Strona 1 z 1

Segregacja detali z 2017A i 7075

: 04 sty 2017, 10:52
autor: Gimdi
Hej,

Mam problem do rozwiązania, a mianowicie na produkcji pomieszali mi elementy wykonane z dwóch różnych stopów aluminium: 2017A T4 i 7075 T6. Detale wykonane są z blachy ciętej laserem, ogratowanej i oszlifowanej.
Jest ich dość sporo, więc oddanie ich do laboratorium mija się celem. Poszukuję więc metody, która pozwoli mi je posegregować.
Elementy będą anodowane na czarno - może tu uda się uzyskać np. inny odcień. Różna też jest ich twardość jak i właściwości mechaniczne (choć tu organoleptyczne nie jestem w stanie stwierdzić). Zastanawiam się nad budową prostego przyrządu do badania twardości (odpowiednio 110HB, 160HB). Badanie strzałki ugięcia odpada (niektóre są zbyt małe detale).

Może macie drogie koleżanki i koledzy jakiś inny pomysł.

: 04 sty 2017, 12:17
autor: pabloid
W teorii miększy stop stop powinien dać zarysować się twardszym a na odwrót nie. Tę cechę możesz próbować wykorzystać do rozróżnienia używając do zarysowywania próbek z dwóch różnych blach- tych z których masz pomieszane detale. Reszta to już tylko logika- trzeba wykonać cztery próby: to jest obydwoma wzorcami rysujesz detal, a potem detalem po każdym z dwóch wzorców. Jak masz miękki detal to powinien on zostać zarysowany twardym wzorcem a sam nie rysować żadnego z wzorców, zaś detal twardy nie powinien dać się zarysować wzorcami ale powinien zarysować wzorzec miększy. Trzeba to robić lekko a nie z całej siły. Przyrząd do pomiaru twardości też w miarę łątwo można zrobić , zwłaszcza że de facto nie chcesz mierzyć twardości a jedynie porównywać. Najprościej zrobić jak w twardościomierzu Rockwella- z czujnikiem zegarowym mierzącym zagłębienie pod stałym obciążeniem. Trzpień kontrolny zaszlifować choćby ze stalki tokarskiej. Detal musi pewnie leżeć, żeby mierzyć głębokość wbicia trzpienia a nie ugięcia detalu.

: 04 sty 2017, 14:56
autor: Gimdi
Dzięki za sugestie. Porównanie przez tarcie to niezły pomysł, ale niestety nie sprawdzi się w tym przypadku. Myślę jeszcze na korozją galwaniczną, może w 2017A miedź ukaże swoje oblicze :) Temat wciąż analizowany...

: 05 sty 2017, 11:30
autor: Aluminiowy
Wypożyczenie przenośnego spektrometru masowego rozwiązałoby problem :mrgreen:

: 11 sty 2017, 22:01
autor: andrzejk
a wchodzi w grę może punktowanie detalu? Punktak automatyczny i tam gdzie wbije się głębiej masz niższą twardość.

: 27 sty 2017, 08:55
autor: Gimdi
Dzięki za sugestię. Udało mi się to posegregować przy pomocy naczynia z roztworem solonym. Po 24h kąpieli na detalach pojawiły się charakterystyczne ciemne plamy (z niejednolitą powierzchnią) i to właśnie okazał się stop 2017a. Na 7075 też pojawiły się również zaczernienia, ale miały one inny wygląd (jednolita powierzchnia zabarwienia).