Wiercenie + pogłębianie Hardox 500 problem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
trudne_sprawy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2017, 08:59
Lokalizacja: Bytom

Wiercenie + pogłębianie Hardox 500 problem

#1

Post napisał: trudne_sprawy » 24 lut 2017, 09:09

Dzień dobry,
jak widać jestem nowicjuszem. Posiadam wiertarkę kolumnową i chciałbym robić otwory pod śruby z łbem stożkowym w elementach z blachy Hardox 500 (50-52 HRC). Próbowałem wiertłem HSS Co8 i efekty były mizerne (dwa otwory i wiertło do ostrzenia), do pogłębiania zakupiłem pogłębiacz stożkowy 90 stopni z węglika spiekanego (oznaczenie K20 HM). Pogłębiacz stępił się przy pierwszym otworze. Za komlet wiertło + pogłębiacz zapłaciłem prawie tysiąc złotych, a efektów nie ma. Proszę doradźcie, czym to najlepiej wiercić i pogłębiać. Macie jakieś sprawdzone narzędzia to takiej blachy? Chciałbym wykonać około 100 otworów fi 14 z pogłębieniem fi 26, w blasze grubości 20mm.



Tagi:


arasz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 255
Rejestracja: 30 maja 2009, 22:26
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: arasz » 24 lut 2017, 10:29

Na wiertarce stołowej to zapomnij.
Do narzędzi węglikowych potrzebujesz sztywność, czyli mocną i sztywną obrabiarkę,
pożądnie zamocowany przedmiot i powinien być posuw mechaniczny, wtedy narzędzie pożyje.

Ja często obrabiam blachy Armox 500 (podobne do Hardoxa 500.
Używam wiertła z HSSE ze wzmocnionym rdzeniem np. NWKc Strong
Prędkość skrawania 5-7 m/min plus Trebor do chłodzenia,
Fi 14 powinno wytrzymać 7-10 otworów i do ostrzenia
Fazy tez mozna z wiertła tylko odpowiednia zaszlifować.


MG82
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 26 lut 2014, 18:25
Lokalizacja: LESZNO WLKP

Re: Wiercenie + pogłębianie Hardox 500 problem

#3

Post napisał: MG82 » 17 kwie 2018, 20:22

Witam
Wiercenie hardoxu 400 i 500 jest możliwe na wiertarce kolumnowej. Wykonanie pogłębienia stożkowego też.
Otwory wiercę wiertłem składanym firmy AMEC na stożku morsa z pierścieniem do chłodzenia.
Narzędzie poniżej pozwala wiercić otwory o zakresie średnic 13-17,5 mm. Więc jest dość uniwersalne.
Płytki to 8% kobalt.
Obrazek
Do pogłębiania najlepiej posłużyć się wiertłem do hardoxu przeszlifowanym na odpowiedni kąt.
Obrazek
Jeśli ktoś jest zainteresowany narzędziami do hardoxu i innych trudno obrabianych materiałów to chętnie pomogę.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Wiercenie + pogłębianie Hardox 500 problem

#4

Post napisał: Majster70 » 18 kwie 2018, 10:44

Ogólnie moje próby wiercenia typowymi wiertłami HM (HM/VHM - węglik) na mało sztywnych obrabiarkach kończyły się niepowodzeniem, jak u Arasza. Ale jest tyle nowych materiałów i technologii, ze można spróbować tego co doradza MG82 - tyle, że takie rozwiązanie musi być dedykowane do materiałów typy Hardox i jednocześnie dla mało sztywnych obrabiarek. O pracy z wydajnością typową dla węglików też możesz zapomnieć. Idealnie, jak by ci się udało ściągnąć przedstawiciela handlowego z kompletem potrzebnych ci narzędzi na testy warunkujące zakup. Jeśli jest pewny swoich narzędzi, być może się zgodzi. Wtedy krótka piłka - sprzęt pracuje na twojej wiertarce - kupujesz.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: Wiercenie + pogłębianie Hardox 500 problem

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 18 kwie 2018, 21:13

Znajdz firme VanOmmen ( holenderska ). Wiertla z serii "phantom". Do hardoxow tez. Powodzenia,

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”