Wynonanie otworu fi 20H7 w aluminium (w pelnym materiale)

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Azja Mniejsza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 26 mar 2008, 14:39
Lokalizacja: Wrocek

Wynonanie otworu fi 20H7 w aluminium (w pelnym materiale)

#1

Post napisał: Azja Mniejsza » 26 mar 2008, 14:53

Sa jakieś pomysły na wykonanie?? jakie narzędzia? Produkcja wielkoseryjna, wiec chodzi o czas. Ok, wstawiłem nowy rysunek. Jest to odkuwka. Ta cześć fi 14 później będzie jeszcze obrabiana, wiec mocowanie może ja mocna pokiereszować.
Załączniki
untitled.JPG
untitled.JPG (10.2 KiB) Przejrzano 4473 razy
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 17:55 przez Azja Mniejsza, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 26 mar 2008, 16:19

a mógłbyś ten rysunek tak bardziej jednoznacznie. Bo nie wiem, czy to jest rysunek otworu z góry (patrząc na detal) - otwór kształtowy, czy raczej jest to przekrój otworu okrągłego (no ale nic nie zakreskowałeś). Tak to się trudno połapać, o co ci chodzi.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 26 mar 2008, 16:43

witam ! no i jeszcze o ile widzę jeszcze dobrze ( za dużo chłodzenia alu dyktą :lol: ) to głębokość ( czy jak ) jest fi 20H7 .
no i jeszcze - czy to w płycie czy w wałku .
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 27 mar 2008, 00:04

Mi wychodzi na to, że to ma wyglądać tak:
Załączniki
detal.jpg
detal.jpg (8.26 KiB) Przejrzano 4421 razy


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#5

Post napisał: pukury » 27 mar 2008, 01:26

witam !
masz całkowitą rację - właśnie chyba coś takiego ma być ( tak myślę - dykta wyparowała :lol: ) . chyba największy problem może być z zewnętrzną powierzchnią " kiełbasy " .
jak to sensownie obrobić ?
chyba najpierw na fi 14 - potem przyrząd i fi 20 , ale co potem ?
kilka operacji pewnie będzie , a przy produkcji wielkoseryjnej każda może mieć znaczenie .
o ile się nie mylę to jest na forum jakiś technolog - może się wypowie .
pozdrawiam !
Mane Tekel Fares


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: qqaz » 27 mar 2008, 04:05

Rysunek mógły być dokładniejszy ale... przy wielkoseryjjnej produkcji i otworze 20H7 to nie odkuwka tylko prasa i detal na gotowo w tolerancji i gładkościach.
Kiedyś prywaciarz robił alumiiowe tłoczki do cylinderków hamulcowych ( czasy demoludów) i skarbówka próbowała wycenić jego dochody w oparciu o możliwości produkcyjne - nie wyszło zbyt dużo. Ale gdy poszli to chłopaki na prasę przyrząd i czas wykonania na hydraulicznej wynosił 20s.
Poza tym takie wyrwanie zabiegu na detalu z kontekstu jego technologii nie ma sensu zawsze trzeba uwzględniać całość.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 27 mar 2008, 14:43

Możliwe, że najtaniej wyjdzie ten otwór przepchnąć. Jak nie, to rozwiercić.

Robisz szczęki kształtowe (przypuszczam, że najłatwiej drążeniem), którymi łapiesz cały detal. W szczękach są podebrania pod fi14 i część przyszłej "rurki". od góry w miejscu osi fi20 masz otwór pod tulejki prowadzące.

Najpierw przez jedną tulejkę wiercisz wiertłem zgrubnym, np. na 19,8, a później możesz przez drugą albo rozwiertakiem na fi 20 (chłodzenie, jak to aluminium, właśnie "dyktą"), albo przepychaczem, na prasce hydraulicznej. Acha - staraj się mieć ostre wiertło (szczególnie, jeśli występują tlenki szybko się stępi) i szczęki w miarę dopasowane do odkuwki. Mocować możesz pneumatycznie, tylko trzeba opanować metodę, żeby palucha nie przycisnęło. Może za fi14 - może troszkę wystawać?


Autor tematu
Azja Mniejsza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 26 mar 2008, 14:39
Lokalizacja: Wrocek

#8

Post napisał: Azja Mniejsza » 30 mar 2008, 00:07

Rysunek BYDGOST jest ok, oddaje klimat tego detalu. W pierwszym poście troszkę niedobrze napisałem. Chodzi mi tylko i wyłącznie o pomoc w wykonaniu otworu fi 20, bez jego mocowania, bo z tym nie mam problemu. Ten otwór robiony jest jako pierwszy, a później leci to na tokarkę i jest robiony fi 14, w rzeczywistości jest coś więcej niż tylko fi 14, czyli: wiercenie, rozwiercanie, kawałek idzie po stożku, jest i kanałek, ale to nie stanowi problemu wiec narysowałem tylko fi 14.
Myślałem żeby to wiercić najpierw fi16 lub fi 17. Wiertlem z wymienna węglikowa końcówką, prowadzonym w hartowanej tulei, tak jak sugeruje jasiu..., żeby zminimalizować niekorzystne początkowe wchodzenie wiertla w materiał. Tylko później trzeba wyciągnąć te tuleje, a z pamięcią to rożnie u niektórych bywa, wiec bezpieczniej byłoby do drugiego przyrządu przełożyć. Tam wyprostować otwór http://www.iscar.com/Ecat/item.asp/app/ ... 31/lang/EN
a później rozwiertaczek.
Jeszcze inny patent to najpierw wiertlem http://www.iscar.com/Ecat/item.asp/app/ ... 53/lang/EN
początkowe wejście w materiał powolutku a później ile fabryka dala. Następnie frezik fi 16 z powłoką diamentową po interpolacji kołowej na gotowo. Powierzchnia nie jest aż tak istotna, wiadomo jakoś musi wygladac, ale najważniejszy jest wymiar fi 20H7.
Na tym aluminium szybciutko sie tępią narzędzia, jakieś takie diabelstwo ;)

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#9

Post napisał: Wodzu » 30 mar 2008, 00:49

a nie lepiej napierw frez dwupiórowy fi18, później wiertełko i rozwiertak, jak aluminium to nie będzie problemu.
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 30 mar 2008, 14:15

Azja Mniejsza pisze:Na tym aluminium szybciutko sie tępią narzędzia, jakieś takie diabelstwo ;)
Nie żadne diabelstwo. Po prostu zawiera trochę tlenków (pewnie błędy w odlewaniu) a że α-Al2O3 to - sam zobacz - http://pl.wikipedia.org/wiki/Tlenek_glinu stąd się tępi. Poza tym swoje robi też krzem, a zawsze się go do aluminium dodaje, czasem w dużych ilościach - ponad 10%, bo powoduje wzrost wytrzymałości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”