Offset drutu w elektrodrążarce drutowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
tomaljcnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 10 kwie 2016, 22:09
Lokalizacja: Dolnośląskie

Offset drutu w elektrodrążarce drutowej

#1

Post napisał: tomaljcnc » 18 sie 2016, 22:19

Witam,

Jestem początkującym operatorem elektrodrążarki drutowej CNC i prosiłbym o pomoc w kwestii offsetu drutu. Np. w przypadku wycinania kwadratowego stempla i matrycy jeśli zależy mi aby wymiar z rysunku był na stemplu a więc wyciętym elemencie z płyty - offset drutu ustawiam ze znakiem minus. Jeśli zależy mi aby wymiar z rysunku był na matrycy, a więc "kwadratowym otworze" w płycie, offset ustawiam ze znakiem plus.
Ale co w przypadku jeśli rozdzielam materiał na dwie osobne części - np. prostokątną płytę, dzielę na dwie części. Jak wtedy ustawiam offset jeśli zależy mi na dokładnym wymiarze na jednej z odcinanych płyt. Jest to dla mnie bardzo ważne bo na takiej zasadzie wycinam matrycę do gięcia blachy stalowej 1,5mm i zależy mi na dokładnym wymiarze w obszarze późniejszego gięcia.

Jestem świadomy, że pytam o podstawowe kwestie ale wciąż jestem laikiem w temacie. Z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 19 sie 2016, 08:30

Zasada jest jedna znak + odsuwa program od materiały , znak - powoduje, że drut idzie wgłąb materiału. Ta zasada jest uniwersalna bo nie pomylisz się jak wycinasz otwór (matrycę) lub kształt zewnętrzny (stempel). Jeśli masz mieszaną sytuację to rób na "0" bez żadnych korekcji, rysuj od nowa profil nie korzystaj wprost z dxf.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 19 sie 2016, 12:24

wszystko zależy jaka drążarka i jakie oprogramowanie. Np w Kutnowskiej nie jest tak do końca z + i -, bo to zależy w którą stronę (czy w prawo czy w lewo) prowadzisz polilinię. W drążarce Agie Charmilles nic nie musisz robić, bo w FikusCAM przyjmuje z automatu w zależności po której stronie masz punkt startowy (oczywiście można zmienić offset, ale w 90% przypadków przyjęte wartości są prawidłowe)


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#4

Post napisał: Pneumokok » 19 sie 2016, 21:15

O to ja mam pytanie od Kolegi STELMI, , przepraszam, ze się wcinam: Którego CAM'a do drutówek Kolega preferuje? FIKUS czy PEPS?
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: STELMI » 20 sie 2016, 11:24

Pneumokok pisze:O to ja mam pytanie od Kolegi STELMI, , przepraszam, ze się wcinam: Którego CAM'a do drutówek Kolega preferuje? FIKUS czy PEPS?
Nie znam PEPSa, z Charmilles kupowałem FIKUSa. Używałem dotychczas MegaCADa i Fikusa i uważam, że oba są do du** :) Fikus jako CAM jest dobry, jestem w pełni zadowolony z jego możliwości, natomiast rysowanie czy to w Fikusie czy to w MegaCADzie jest słabe w porównaniu do np szkicowania w SolidWorksie i dlatego najczęściej jest tak, że rysuję w SW, a potem wrzucam z niego DWG do Fikusa.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#6

Post napisał: Pneumokok » 20 sie 2016, 12:54

Dziękuję za info :) Ja będę jechał na PEPS'ie. Przy zakupie miałem do wyboru PEPS albo FIKUS, ale oba były mi obce. Wybrałem PEPSa bo wiem, że od wielu lat Agie sprzedaje go z drutówkami i postprocesor mają na pewno dobry.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


jarasnet
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 09 gru 2013, 19:07
Lokalizacja: GrossPolen

Re: Offset drutu w elektrodrążarce drutowej

#7

Post napisał: jarasnet » 06 kwie 2018, 18:11

Przepraszam za odgrzanie kotleta.
Przecinanie "na pół" detali to na drutówkach ciekawy temat.
Agie i Charmillesy bez CAM ustawiało się na rotację 0 i pomiar dotykiem detalu, wymiar z kalkulatora na połowę i jazda.
Jak ktoś 20 lat temu miał CT Profil na Charmillesie to można było użyć komendy OFFSET NOMORE i drut szedł środkiem.
W PEPSIE V5.3 nie ma opcji wyłączenia offetu o ile dobrze pamiętam, tylko wybór prawy, lewy, automat.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Offset drutu w elektrodrążarce drutowej

#8

Post napisał: zibi » 06 kwie 2018, 21:39

W pepsie bez offsetu tniesz gdy jest offset NONE.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”