Hartowanie stali nierdzewnej (lub innej)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#31

Post napisał: kolec7 » 04 kwie 2017, 06:55

Bri pisze:
kolec7 pisze:0H18N9
Zero na początku "mówi", że nie ma węgla, (...)
BUAHAHAHAHAHA.....
Wiesz co? Ja mam wiele dystansu do siebie. Chętnie sam się z siebie pośmieję.
Tylko rozwiń skrywaną intrygę....

W dodatku, nigdy nie twierdziłem, że jestem wszech-wiedzący i przyznaję, że zawsze mogę się mylić - jestem tylko człowiekiem.

Dlatego chętnie przeczytam, co masz na myśli.
Tym bardziej w kontekście zawartości ilości węgla w tej stali i co za tym idzie, możliwości jej obróbki cieplnej, a konkretniej "hartowania".


"W życiu piękne są tylko chwile...."

Tagi:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#32

Post napisał: Bri » 04 kwie 2017, 08:34

jasiu... pisze: Masz rację, tego węgla jest tam maksymalnie całe siedem setnych procenta. Maksymalnie 0.07% No dobra, to teraz powiedz, jeśli jesteś taki mądry, dlaczego maksymalnie, czemu może być mniej, nawet dużo mniej niż 0.07, bo dolna granica nie jest podawana, a więcej być nie może? Wiesz?
Gdyby w stali nie było węgla to nie byłą by stalą prawda? Stal pomijając dodatki stopowe to po pierwsze układ żelazo-węgiel. Dlatego spadłem z krzesła bo napisałeś jasno że w nierdzewce nie ma węgla. :P

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#33

Post napisał: kolec7 » 04 kwie 2017, 09:41

No tak.....takiego akademickiego rozumowania nie przewidziałem.....bije się w pierś....mea culpa
"W życiu piękne są tylko chwile...."


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#34

Post napisał: jasiu... » 04 kwie 2017, 16:38

Bri pisze: Gdyby w stali nie było węgla to nie byłą by stalą prawda? Stal pomijając dodatki stopowe to po pierwsze układ żelazo-węgiel. Dlatego spadłem z krzesła bo napisałeś jasno że w nierdzewce nie ma węgla. :P
A ja nie wiem, czy prawda.

Z definicji stal, to stop żelaza z węglem, o maksymalnej zawartości węgla 2.11 procent. Dolnej granicy nie podano, więc - no właśnie - można przyjąć zero (układ żelazo-węgiel zaczyna się od zera kończy na 6.67), czy nie można. Bo jeśli Urząd Patentowy PRL (to stary patent twierdzi), że można, a tam pracowali inżynierowie? Dowód - a proszę - http://pubserv.uprp.pl/publicationserve ... 1591B1.pdf

Patent z 1977 roku i co my tam mamy:

Znane gatunki bezwęglowej stali martenzytycznej zawierają wagowo max 0,03% węgla, 10—12% chromu, 17—19% niklu, i tak dalej.

Przepraszam cię, że znów przeze mnie tym razem spadłeś z krzesła. Przecież martenzyt (mowa o stali martenzytycznej) to "przesycony międzywęzłowy roztwór stały węgla w żelazie α." Tak cię uczyli? No a tu mowa o martenzycie bezwęglowym.

Dobra, żeby zaspokoić twoją ciekawość powiem ci, że pewne definicje są przytaczane od wielu lat, mimo że obecnie straciły absolutnie swój sens. Po prostu durny autor podręcznika nie chciał zmienić, durny nauczyciel nie chciał się douczyć, że i bez węgla mamy martenzyt.

No bo skoro patent z 1970 roku mówi - http://pubserv.uprp.pl/publicationserve ... 2794B1.pdf - opracowano bezwęglową stal martenzytyczna, która zawiera od 13 do 20% wagowych kobaltu, od 14 do 15% wagowych chromu, od 3 do 5% wagowych molibdenu, od 0 do 1% wagowych niobu, od 0 do 0,01% wagowych cyrkonu, reszta żelazo, przy czym zawartość węgla nie może przekraczać 0,05% wagowych. Jako odtleniacz stosuje się mangan w ilości do 0,4% wagowych.

Od dawna istnieje pojęcie "stal bezwęglowa", to znaczy taka, w której węgiel został zredukowany do mimimum i w której tenże węgiel nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Najlepiej, gdyby go tam w ogóle nie było (jest zanieczyszczeniem).

To tak dla zainteresowanych metaloznawstwem.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#35

Post napisał: kolec7 » 05 kwie 2017, 08:25

No skoro nam się taka akademicka dysputa zrobiła, a wątek i tak "z du**"
i to w dodatku chyba w niezbyt odpowiednim dziale, to se też trzy grosze wrzucę...

Jak na moje, to definicje uczone w szkole, są i złe i dobre.
Uczą podstaw i porządkują wiedzę i niewiedzę na początku edukacyjnej drogi.
Natomiast negatywnie wpływają na szerokość pojmowania horyzontów myślowych,
które w erze dzisiejszego postępu technicznego, często zamykają zdolności poznawcze.

Piszecie, że stal nie może zawierać wagowo więcej węgla niż 2.11%?! (Tez mnie tak uczyli) Otóż może i są przypadki, że tak jest nie tylko w teorii. Słowo klucz - sal proszkowa (HIP).
Analiza spektro pokazuje więcej węgla niż 2.11%, a na zgładzie struktura nie chcę być jeszcze żeliwem.

Piszecie, że stal to stop węgla i stali?! A gdy węgiel zastąpimy azotem (w tablicy Mendelejewa jakoś blisko siebie) - to nadal jest stal? Także istnieją takie cuda w praktyce.
Nawet do rąk amatorskich w Polsce się to dostało z fajnym skutkiem w postaci dobrych narzędzi. Obrabiane cieplnie także w Polsce....

Można długo......i chętniej przy piwie :-)

Tylko co to zmienia w kontekście uogólnień i czepialstwa typu, iż w 1.4301 nie ma węgla? No bo z punktu widzenia obróbki cieplnej, to go tam nie ma.
Co to zmienia w kontekście próby "zahartowania" tej konkretnej, popularnej na Alledrogo nierdzewki?

Jasiu - nie otwiera mi tego linku do patentu, co wkleiłeś!
"W życiu piękne są tylko chwile...."


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#36

Post napisał: jasiu... » 05 kwie 2017, 16:29



kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 983
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#37

Post napisał: kolec7 » 05 kwie 2017, 19:17

Dziękuję.

Po pobieżnym przejrzeniu - nic innego, jak ogólnie znany "maraging".....

Chyba wiesz dlaczego, tak mało popularny?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#38

Post napisał: jasiu... » 05 kwie 2017, 20:00

Cena? Może brak producenta określonych wyrobów, na jakie ta stal jest stosowana? Bo moim zdaniem jej produkcja jest dość duża, tyle że w wielu krajach (w Niemczech też) bardzo dokładnie monitorowana. Chodzi o to, że z tej stali wykonuje się np. przy wirówkach do wzbogacania uranu.

I jak czytają wątek, to się czegoś ciekawego nauczą.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#39

Post napisał: InzSpawalnik » 05 kwie 2017, 21:43

Jedyna naprawde poprawna définicja :
Stal to plastycznie obrobiony i plastycznie obrabialny stop zelaza z weglem.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#40

Post napisał: jasiu... » 06 kwie 2017, 16:23

Inżynierze, mógłbyś podać źródło? Studenci tu zaglądają i może im się przydać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”