Strona 1 z 1
Sprawa drgań
: 05 cze 2017, 19:48
autor: sammuel
Jak to jest z tymi drganiami jeżeli chodzi o drgania smukłegondetalu? Rozumiem, że im bardziej wysunięte narzędzie tym mniejszą powinno się stosować prędkość skrawania. A jak to jest z detalem? Im bardziej wysunięty detal tym większe przenosi wibracje przy dużych prędkościach czy raczej na odwrót redukuje drgania dzięki mniejszym siłom obróbki?
: 05 cze 2017, 21:30
autor: Viincent
Przy długim wystawieniu detalu liczy się głównie jaki masz opór skrawania. Czyli naddatek dopasować do odpowiedniej płytki. Przy wystawieniu detalu większym niż 5D, polecam dobierać płytki do obróbki strikte wykanczające: np. polerowane. Przykład: przy wystawieniu 50mm na średnicy 10mm przy naddatku 0,2mm gdy zastosowałem płytkę do obróbki wykańczającej, polerowaną, nie miałem żadnych drgań, a powierzchnia Ra <3,2 czyli bardzo satysfakcjonująca.
Zmniejszając prędkość skrawania usuniesz drgania, ale powierzchnia detalu nie będzie zbyt "piękna"
: 05 cze 2017, 21:39
autor: sammuel
Chodzi mi głównie o to czy daleko wystawiony detal na większych obrotach wpada w większe wibracje? Co do powierzchni to wolę chyba jednak mieć matową, a gładką niż wyświeconą w "fale".
: 06 cze 2017, 00:23
autor: MaciejDlugosz
Najlepiej pójść do biblioteki i przeczytać. Ewentualnie kupić starą, używaną książkę:

: 06 cze 2017, 14:48
autor: Majster70
Pokrótce mówiąc jest tak samo jak z narzędziem. Powyżej wysięgu 5D dla detalu z miękkiej stali mogą pojawić się problemy przy cięższej obróbce. Najlepiej podeprzeć detal konikiem, podtrzymką lub okularem w zależności od potrzeb i możliwości. Jak chcesz więcej, to poczytaj literaturę, stare poradniki nie straciły na aktualności.
: 06 cze 2017, 20:56
autor: sammuel
Reasumując im bardziej wysunięty detal bądź narzędzie tym mniejsze powinno się stosować siły skrawania (logiczne, im większe siły tym większa dźwignia się tworzy i detal/narzędzie wpada w wibracje). Nie rozumiem jednak nadal czy duża prędkość skrawania pomaga w walce z drganiami (mniejszy opór), czy wręcz przeciwnie? Chodzi zarówno o przypadki drgania narzędzia bądź narzędzia.
: 06 cze 2017, 23:47
autor: Steryd
bo nie ma na to reguły. w zależności od kształtu przedmiotu i jego masy, sztywności zamocowania rezonans będzie gdzie indziej. może się okazać, że rezonans wyląduje w niskich obrotach i przy wysokich będzie ładnie się obrabiać, a może być odwrotnie.
: 07 cze 2017, 10:40
autor: Majster70
sammuel pisze: Nie rozumiem jednak nadal czy duża prędkość skrawania pomaga w walce z drganiami (mniejszy opór), czy wręcz przeciwnie?
Tak jak ci pisali, regułą jest, że im większa Vc, tym większe drgania. Oczywiście, może się zdarzyć sytuacja, ze względu na częstość drgań własnych zależną od kształtu detalu i innych czynników , że lekko zwiększając obroty zmniejszymy drgania, ale tylko do pewnego momentu.
: 07 cze 2017, 23:29
autor: burzaxxx
zmniejsz obroty to nie będzie drgało.
masz frezy też które są mniej podatne na drgania.
z grubsza musisz "zgubić częstotliwość" przy których występuje drganie
np
https://www.hoffmann-group.com/PL/pl/pe ... /203054-10