Prośba o wytłumaczenie prostych danych z katalogu narzędzi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Prośba o wytłumaczenie prostych danych z katalogu narzędzi

#1

Post napisał: ci3jk4 » 22 cze 2017, 09:56

Witam,

Trochę wstyd pytać, ale chcę trochę poskrobać aluminium, dodatkowo mam chyba dość specyficzny frez palcowy Winstar ENSCS316000, 3f, o długości ostrza 75 dla d16 i pomroczność jasną...

Zerknąłem do katalogu producenta wyżej wymienionego frezu no i wszytko jest jasne, oprócz jednego zagadnienia.
Przy slotowaniu mam parametr Ad=0.1D, wiadomo, frez na szerokość najmniej weźmie D, więc na głębokość ma brać 1/10 tej wartości.

Natomiast przy frezowaniu "bokiem" mam zagłębienie RD i AD.
RD wydaje się oczywiste =1/2D narzędzia czyli promień, natomiast co z AD?
Nigdzie w katalogu nie ma wytłumaczenia tego parametru.

Podejrzewam że dla osoby która frezuje są to pytania tak banalne że aż głupie, natomiast ja jakby się zablokowałem.
Wydaje mi się że dałbym głębokość skrawania na około 30% średnicy frezu, ale cholera boję się spróbować, bo 5mm wydaje mi się ogromną głębokością...
A może faktycznie mam dać zagłębienie na średnicę frezu?

Do tego dochodzi jeszcze pytanie o prędkość posuwu.
Wiem jak go obliczyć i zresztą jest on również podany w katalogu (i o dziwo mniej więcej zgadza się z obliczeniami), ale tutaj mam długie narzędzie i zastanawiam się czy jest jakaś formułka, albo chociaż reguła kciuka mówiąca o ile zwolnić posuw lub zwiększyć obroty przy frezowaniu długim narzędziem...


Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość ...



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: Steryd » 22 cze 2017, 11:26

wytłumaczenie masz na rysunku. Jest to głębokość na jedno przejście.
Przy klasycznym podejściu (a nie frezowaniu całości od razu bokiem) w takich warunkach sprawdza się parametry z katalogu po prostu. jak dasz większą głębokość to na pewno musisz zjechać z posuwem bo ukręcisz frez. Trzeba by najlepiej policzyć przekrój wióra, jak będzie równy, to można jechać...

Te parametry, które tam masz są podane dla konkretnych narzędzi i możesz je stosować, chyba że twoja obrabiarka jest mało sztywna wtedy zjeżdżasz z parametrami do warunków, które dadzą stabilną pracę.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: ci3jk4 » 22 cze 2017, 11:50

O! Dziękuję za szybką odpowiedź.
Co do posuwu to dzięki za szybkie rozjaśnianie.
Niestety dla D16, czyli pierwszego dłuższego narzędzia w tej serii, ale tu myślę że sobie spokojnie poradzę bazując na wyliczeniach i katalogu dla chudszych narzędzi z tej serii.

Co do tego ważniejszego zagadnienia.
Oczywiście rozumiem że głębokość na jedno przejście =AD (tak samo jak i Ad dla slotowania), tylko ze nigdzie nie widzę żadnej zależności pomiędzy tymi dwoma parametrami.
Dla przypomnienia dla slotowania mam w katalogu wzór Ad=0.1D, dla AD nic takiego nie widzę...:)
Załóżmy że D=10.
No to A wyniesie ile? :D

Katalog jest tutaj: (strona 105)
http://www.winstarcutting.com/catalog/1 ... ndMill.pdf


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: Steryd » 22 cze 2017, 12:40

dziwne, dla innych narzędzi podają tę wartość...
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: ci3jk4 » 22 cze 2017, 14:54

Wiem,
Ogólnie ten katalog taki koślawy, bo dla jednego narzędzia masz komplet informacji, dla drugiego brakuje info przy slotowaniu a jest przy jeździe bokiem (mimo że narzędzie niby przeznaczone do obu prac).

Przy tych do alu akurat brakuje wszędzie głębokości przejazdu dla zagłębienia z boku.

Dlatego zadałem pytanie, bo może ktoś doświadczony zna jakąś regułę kciuka albo jest w stanie podpowiedzieć ile brać narzędziem 10, 16mm czy podobnym...


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: Steryd » 22 cze 2017, 23:41

Zasady jakiejś szczegolnej nie ma. Da się kroić małymi wiorami nawet całą długością roboczą bez problemu, ale jak chcesz jechać szerzej na raz, to trzeba proporcjonalnie zmniejszać głębokość zagłębienia, bo frez sie ukręci.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”