Teoria, książki, podstawy dla projektowania obróbki CNC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pawel30w
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 05 gru 2011, 17:48
Lokalizacja: z daleka

Teoria, książki, podstawy dla projektowania obróbki CNC

#1

Post napisał: pawel30w » 05 sie 2016, 10:31

Witam,

za jakiś czas zacznę sie prawdopodobnie zajmować "toolingiem" czyli projektowaniem narzędzi aby wykonać konkretną część. Będę szczery, że już długo w tym nie siedziałem (na studiach ostatnio) i trochę wiedzy uleciało.

Chciałbym was zapytać z punktu widzenia operatorów CNC jak i inżynierów projektujących proces technologiczny jakie książki, literaturę możecie polecić aby zrobić sobie solidny kurs przygotowawczy do tego typu zadania.

Wiem że jest to duży zakres wiedzy ale od czegoś trzeba zacząć.
Co o tym sądzicie ?

Nie wiedziałem gdzie umieścic ten wątek, jeżeli jest w złym dziale to prosze moda o przeniesienie.

Dzięki



Tagi:


Milan
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: Milan » 05 sie 2016, 12:13

Według mnie najlepiej ćwiczyć na żywym organizmie. Jeżeli masz dostęp do takich narzędzi to warto jest z nich właśnie skorzystać, aby sobie przećwiczyć. Literatury niestety nie jestem w stanie polecić, bo zwyczajnie nigdy z niej nie korzystałem.


Autor tematu
pawel30w
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 25
Rejestracja: 05 gru 2011, 17:48
Lokalizacja: z daleka

#3

Post napisał: pawel30w » 10 sie 2016, 09:26

Niestety nie będę miał dostępu do tych części narazie. Póki co tylko projektowanie będzie miało miejsce w środowisku CAD (NX). Czyli teoria i tylko teoria.

Chciałbym znaleźć literaturę na temat podstawowych rzeczy typu zaciski, jakie dobrać zaciski, jak obrabiać, mniej wiecej jakie wartości itp. Podstawy podstaw...

Szukam ksiażek ale ciężko będzie mi coś znaleźć... gydyby ktoś cos miał to zapraszam to podania tytułów

Dzięki

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: ASOR » 11 sie 2016, 08:43

Czy ten "tooling" to konstruowanie przyrządów obróbkowych czy konstruowanie narzędzi skrawających?
Jeżeli chodzi o uchwyty to nie ma specjalnie znaczenia czy to będzie CNC, automat krzywkowy czy konwencjonalna maszyna, poza drobiazgami typu ustawiaki narzędzia itp. Jeżeli chodzi o teorię to:

"Poradnik inżyniera mechanika" tom III
Tadeusz Dobrzański "Uchwyty obróbkowe poradnik konstruktora"
Erik K. Hendriksen "Jig and Fixture Design Manual"

Hendriksen jest moim zdaniem najlepszy.

A poza tym - PKM w małym palcu, dobra wyobraźnia przestrzenna. Oglądać i analizować przyrządy wykonane przez innych. Czytać materiały i katalogi producentów elemntów mocujących typu AMF czy Kipp. Bezcenna była by praktyka warsztatowa - ślusarska i na konwencjonalnych obrabiarkach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”