycrteam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 01 sty 2012, 17:55
Lokalizacja: Wodzisław
Kontakt:

#5

Post napisał: nowycrteam » 02 sie 2017, 23:18

Później okazało się, ze ścianka miała 8mm z jednej strony, a z drugiej 11

http://www.margo-sp.com.pl/rury-konstru ... -10219-12/
"Tolerancje wymiarowe:
Średnica zewn.: ± 1%, z minimum ± 0,5 mm i maksimum ± 10 mm
Grubość ścianek:
dla średnic zewn. ≤ 406,4 mm:
grubość ścianki ≤ 5 mm ± 10%
grubość ścianki > 5 mm ± 0,5 mm
dla średnic zewn. > 406,4 mm:
± 10% z maksimum ± 2 mm"

Nie wiem jaką rurę dostałeś i jakiej była średnicy zakładam do max fi 100 ale towar ewidentnie sprowadzony po kosztach z CHIN, jest możliwość takiego rozrzutu miar ale przy większej średnicy.
Są to normy rur konstrukcyjnych


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#6

Post napisał: ak47 » 03 sie 2017, 07:53

Takie rozrzuty są jak producent znajdzie klienta na materiał który "jakieś tam niewielkie wady ma".

Do tematu.
Rurę trudno docinać do końca bo nawet jak lekko bije to po prostu z jednej strony nóż już przejdzie, a z drugiej ciągle będzie trochę ciała przez co rura ta zacznie majtać i urwie noża (im dłuższy kawałek do cięcia tym łatwiej o urwanie).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”