Strona 1 z 1

Proces technologiczny dla obrabiarek CNC

: 26 kwie 2017, 18:54
autor: Robercik280214
Witam potrzebuję wykonać kartę ustawienia przedmiotu dla tokarki CNC. Nie wiem za bardzo jak wykonać taki szkic aby operator zakładając półfabrykat (pręt walcowy) wiedział ile ma wałek wystawać z szczęk aby po prostu w nie nie wjechać. Element obrabiany https://zapodaj.net/1c1150637fa0c.png.html. Prowadzący powiedział,że przedmiot w mocowaniu pierwszym ma wyglądać tak jak półfabrykat, ponieważ karta ustawienia przedmiotu przedstawia element jeszcze przed obróbką, natomiast dla zamocowania drugiego element po obróbce w zamocowaniu pierwszym. Macie jakieś pomysły jak to zaznaczyć?? Myślałem żeby z tyłu dać podporę (czyli zderzak) pod koniec powierzchni zewnętrznej symbol uchwytu pneumatycznego 3-szczękowego, ale jak zaznaczyć ile materiał ma być wsunięty w szczęki ????

: 26 kwie 2017, 19:32
autor: jasiu...
ej ej! Masz wałek o średnicy około 40 centymetrów i chcesz toczyć z pręta na długości 202? Bez podparcia nakiełkiem chcesz ten ślimak toczyć? A jak wyszlifujesz (chyba, że nie będziesz szlifował?) Φ25k6? Na rysunku widać, ze potrzebne są dwa nakiełki. Moim zdaniem powinno się zacząć od piły.

: 26 kwie 2017, 20:09
autor: Robercik280214
jasiu..., podparcie kłem oczywiście będzie (zapomniałem to napisać). Cięcie jest przed obróbką na tokarce cnc. Ja potrzebuję tylko jeszcze zrobić kartę ustawienia przedmiotu na tokarkę cnc. Szlifować nie będę, bd toczył odsadzenia pod łożyska. Ktoś ma jakiś pomysł jak zrobić ten szkic?

: 26 kwie 2017, 20:32
autor: jasiu...
Robert, włącz myślenie!

Jak ty chcesz to ciąć na tokarce CNC i czemu? Bo w firmie nie ma piły taśmowej? A ile kosztuje godzina pracy tokarki CNC i kto do takich robót takie tokarki stosuje?

I co - wystawisz wałek na ponad 200 mm z uchwytu, a później będziesz odcinał przecinakiem? A jak już odetniesz, to ci ta odcięta, wirująca sztuka raczej złamie przecinak, czy wybije szyby w osłonie?

Wiem, osoby które biorą się za nauczanie czasem powinny zamiatać szkolne klasy, ale ciebie chyba można zmusić, żebyś choć odrobinę swojego doświadczenia wykorzystał, żeby głąbowi z pokoju nauczycielskiego wytłumaczyć, czemu robisz po swojemu.

Uciąć, splanować i zrobić nakiełki i toczyć w kłach z zabierakiem czołowym. Takim: http://www.bison-bial.pl/wyroby-tulejow ... 0-5-50-5-l

: 26 kwie 2017, 21:46
autor: Robercik280214
jasiu..., chyba źle mnie zrozumiałeś to będzie tak przebiegać. Cięcie przygotówki z naddatkiem oczywiście na pile, później planowanie na wymiar i nakiełkowanie (frezarko nakiełczarka lub zwykła konwencjonalna). No i tą gotową przygotówkę później na tokarkę CNC łapać w uchwycie szczękowym pneumatycznym a z drugiej strony podeprzeć kłem. Z jednego mocowania toczyć powierzchni fi 20 i fi25k6 następnie toczyć zwoje ślimaka, natomiast z drugiego mocowania złapać za powierzchnię fi 20 no , podeprzeć kłem no i następnie toczyć powierzchnię pod łożysko fi25k6 oczywiście sprawdzając czujnikiem czy powierzchnia wcześniej toczona z pierwszego mocowania (fi25k6) dobrze ,,leci". Głównie chodzi mi o rysunek jak to narysować żeby było technicznie dobrze:), tą kartę ustawienia przedmiotu.

: 28 kwie 2017, 18:02
autor: WZÓR
Robercik280214 pisze:... Głównie chodzi mi o rysunek jak to narysować żeby było technicznie dobrze:), tą kartę ustawienia przedmiotu.
Sugerują książkę Dobrzańskiego ..... , tam pisze.

https://www.cnc.info.pl/topics66/mocowa ... t13869.htm

Mariusz.

: 05 maja 2017, 22:12
autor: Robercik280214
WZÓR,
akurat nie chodziło mi o to jak narysować ślimaka od strony technicznej , tylko czy jest coś takiego jak karta ustawienia przedmiotu i jak tam w niej przedmiot wygląda..

: 06 maja 2017, 10:25
autor: WZÓR
Robercik280214 pisze:WZÓR,
akurat nie chodziło mi o to jak narysować ślimaka od strony technicznej , tylko czy jest coś takiego jak karta ustawienia przedmiotu i jak tam w niej przedmiot wygląda..
Moja sugestia dotyczyła przejrzenia symboli , a nie rysowania przedmiotu.

Karta ustawienia przedmiotu i wykaz użytych narzędzi to zwykle (ale nie koniecznie) dokument który powstaje z środowiska CAD/CAM.
Przedmiot w tej karcie może wyglądać dwojako ;
jako model przygotówki z określonym początkiem układu współrzędnych lub (częściej stosowane) model docelowy wykonywanego detalu przedstawiony w dowolnym rzucie - przeważnie w izometrycznym (patrz; rysunek).

https://zapodaj.net/cbe8302330e67.jpg.html

W karcie tej oprócz rzutu , wykazu narzędzi oraz operacji obróbczych jest zawarta informacja o bezpiecznej odległości czoła przygotówki od szczęk uchwytu.
Jest to zwykle zapis w tabelce ; wysuń delal na L=200 mm , informacja o ciśnieniu na szczękach (np.) ciśnienie na szczękach 200PSI , inne uwagi , itd.

p.s.
Popytaj forumowiczów - może mają i będą w stanie przedstawić Tobie takie karty technologiczne.
..... , ja nie pomogę , gdyż swoją tokarkę programuję , ustawiam i obsługuję sam , a kartę technologiczną mam jakby w głowie . :neutral:

Mariusz.

: 06 maja 2017, 13:22
autor: ak47
Pracuję w narzędziowni (choć nawet nie 10 lat) i pierwsze słyszę o karcie ustawienia przedmiotu. Zwykle dostajesz przygotówkę i rysunek od jakiegoś przełożonego i Ci powie "masz do zrobienia to i to" nikt mi nigdy nie mówił jak mam co ustawiać. To zawsze należało do mnie. Czasem ktoś coś powiedział najwyżej ty ustaw no się do tego czy tamtego bo potem to leci dalej to chłopaki też będą z tego wychodzić.

: 06 maja 2017, 19:13
autor: WZÓR
ak47 pisze:Pracuję w narzędziowni (choć nawet nie 10 lat) i pierwsze słyszę o karcie ustawienia przedmiotu. Zwykle dostajesz przygotówkę i rysunek od jakiegoś przełożonego i Ci powie "masz do zrobienia to i to" nikt mi nigdy nie mówił jak mam co ustawiać. To zawsze należało do mnie. Czasem ktoś coś powiedział najwyżej ty ustaw no się do tego czy tamtego bo potem to leci dalej to chłopaki też będą z tego wychodzić.
Nie pisz jak jest , tylko jak powinno być. :grin: :mrgreen:

Mariusz.