Toczenie w podtrzymce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Sieto
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 29 sie 2016, 19:37
Lokalizacja: Poznań

Toczenie w podtrzymce

#1

Post napisał: Sieto » 12 cze 2017, 15:47

Witam moi drodzy. :wink:

Mam taki oto problem. Ostatnio dość często zdarza mi się toczyć długie elementy, a głównie cienkie wałki lub rury. Przez to często jestem zmuszony użyć podtrzymki, aby zniwelować drgania. A mój problem, to wióry, które podczas obróbki wpadają do podtrzymki i powodują, że nóż robi uskoki, dziurki.

Nie jest to ogromny problem, bo zawsze staram się tak dograć parametry, by jak najrzadziej się to zdarzało, aczkolwiek z ciekawości postanowiłem założyć ten temat i zapytać Was: macie może jakiś na to patent?

Na konwencjonalnych tokarkach robiłem sobie osłonkę na okular, ale tutaj niezbyt mam pomysł.

Maszyna to Doosan Puma 400 XL, ale jest to raczej standardowa podtrzymka, powinniście kojarzyć. Dla potrzeby wrzucę foto. :mrgreen:

Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

#2

Post napisał: cieslak_2005r » 15 cze 2017, 09:49

trochę inwencij twórczej :wink: Kawałek blachy aluminiowej wyginasz w kształt ceownika o szerokości ramienia podtrzymki tak aby bokami dolegał do ramienia podtrzymki a krawędzią czołową dolegał do materiału. Zamocowujesz toto uchwtem stolarskim co by się nie obsuwało. Potem możesz to modyfikować i przynitować albo przykręcić kawałak plastiku lub gumy.
Rozwiązanie działa - testowałem osobiście.
Przy detalach o małej średnicy możesz wyciąć ze starego gumolitu koło z otwórem o średnicy detalu i nałożyć na detal zaraz przy podtrzymce.

Pozdrawiam i miłej zabawy życzę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”