Przyrząd do toczenia kul na tokarce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Dariusz Kania
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2013, 19:35
Lokalizacja: Dobczyce

Przyrząd do toczenia kul na tokarce

#1

Post napisał: Dariusz Kania » 04 cze 2017, 20:32

witam nie dawno wykonałem sobie na tokarce ld 550 przyrząd do toczenia kul ... frezowanie na przystawce

poniżej filmik





Tagi:


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: Armstec » 05 cze 2017, 01:01

bardzo fajna i Przydatna przystawka. będzie na pewno niezbędna do wykonania wielu rzeczy poza toczeniem kuli potrzebna jest też do wklęsłych promieni

Ja wykombinowałem dodatkowo taką "rozbudowę" która daje jeszcze większe możliwości.

Po pierwsze płytka skrawająca V ( VCMT 16, VBMT 16) pozwala na dużo szerszy, głębszy, ciaśniejszy zakres ruchu , gdzie inne płytki o większym kącie będą już zawadzać.
Przede wszystkim "wieżyczka" do której jest przykręcona płytka ma niezależna możliwość obracania się i ustawienia płytki pod odpowiednio dobranym kątem, a nie tylko na stałe wzdłuż promienia... co pozwala dotoczyć do samego narożnika przy trzonku... a nawet wytoczyć prawie całą sferę, aż do momentu, że ułamie się i odpadnie odcięta od trzonka

tak to wygląda schematycznie o co chodzi, prosta sprawa ... pozdrawiam
Załączniki
kulka.jpg

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 05 cze 2017, 08:40

Armstec pisze:Ja wykombinowałem dodatkowo taką "rozbudowę" która daje jeszcze większe możliwości.
Ma, jak się domyślam, możliwość ustawiania wierzchołka noża przed osią obrotu przyrządu by móc toczyć wklęsłości?
pozdrawiam,
Roman


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: Armstec » 05 cze 2017, 11:37

Roman to też obracana wieża z płytką daje znacznie większy zakres rozmiarów promienia łuku . Jednak Wklęsłe promienie i wypukłe można toczyć i w takiej i w takiej wersji kwestia ustawienia czy toczy płytka od zewnętrznej czy wewnętrznej strony łuku (tu nie o to głównie chodzi)

chodzi o to że problem jest z toczeniem pełnej 360* sfery zawsze mniejsze lub większe ograniczenie bo płytka zawadzi o trzonek na którym jest kula i co zrobić by podtoczyć do granic możliwości prawie pełna kule

Przykładowo
rysunek 1 i 2 pokazują że płytka typu V jest w stanie dotoczyć znacznie pełniejszą zakres kuli zostawiając cieńszy trzonek sam kształt płytki VCMT daję te dodatkowe 25* więcej do toczenia z całej sfery 360* w porównaniu do TCMT
rysunek 3 pokazuje że dodając możliwość deklinacji samej wieżyczki z płytką daje już możliwość wytoczenia teoretycznie pełnej 360* sfery jedynym ograniczeniem jest wytrzymałość samego materiału ( po prostu trzonek zostanie tak cienki ze nie utrzyma i kula sie sama odłamie )
Załączniki
kula2.jpg


Autor tematu
Dariusz Kania
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2013, 19:35
Lokalizacja: Dobczyce

#5

Post napisał: Dariusz Kania » 05 cze 2017, 14:43

u mnie wieżyczka jest obracana , tak że mogę toczyć wklęsłe i wypukłe promienie;) odnośnie założonego noża mogę zrobić nową wieżyczkę i zamontować ten nóż z ostrym kątem ;)

dzieki za wskazówki

pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”