Satynowanie powierzchni - obróbka ręczna

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Maczi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2012, 11:55
Lokalizacja: dolnośląskie

Satynowanie powierzchni - obróbka ręczna

#1

Post napisał: Maczi » 12 wrz 2016, 11:29

Witam wszystkich. Potrzebuje małej porady dotyczącej obróbki powierzchniowej. Odebralem elementy które chciałbym anodować, i uzyskać ładną powierzchnię ze strukturę kierunkową, coś na kształt stali szczotkowanej. Wczesniejsza anodownia sama wykonywała satynowanie, obecna tego nie oferuje. Z racji tego że chodzi o pojedyncze elementy, wpadłem na pomysł by zrobić to ręcznie. Papier ścierny i machanie raczej odpada, zwłaszcza że mam możliwość pozyczenia satyniarki, z tym że bez narzędzia. Rozumiem że potrzebny jest ten wałek, ale z papierem ściernym, ściernicą czy jakim materiałem ? Macie jakieś sposoby na ładny efekt ? Może zamiast satyniarki zakupić szlifierkę taśmową ?

Po anodowaniu wszystkie błędy wychodzą i będzie brzydko...

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam !



Tagi:


bartx
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lut 2009, 19:40
Lokalizacja: Pszczyna

#2

Post napisał: bartx » 15 wrz 2016, 19:48

Kombinowałem z podobnymi rzeczami, najbardziej by mi odpowiadało zbudowanie małej szlifierki do płaszczyzn ze stołem podciśnieniowym, tylko że to trochę kosztuje. Na ten moment radzę sobie z aluminium w ten sposób, że do szlifowania daję taki zderzak z boku i jadę przód-tył, przez co linie są równoległe. Później mata w ten sam sposób i wygląda ok.


Autor tematu
Maczi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2012, 11:55
Lokalizacja: dolnośląskie

#3

Post napisał: Maczi » 16 wrz 2016, 08:40

Hej,

dzięki za odpowiedź. Niestety nie mam środków / warunków / potrzeb do wykonywania szlifierki podciśnieniowej. Kombinowałem z szlifierką taśmową, kupiłem na próbę z castoramy jednak wiem że jeszcze dzisiaj ją oddam.

Dzisiaj tez spróbuje z satyniarką, wałek lamelkowy, detal przykręcę do stołu i nastąpi próba.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 16 wrz 2016, 12:56

a nie udało by się dobrać czegoś, czym mógłbyś tę płaszczyznę "wypiaskować"? Oczywiście, że nie piachem, ani korundem, ale może w tą stronę pomyśleć?


Autor tematu
Maczi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2012, 11:55
Lokalizacja: dolnośląskie

#5

Post napisał: Maczi » 16 wrz 2016, 13:33

Hmm, nie wiem czy się rozumiemy kolego jasiu... ale mi chodzi by struktura była widoczna :)

coś jak tu:



jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#6

Post napisał: jasiu... » 16 wrz 2016, 14:59

no właśnie, chodzi mi o to, ze odpowiednio prowadząc dyszę, z której wylatuje ścierniwo z powietrzem, powinieneś coś tam uzyskać. Może trzeba by np. nad kątem pomiędzy dyszą a elementem popracować. Jeśli nie, to faktycznie chyba szczotki obrotowe. Może takie nylonowe, ze ścierniwem? Np.: http://www.makita.sklep.pl/p-04422-szcz ... -3330.html

Tam pisze: Do nadawania struktury powierzchni szlifowanej na stali stopowej i aluminium.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#7

Post napisał: rdarek » 16 wrz 2016, 16:36

Maczi pisze:coś jak tu:

to mi wygląda na "szczotkowanie"
jasiu... pisze:no właśnie, chodzi mi o to, ze odpowiednio prowadząc dyszę, z której wylatuje ścierniwo z powietrzem, powinieneś coś tam uzyskać.
Po piaskowaniu masz w miarę jednolitą matową powierzchnię, jak się nie mylę z warstwą krzemu nie wiem jaki to będzie miało wpływ na anodowanie.

Najprawdopodobniej pozostaje odpowiednia szczotka, w końcu od czegoś się ta nazwa wykończenia wzięła :wink:. Może spróbuj szczotką mosiężną na małych obrotach

Próbka
Obrazek
Trafiło mi się alu anodowane więc zrobiłem próbę na płytce PCB ręczną szczotką drucianą


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: upadły_mnich » 18 wrz 2016, 13:01

Robiłem takie rzeczy i to całkiem sporo ręcznie włókninami ściernymi o 2 gradacjach. Wykończeniowo 320. Dokładnie miała to być imitacja szczotkowania czy wręcz podróbka szczotkowania. Kompletnie ręczna robota więc nie polecam ale jak masz rzeczywiście kilka sztuk to się da zrobić.
Jak masz satyniarkę to w ogóle nie widzę problemu tylko wałek powinien być z listkami papieru uzupełniony włókniną albo to robisz na 2 etapy walkiem lamelkowym a później wałkiem z włókniną.
Struktura taka uzyskana samymi papierami ściernymi mimo odpowiedniej gradacji jest zbyt ostra.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
Maczi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2012, 11:55
Lokalizacja: dolnośląskie

#9

Post napisał: Maczi » 19 wrz 2016, 13:41

Kolego upadły mnich dziękuję za post, wszystkim innym także. Czaję się na taki wałek:

http://allegro.pl/sciernica-walcowa-sat ... 73620.html

i spróbuję coś posatynować. A kolejnym razem zlecę to w firmie w której wykonam elementy. Może w większych zakladach robi się to maszynowo.


Autor tematu
Maczi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 6
Posty: 46
Rejestracja: 08 kwie 2012, 11:55
Lokalizacja: dolnośląskie

#10

Post napisał: Maczi » 21 wrz 2016, 09:37

Byłem wczoraj w sklepie z materiałami ściernymi, jednak Pan nie miał wałka do satyniarki. Z braku laku i żeby nie stać z robotą wziąłem wałek z trzpieniem na wiertarkę. Popróbowałem, podziałałem i wyszło tak:
https://zapodaj.net/8c5e281d0edd9.jpg.html

Nie wiem czy jakoś zdjęcia jest dobra. W tym elemencie była rysa którą widać, i którą po anodzie widać będzie jeszcze bardziej. Ale trudno, muszę następnym razem pilnować.

Takim wałeczkiem i wiertarką wyszło w sumie spoko. Wiadomo, wiertarka w powietrzu, ręka zadrży...

Spodziewam się, że na przeznaczonej do takiej roboty satyniarce było by super. Jeśli jesteście koledzy ciekawi efektu to mogę wrzucić następnym razem.

Pozdrawiam i dzięki !

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”