cięcie przecinakiem 4mm wałka aluminium 80mm

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
marcinsiorek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 28
Rejestracja: 17 maja 2007, 00:09
Lokalizacja: Rzeszów/Grayshott

cięcie przecinakiem 4mm wałka aluminium 80mm

#1

Post napisał: marcinsiorek » 20 lut 2008, 20:22

witam, mam przecinak iscar i plytke iscar 4mm na pudełku jest napisane steel i stainles steel, nie ma nic o aluminium,gometria płytki tez za bardzo mi sie nie widzi , ale w pracy goscie mi mowia ze oni od lat tną tym i nie mieli problemu ,natomiast ja męcze już któryś z rzędu dzień, kurde juz mi gtłupio normalnie jest , pracuje na haasie tl1 , nie moge dobrac parametrów np przyjmuje predkosc ciecia G96 s50 max predkosc 1800(na tyle pozwalaja szczeki) i posow F0.01mm/obr i noz wchodzi na jakies 10mm dobrze a potem wyrywa mi walek ze szczek i zagniata takie małe 0,5 mm kanaliki przez ocieranie sie przecinaka o scianki (bicie),walek ma jakies 150 mm dlugosci i 83 mm srednicy, prosze pomozcie , jakie mniej wiecej wrzucic parametry do tego? do steel jest podane predkosc powierzchni 300-600 m/min i predkosc posuwu 0.1 do 0.3 mm/obr



Tagi:


Seba-Jongen
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 205
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#2

Post napisał: Seba-Jongen » 20 lut 2008, 21:48

ZWIĘKSZ POSUW
przynajmniej do 0,1mm (ja bym dał 0,2mm) i jeśli możesz to na ostatnich 5mm zmniejsz do 0,05mm.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 20 lut 2008, 22:06

oczywiście, że zdecydowanie za mały posuw.

No i ważne, żebyś dał maksymalne chłodzenie na płytkę. Aluminium bez chłodzenia momentalnie się zakleja. Podobnie posuw - wiór musi być w miarę sztywny, żeby odskakiwał i dawał możliwość dopływu na płytkę smarującego chłodziwa. Ja stosuję dla przecinaków 0,2 do 0,35 na obrót i idzie całkiem nieźle. Acha, rzeczywiście przy osi warto zwolnić, bo może urwać ci brzydko odciętą część i uszkodzić płytkę.


Autor tematu
marcinsiorek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 28
Rejestracja: 17 maja 2007, 00:09
Lokalizacja: Rzeszów/Grayshott

#4

Post napisał: marcinsiorek » 20 lut 2008, 22:58

o zwalnianie sie nie marwie bo dysk ma otwór 11mm , problem w tym ze dysk ma 4mm szerokosci i 0,5mm od scianki po obu stronach są kanaliki 0,5 mm ok 5mm głębokie i mi je zagina tak ze maja np 0,3 albo 0,1 ;) mm serokosci przez to ze czesc dostaje bicia-wiory zaklejaja płytke,
ok jeszcze jedno , jako ze przecinak wchodzi głęboko w materiał tak naprawde przy koncu niewiele chlodziwa dociera do plytki... proboje pomoc podniesieniem strumienia ok 10mm nad płytką ... nie wiem moze powinienem skierowac strumien pod malym katem do kierunku ciecia powiedzmy ok 5-10 stopni zaraz na płytke ... a moze 90 stopni czyli prostopadle do kierunku cięcia tez na płytke ?? co myslicie?? powiem szczerze ze dzisiaj juz brakowalo mi pomyslow... jak by zwiekszenie posuwu nie pomoglo to co jeszcze moge zrobic?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 20 lut 2008, 23:06

Kolego predkosc skrawania tez masz za mala . Na paczce pisza ci parametry do stali a auminium latwiej sie obrabia wiec powinienes dac wiecej a nie mniej :)
Szybkosc skrawania daj na co najmniej 200 choc 300 ,400czy nawet 500 nie bedzie za duzo . Posow tak jak koledzy przedemna poradzili zwiekszyc do wartosci conajmniej 0.1 ale na docieciu zmniejszyc do ok 0.05mm/obr . Srednica na ktorej zaczyna sie maly posow zalezy od masy detalu obcinanego .Przy w miare lekkim detalu i plytce 4mm proponuje zmniejszyc posow na srednicy 4mm .
Rowniez jak wspomnial jasiu..., bardzo wazne jest dobre chlodzenie . Trzeba ustawic dysze tak zeby przez caly czas plytka byla chlodzona .

[ Dodano: 2008-02-20, 23:11 ]
Kolego ja mam dorobione specjalnie chlodzenie tak ze mi przy cieciu woda leci z gory noza .
Mozesz jesli masz dostep na warsztacie przedlozyc jakos dysze za pomoca jakiejs rurki .
A jesli nie mam zamocowanej tej dorabianej dyszy to ustawiam strumien w taki sposob zeby bil w bok listwy nad plytka . Tak ze kiedy noz jest na pelnej glebokosci to woda nadal udeza w bok listwy troszke nad materialem .


