Grawer lub inna forma znakowania podczas toczenia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Pawarotti2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2010, 17:30
Lokalizacja: Radom

Grawer lub inna forma znakowania podczas toczenia

#1

Post napisał: Pawarotti2 » 07 mar 2017, 12:08

Witam szanowne grono,

Nie zaglądam tutaj zbyt często, ale zwracam się do Was bo mam mały problem. Otóż klient zażyczył sobie jednoliterowy symbol na czole detalu. Obrabiarka to automat tokarski wzdłużny CITIZEN A20 na Fanucu. Zależy mi, żeby wykonać symbol na detalu podczas obróbki, a nie dawać do grawerowania lub jakiejś innej metody znakowania. Powodem jest zapotrzebowanie na ilości masowe, więc robienie np. szablonu na ploter i ustawianie każdorazowo detalu po prostu odpada. Materiał to fi 14 stal automatowa, symbol jest w określonych wymiarach i w osi detalu. Będę wdzięczny za wszystkie sugestie dotyczące rozwiązania tego typu zadań. Pozdrawiam



Tagi:


tabak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 130
Rejestracja: 13 maja 2007, 12:55
Lokalizacja: olsztyn

#2

Post napisał: tabak » 07 mar 2017, 13:15

Kupić frez grawerski i jazda


Autor tematu
Pawarotti2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2010, 17:30
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: Pawarotti2 » 07 mar 2017, 14:06

tabak pisze:Kupić frez grawerski i jazda
Napędzane narzędzia mam tylko pionowe, a potrzebuję zrobić graf na czole sztuki.


https://www.machinesused.com/machine_de ... fm?ID=9889

Sorry nie pamiętam jak wstawić odnośnik, ale mam taki układ narzędziowy.


makman666
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 lis 2016, 20:03
Lokalizacja: Olsztyn

#4

Post napisał: makman666 » 07 mar 2017, 18:51

siema.
moze to ci podsunie jakis pomysl jak nie to nvm :)

https://youtu.be/qtX0FM3txCo


pozdrawiam
MK


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 07 mar 2017, 20:30

Ja bym pokombinował ze zrobieniem znacznika, który dojeżdża do czoła detalu i się na nim odciska. Oczywiście, że nie na siłę, z wykorzystaniem napędów maszyny, ale wykorzystując energię, zgromadzoną np. w sprężynie. Jak ktoś wie, jak działa nożyk do nacinania krwi, stosowany przez diabetyków, to mnie zrozumie. Powoli zostaje do czoła dociskana tulejka, napinająca sprężynę. W pewnym momencie sprężyna zeskakuje i popycha bardzo szybko znajdujący się w urządzeniu stempelek z literką, ten uderza w materiał i wybija znaczek. Myślę, że zaprojektowanie i wykonanie takiego znacznika nie będzie problemem, a całość (sprężyna też amortyzuje) maszynie nie zaszkodzi.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 08 mar 2017, 11:01

Ślusarskim odpowiednikiem tego co napisał Jasiu jest punktak automatyczny do kupienia w sklepie.
Może by tak stworzyć oprawkę dla takiego punktaka i dojeżdżać od czoła takim punktakiem... Punkt obok punktu i pismem kropkowym opisujemy. Tylko program pewnie był by skomplikowany.

Edit:
Link jak działa taki punktak:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 08 mar 2017, 18:41

Można też dosuwać do materiału (żadnego programu, tylko na G0, zatrzymanie, uruchomienie, powrót G0) takie coś:

Tylko że to jest za duże. Tu "gwoździem" wybija się numerek, ja bym chciał, żeby zamiast gwoździa był stempelek z literą, ewentualnie zamiast sprężyny mógłby być elektromagnes.


Autor tematu
Pawarotti2
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 19 maja 2010, 17:30
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: Pawarotti2 » 09 mar 2017, 14:49

Jasiu... właśnie o takim stemplu pomyślałem jakbyś czytał w moich myślach. Chyba będę musiał coś takiego sobie dorobić. Myślałem żeby zrobić coś w rodzaju zapadki i przy najeździe zwalniałaby znacznik na sprężynie no i jebudu. Symbol to literka "C" wiec to nie chińskie "dź", nie potrzeba dużej siły. Nie chciałbym robić tego na "dojazd" z resztą tak jak wspomniałeś, będzie wyrzucać przeciążenie. Jeszcze poszukam może jest coś gotowego. A może jest coś na zasadzie powietrza, 6-7 Bar to już przecież je...cie. Jak przyjdzie Ci coś do głowy daj znać!

Dzięki wszystkim za sugestie, nie spodziewałem się takiego odzewu!!!

[ Dodano: 2017-03-09, 14:56 ]
Duszczyk_K pisze:Ślusarskim odpowiednikiem tego co napisał Jasiu jest punktak automatyczny do kupienia w sklepie.
Może by tak stworzyć oprawkę dla takiego punktaka i dojeżdżać od czoła takim punktakiem... Punkt obok punktu i pismem kropkowym opisujemy. Tylko program pewnie był by skomplikowany.

Edit:
Link jak działa taki punktak:
Dobry pomysł, tylko czas na obróbkę mnie zabiję. Liczyłem 1min/szt. a tutaj wykonanie samego symbolu zajmie sporo czasu. Dzięki za sugestie!

[ Dodano: 2017-03-09, 14:59 ]
makman666 pisze:siema.
moze to ci podsunie jakis pomysl jak nie to nvm :)

https://youtu.be/qtX0FM3txCo


pozdrawiam
MK
Ma gość fantazję! Na własne potrzeby bez cnc dobra sprawa! Dzięki pozdrawiam!


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#9

Post napisał: Majster70 » 09 mar 2017, 15:02

jasiu... pisze: Można też dosuwać do materiału (żadnego programu, tylko na G0, zatrzymanie, uruchomienie, powrót G0) takie coś:

Tylko że to jest za duże. Tu "gwoździem" wybija się numerek, ja bym chciał, żeby zamiast gwoździa był stempelek z literą, ewentualnie zamiast sprężyny mógłby być elektromagnes.
W linku który podałeś kolejne filmy na YT są ze znacznikami z Promarku o jakich nadmieniasz, ręczne i pneumatyczne. Co prawda przeznaczone do blach, ale może da się je zaadaptować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”