Strona 1 z 1

Laserowe spiekanie proszków metalowych

: 19 kwie 2008, 20:58
autor: PIOTRUS29
Jak myślicie czy ta metoda wyprze obrabiarki CNC. Dowiedziałem się o tej metodzie od pewnego doktorka z Politechniki Poznańskiej. Ogólnie polega ona na tym że rysujemy dowolną bryłę,gniazdo formy itp w CADzie zapisujemy ją z rozszerzeniem STL i taki plik transportujemy do maszyny.Maszyna za pomocą lasera i ww proszku metalowego buduje bryłę warstwa po warstwie.Podobno gniazda wykonane tą metodą mają twardosć ok 40 HRC i można nimi wtryskiwać kilkaset tysięcy wyprasek,jedyny minus to cena takiej maszyny ok 1 miliona euro i uzyskiwana chropowatość od 5 do 10 mikronów(pracują nad chropowatością do 0.01 mikrona a więc techniczne lustro).Mam nadzieje że niczego nie pomieszałem ale piszę na gorąco Pozdrawiam.http://www.ios.krakow.pl/projektyUE/dop ... /index.php

: 19 kwie 2008, 22:25
autor: pltmaxnc
LSS Laser sintering system tak nazywa się ta metoda. Może calkowicie nie wyprze innych metod wytwarzania , ale z pewnością będzie konkurencją.
Pod LSS i Rapid Prototyping można znaleść w googlach wiele interesująch stron.

: 20 kwie 2008, 13:51
autor: geiger
Witam!
Moim zdaniem nie wyprze, dopoki detale nie beda wykonywane w rozsadnych czasach (obecnie sa to czasy w dziesiatkach godzin dla malych detali). Poki co tak jak sama nazwa wskazuje metody te najlepiej nadaja sie do prototypowania lub zastosowań semijednostkowych, gdzie moga sie sprawdzac naprawde dobrze. Druga sprawa to kwestia ceny, ktora jest raczej podyktowana malym nasyceniem rynku w tego typu urzadzenia i ogolnie mala swiadomoscia wsrod inzynierow, bo przygladajac sie tym urzadzeniom technologii kosmicznych raczej sie w nich nie stosuje :) Osobiscie mialem przyjemnosc miec semestr rapid protoyping na Politechnice Poznanskiej z prof. Weissem i jakiegos powalajacego wrazenia nie zrobila na mnie ta technologia.

pozdrawiam

: 20 kwie 2008, 14:14
autor: PIOTRUS29
Tyklko że za pomocą jednej maszyny robisz wszystko nie potrzebujesz frezarki tokarki drążarki sterowanej numerycznie i najlepsze żadnych narzędzi skrawających itp .Wystarczy dobry cadowiec gość do obsługi maszyny plus koszt proszku metalowego no i maszyny :mrgreen: i możesz zrobić wszystko.pozdrawiam

: 20 kwie 2008, 19:36
autor: geiger
hej
no niestety nie jest tak rozowo i zapewniam, ze w szeroko rozumianej budowie maszyn i przemysłach metalowych nie ma mowy o wyeliminowaniu tradycyjnych technik obrobki :) bo jakos nie moge sobie wyobrazic spajania np. walu korbowego z proszkow na gotowo .... czy kolega widzial detale wykonane w technikach RP, dokladnosci i jakosci wykonania, zna wlasciwosci mechaniczne mozliwych do otrzymania spiekow ?

: 20 kwie 2008, 19:44
autor: PIOTRUS29

: 20 kwie 2008, 20:20
autor: geiger
Dwa przyklady z tej stronki oddaja mozliwosci RP: lopatka turbiny, kolo zebate do volvo. I dla przykladu wspomiane kolo zebate na moje oko potrzebuje przynajmniej jednej operacji (mozliwe ze dwoch) aby stalo sie pelnowartosciowa czescia. Szkoda, ze nie ma tam zadnych danych nt. bledow ksztaltu, uzyskanych dokladnosci, chropowatosci powierzchni itp. Nadal bede upieral sie przy swoim :)

: 20 kwie 2008, 20:40
autor: PIOTRUS29
Czas pokaże czy ta metoda ma przyszłość :mrgreen:

: 20 kwie 2008, 20:46
autor: geiger
jasne, ze ma przyszlosc i to nie podlega nogocjacji :) ale na pewno nie jako alternatywa dla obecnych technik wytwarzania, a raczej jako ich uzuplenienie o wlasciwosci, ktorych nie posiadaja tradycyjne "powszechne" metody. dla mnie EOT :)