Jak zamocować ten przedmiot?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
mmontimmor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:02
Lokalizacja: Oława

Jak zamocować ten przedmiot?

#1

Post napisał: mmontimmor » 23 paź 2016, 22:07

Cześć,

Mam pytanie do tych którzy skłonni byliby mi pomóc w rozwiązaniu mojej zagadki.
Mam do "obrobienia" głowicę frezarki, cudzysłowie znalazło się tutaj dlatego, że tak naprawdę nie będę się tym zajmował. Jest to moja praca dyplomowa, realizowana w programie CTIA.

Zastanawia mnie najbardziej optymalny proces technologiczny a właściwie jak rozwiązać problem z mocowaniem. Jest to produkcja jednostkowa, maszyna to 5-osiowa obrabiarka CNC, półfabrykat stanowi odlew.

Mój pierwszy pomysł to ustawienie na stole odlewu opierając o fi 210 oraz zamocowanie łapami. W takiej pozycji obrobić wszystkie dostępne powierzchnie ("w koło") na końcu otwór główny no i wiercenie otworów i gwintowanie. Zmiana zamocowania - obrócenie przedmiotu, zamocowanie w imadło i obrobienie pozostałej "strony" przedmiotu. W tym wypadku mamy tylko dwa zamocowania a jak najmniejsza liczba zamocowań to priorytet (niedokładności).

Jednak tolerancja wymiarów półfabrykatu to ok 3 mm i zastanawia mnie czy nie lepszym sposobem byłoby przygotowanie bazy obróbkowej, czyli obrobienie zgrubnie tej powierzchni fi 210 i dopiero potem ustawieni na niej przedmiotu. W ten sposób mamy trzy zamocowania.

Kolejnym pomysłem (nie do końca moim) jest użycie trzpienia do osadzenia na nim otworu i dokręcenie nakrętką. W ten sposób obrabiamy wszystkie powierzchnie, oprócz tej, na której opiera się przedmiot. Nie do końca wyobrażam sobie ten sposób, wydaje mi się, że trzeba będzie przygotować wcześniej taki trzpień, zamocować na stole uchwyt 3-szczękowy aby umocować trzpień. Strasznie dużo zachodu. W ten sposób baza obróbkowa będzie osią tego otworu.

Może znajdzie się ktoś kto może się odnieść do moich rozważań, byłbym ogromnie wdzięczny. Rysunek dołączyłem w pliku pdf :)

Pozdrawiam
Załączniki
przekroj.pdf
rysunek przedmiotu
(278.22 KiB) Pobrany 279 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Yarec » 25 paź 2016, 09:05

półfabrykat - wstępnie obtoczyć (dla mocowania) i umieścić w obrabiarce multi wrzecionowej (obróbka w osiach XYZ, ABCD) np. powszechnie dostępna i używana - Kenturn lub Ron Mack. Przykład > http://www.ronmack.com.au/products/meta ... fault.aspx


Autor tematu
mmontimmor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:02
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: mmontimmor » 25 paź 2016, 13:13

Yarec jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o zgrubne obtoczenie tego wałka fi 210, albo wytoczenie tej kieszeni na górze zgrubnie i zamocowanie to w szczękach na stole obrabiarki?
Po zrobieniu wszystkiego na gotowo, obrobienie tego co nam zostało, czyli tego wałka lub kieszeni mocując np w imadle? :D

[ Dodano: 2016-10-25, 22:05 ]
Dodam tylko, że ta największa średnica nie będzie obrabiana :)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Yarec » 26 paź 2016, 10:57

mmontimmor - już sobie odpowiedziałeś,
" Dodam tylko, że ta największa średnica nie będzie obrabiana " - z letka wypadałoby


Autor tematu
mmontimmor
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:02
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: mmontimmor » 27 paź 2016, 15:45

Dzięki za pomoc Yarec, nie wpadłbym na to. Myślę, że teraz sobie poradzę xD

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”