Frezowanie głowicą 50mm

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

MaciejDlugosz
Posty w temacie: 6

#21

Post napisał: MaciejDlugosz » 25 lip 2017, 15:27

Mallujemy pisze:W celu zmniejszenia drgań planuje zalać korpus betonem ( tam w miejscu żarówki)
Nic Ci to nie da. Kolumna jest za mało sztywna. Wrzeciono też może mieć luzy

Tu jest Myślący facet który wpierw diagnozuje niedostatki sztywności, potem modernizuje:

[youtube][/youtube]

A tu jest kolejny Myślący facet który sprawdza luzy wrzeciona:

[youtube][/youtube]



Tagi:


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 16
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

#22

Post napisał: Mallujemy » 25 lip 2017, 16:25

MaciejDlugosz pisze:
Nic Ci to nie da. Kolumna jest za mało sztywna. Wrzeciono też może mieć luzy
Kolumna już wcześniej została zalana betonem i różnicę było widać nawet bez użycia czujnika zegarowego. Dlatego teraz pomyślałe o zalaniu korpusu i ew podstawy.
Bicie na wrzecionie wynosi 0,01 więc jest to raczej dobry wynik.
Jedynie łożyska jak już wcześniej wspomniałem idą do wymiany.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#23

Post napisał: ak47 » 25 lip 2017, 19:02

Zalanie betonem pomoże, bo drgania nie będą się aż tak roznosiły po maszynie tylko coś tam się wytłumi zawsze.

Gdyby ten facet od wiertarki był myślący to by nie kupił takiego bubla. Jeśli dał za nią do 500 złotych to jeszcze jako tako mogę to zrozumieć (brak kasy i chęć majstowania), ale jeśli dał bliżej tysiaka to nic go nie usprawiedliwia. Znacznie lepiej byłoby dołożyć do nieśmiertelnego WS-15/WSD16. Widziałem wiele rozmaitych egzemplarzy tego modelu. Były one budowane przez warsztaty szkolne i...no cóż, katowane w rozmaitych fabrykach, a mimo to żadna nie miała bicia większego niż 5 setek na wrzecionie (choć zdarzało się, że był wybity stożek). Pozostaje też pytanie czy te 5 setek tak nam przeszkadza ? Większość domowych robót na takiej wiertarce to po prostu zrobić otwór mniej więcej żądanej średnicy w mniej więcej żądanym miejscu.


Co do frezowania to dziś frezowałem (a raczej tylko zabielałem) stal St, 400 obrotów, posuw gdzieś koło 160 - 200(starte opisy wajch), 1 mm przybrane. Głowica 63mm 4 zęby, płytki tpkn. Tyle, że ja mam "nieco cięższą maszynę" ale myślę, że od takich parametrów bym zaczął w twoim przypadku mozę tylko ten 1mm dzieląc na pół.


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 6

#24

Post napisał: MaciejDlugosz » 25 lip 2017, 19:15

ak47 pisze:Zalanie betonem pomoże, bo drgania nie będą się aż tak roznosiły po maszynie tylko coś tam się wytłumi zawsze.
To jest działanie na pałę. Gdyby beton tłumił drgania to zamiast żeliwa zostawiano by puste przestrzenie w korpusach i zalewane byłyby betonem. Najwidoczniej beton nie tłumi tak dobrze drgań. Beton dobrze się sprawdza w ... pralkach automatycznych gdy trzeba wytłumić wibracje od wirowania. Pralka a frezarka...

Problemem prócz kiepskiej sztywności maszyny może też być kiepska sztywność mocowania narzędzia. Poniższy filmik jest propagandowy ale świetnie ilustruje to zjawisko:

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 11545
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#25

Post napisał: RomanJ4 » 25 lip 2017, 19:32

MaciejDlugosz pisze:Gdyby beton tłumił drgania to zamiast żeliwa zostawiano by puste przestrzenie w korpusach i zalewane byłyby betonem.
To prawda, ale koledze zapewne tu nie chodzi o beton jako materiał, tylko o jego masę, a ta jakiej nie byłaby prowiniencji to im większa- tym lepiej. No i wypełnić nią pustą przestrzeń łatwiej, choć są przecież materiały o większym ciężarze właściwym niż taki np kompozyt beton-śruta ołowiana czy stalowa.
pozdrawiam,
Roman


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#26

Post napisał: ak47 » 25 lip 2017, 21:43

Myślałem dokładnie jak kolega RomanJ4 to przedstawił. Wiele konstrukcji amatorskich CNC jest z profili spawanych albo skręcanych po czym zalewają to betonem bo cała oś Z jadąc i gwałtownie hamując potrafi bujnąć tymi profilami gdy są puste. Gdy są pełne też ale zdecydowanie mniej.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#27

Post napisał: viper » 25 lip 2017, 22:18

Patrząc na te filmy z frezowania to widać że, kolega zaszedł z motyką na księżyc montując na taką amatorkę głowice fi 50 APMT :mrgreen: ewidentnie brak sztywności. To nie maszyna do takiej głowicy.

Fi50 to się zakłada na przemysłowe maszyny i ładuje się ap jeżeli jest taka możliwość to czasami prawie na całą płytkę. A jak widzę że, ap 0,5 brzęczy to aż żal patrzeć...

Zalewanie betonem jak najbardziej, masa maszyny zawsze ma znaczenie. Tu jednak to nie wystarczy bo moim zdaniem najsłabszym punktem nie są suporty (które można pewnie skontrować) ale wrzeciono a właściwie wysuwana pinola.
Piszesz że, niby masz 0,01 luzu w pinoli ale podczas dużego obciążenia ta wartość będzie zupełnie inna.
Nigdy nie było mi dane widzieć takiej maszyny na żywo więc nie znam jej słabych punktów- piszę w oparciu o Twoje filmy.

Na takiej maszynie nie puściłbym nawet fi10 VHM bo szkoda freza- po prostu brak sztywności i tylko narzędzia się niszczą.
Frezowanie ma to do siebie że, jak sztywności nie ma to się pracować normalnie nie da.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#28

Post napisał: zacharius » 25 lip 2017, 22:55

no coś tu ewidentnie tańczy,
mi sie osobiście nie podoba imadło.
a co sie dzieje na ap 0,2 i obrotach ~2-3tys?
bo u mnie przy parametrach ap 0,2 i 5k obr na fortalu jest lustro.
głowica ta sama co prawda płytki do alu ale mocowanie głowicy jest z PA6
no i frezowałem tym stół wiec mocowanie "materiału" bardzo sztywne ale reszta nie do konca.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


MaciejDlugosz
Posty w temacie: 6

#29

Post napisał: MaciejDlugosz » 26 lip 2017, 00:53

Mallujemy pisze:Bicie na wrzecionie wynosi 0,01 więc jest to raczej dobry wynik.
Bicie mierzysz bez obciążenia.
Luzy mierzysz pod obciążeniem.

Bicie, luzy, mała sztywność, małe tłumienie powodują drgania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przewiń do 14:40 i zobacz jak gość mierzy luzy pod obciążeniem:

[youtube][/youtube]


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#30

Post napisał: Steryd » 26 lip 2017, 01:19

Bicie a luzy to nie to samo.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”