Jaki materiał na blat do pilarki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Garetbear
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2016, 16:20
Lokalizacja: Centrum Polski

Jaki materiał na blat do pilarki

#1

Post napisał: Garetbear » 18 gru 2016, 16:34

Witajcie.
Mam nadzieję że dobrze trafiłem i na forum CNC ktoś będzie umiał mi dobrze doradzić. Zamierzam zakupić przenośną pilarkę stołową, ale że w internecie czytam, iż prawie każdy jest niezadowolony z wykonanego blatu pilarki (nierówności, cienka konstrukcja nie dająca precyzji cięcia) pomyślałem, że może warto kupić pilarkę ze średniego przedziału cenowego i dorobić do niej porządny blat, przerobić trochę culagę.

Problem tylko w tym że nie wiem czy takie rozwiązanie warte jest tego zachodu i czy da się poprawić te niedoskonałości producentów.

Czy ktoś umiałby doradzić z czego wykonać blat i mógłby podać przybliżoną cenę?

Wychodzę z założenia że jeżeli kupować pilarkę za 3000 zł i być niezadowolonym z precyzji wykonania blatu to może lepiej kupić za 1800 zł i dołożyć do 1000 zł na samodzielne wykonanie porządnego i równego blatu?

Jeżeli tak to czy nada się do tego płyta aluminiowa i jakiej powinna być grubości? A może doradzicie jakiś inny surowiec.



Tagi:


Dziejo
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 29 cze 2005, 14:17
Lokalizacja: Wielkopolska

#2

Post napisał: Dziejo » 19 gru 2016, 15:19

Witam,
niech kolega podpatrzy jak robią to "w świecie"...

https://www.youtube.com/results?search_query=table+saw

polecam płytę laminowaną z wysokociśnieniowego laminatu HPL stosowaną na kabiny prysznicowe, sanitarne

Firmy które wykorzystują ją w produkcji zapewne mają odpad (tańsze od aluminium i stabilne wymiarowo, na mały blat polecam grubość 10mm na większy 20mm).

http://allegro.pl/plyty-hpl-10-mm-i-inn ... 77193.html
Pozdrawiam,
Dziejo

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 19 gru 2016, 16:57

" Zamierzam zakupić przenośną pilarkę stołową " - tarczową ? z uchylnym blatem ?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 19 gru 2016, 17:46

Yarec pisze:" Zamierzam zakupić przenośną pilarkę stołową " - tarczową ? z uchylnym blatem ?
Garetbear pisze: kupować pilarkę za 3000 zł
W tej cenie, to chyba chodzi o pilarkę ze składanym stolikiem.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 21 gru 2016, 17:25

Dorabiałem culagę do takiej pilarki na kółkach nitowanej i wykonanej z blach tłoczonych. Culagę trzeba było dorobić bo oryginalna nie była ani równolegle do piły ani nie była prostopadle do stołu, a była z plastiku i aluminium. Roboty trochę było z samym frezowaniem no i jeszcze trzeba było dorobić wałek po którym culaga się suwała, żeby nastawić szerokość cięcia no i wszystko potem zamontować, a przy blaszkach tłoczonych prawie nie było do czego.

Jeśli musi być przenośna bo jesteś stolarzem i jeździsz na fuchy to masz przerąbane bo starsze pilarki Jaroma albo Żefam chodzą po 2000 złotych ale to maszyny stacjonarne i sa totalnie nie do zajechania, a ich precyzja jest więcej niż zadowalająca.


Autor tematu
Garetbear
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2016, 16:20
Lokalizacja: Centrum Polski

#6

Post napisał: Garetbear » 22 gru 2016, 12:22

Dziękuję za odpowiedzi.
Jeżeli chodzi o pilarkę to myślałem o stołowej pilarce Makita MLT100 lub Makita 2704.
Jeżeli można samodzielnie wykonać w miarę tanio precyzyjny i równy blat z culagą to wtedy nie warto przepłacać za droższą wersję.
Dziejo pisze:polecam płytę laminowaną z wysokociśnieniowego laminatu HPL stosowaną na kabiny prysznicowe, sanitarne
Dziejo, dziękuję za namiar na ten materiał, nie znałem go. Mam tylko pytanie czy nie będzie się odkształcał i wyginał po jakimś czasie? Jaki jest jego ciężar przypuszczam że jest lżejszy od aluminium. I jak wygląda sprawa z jego frezowaniem, da się w nim wyfrezować ręczną frezarką "górnowrzecionową" wyfrezować tzw. rowki teowe potrzebne do zrobienia sanek?
ak47 pisze:Jeśli musi być przenośna bo jesteś stolarzem i jeździsz na fuchy to masz przerąbane bo starsze pilarki Jaroma albo Żefam chodzą po 2000 złotych ale to maszyny stacjonarne i są totalnie nie do zajechania, a ich precyzja jest więcej niż zadowalająca.
To żeś mnie pocieszył :( głownie zależy mi na tym aby pilarka była przenośna. Czyli jeżeli nie uda mi się zmodyfikować pilarki to nici z precyzji, szkoda.

A może ktoś już dokonywał takich przeróbek tego typu pilarek? Są jakieś wskazania co tego które nadają się bardziej do takiej przeróbki, a które mniej? Np. solidność i wytrzymałość obudowy podstawy aby wytrzymała ciężar nowego blatu itd.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”