Autor tematu
marcinsiorek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 28
Rejestracja: 17 maja 2007, 00:09
Lokalizacja: Rzeszów/Grayshott

#6

Post napisał: marcinsiorek » 20 lut 2008, 23:14

skoti pisze:Kolego predkosc skrawania tez masz za mala . Na paczce pisza ci parametry do stali a auminium latwiej sie obrabia wiec powinienes dac wiecej a nie mniej :)
Szybkosc skrawania daj na co najmniej 200 choc 300 ,400czy nawet 500 nie bedzie za duzo . Posow tak jak koledzy przedemna poradzili zwiekszyc do wartosci conajmniej 0.1 ale na docieciu zmniejszyc do ok 0.05mm/obr . Srednica na ktorej zaczyna sie maly posow zalezy od masy detalu obcinanego .Przy w miare lekkim detalu i plytce 4mm proponuje zmniejszyc posow na srednicy 4mm .
Rowniez jak wspomnial jasiu..., bardzo wazne jest dobre chlodzenie . Trzeba ustawic dysze tak zeby przez caly czas plytka byla chlodzona .
ok , dziekuje za rade ale przeliczajac posow 200m/min to przy srednicy 20mm mam juz 3174 obr na minute a jak napisalem wczesniej max dla szczek to 1800 wiec raczej sie to mija z celem bo juz przy 111mm przy predkosci pos 200m/min mam 1800 predkosci obrotowej ,chyba zeby po prostu dac stale obroty 1800 obr/min i pos 0.1mm/min ale jestem przerazony tymi wartosciami....cos mi sie zdaje ze bede jutro łapał sztuke po hali :)


Seba-Jongen
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 205
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:32
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#7

Post napisał: Seba-Jongen » 20 lut 2008, 23:18

a nie mógłbyś
1. "naciąć" wpierw materiału na głębokość powiedzmy 6mm
2. zrobić kanaliki (te 0,5mm od ścianki)
3. no i uciąć

wtedy nie martwisz się o tą ściankę i kanałek (o ile dobrze zrozumiałem), bo coś mi się wydaje że przy płytce do stali na aluminium i siłą rzeczy większym promieniu na płytce to problemy z ścianką będą się powtarzać.
Ideałem byłaby płytka o r=0 (można spotkać na płytkach do aluminium).

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#8

Post napisał: skoti » 20 lut 2008, 23:24

W tym wypadku stale obroty nie sa glupie . Zeby ci sztuki nie lataly tu przy odcieciu mozna zmniejszyc i obroty i posow ale tak na 1mm przed odcieciem .


Autor tematu
marcinsiorek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 28
Rejestracja: 17 maja 2007, 00:09
Lokalizacja: Rzeszów/Grayshott

#9

Post napisał: marcinsiorek » 20 lut 2008, 23:27

Seba-Jongen pisze:a nie mógłbyś
1. "naciąć" wpierw materiału na głębokość powiedzmy 6mm
2. zrobić kanaliki (te 0,5mm od ścianki)
3. no i uciąć

wtedy nie martwisz się o tą ściankę i kanałek (o ile dobrze zrozumiałem), bo coś mi się wydaje że przy płytce do stali na aluminium i siłą rzeczy większym promieniu na płytce to problemy z ścianką będą się powtarzać.
Ideałem byłaby płytka o r=0 (można spotkać na płytkach do aluminium).

tak, mógłbym tak zrobic tylko że problemem nie jest samo wchodzenie przecinaka w pierwszych 10-20mm ale później... przy ok 20mm pojawia sie wielki zgrzyt-prawdopodobnie zalepiona płytka, obciążenie wrzeciona skacze do ponad 100 procent no i sztuka zaczyna sie wyrywac ze szczek no i wtedy siłą rzeczy w wyniku ogromnego bicia obydwie scianki sztuki uderzają o przecinak w tym ze od strony dysku z kanalikami zagniata mi kanalik...:( mam nadzieje ze wyjasnilem w czym problem :neutral: help

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#10

Post napisał: CNCRob » 20 lut 2008, 23:29

pierwsza sprawa, plytki do stali sa zazwyczaj plytkami lekko tepymi a do aluminium najlepsze sa bardzo ostre. jesli nie mozesz kupic innych plytek a masz mozliwosc to popraw w nich kanalek na bardzo bleboki i zrob tak aby ostrze bylo ostre. nie wiem co to za szczeki ktore maja tylko 1800obr/min. nigdy sie z takimi nie spotkalem, dobrze to wyczytales? boisz sie takich parametrow? obroty sa strasznie male, posuw ktory zaproponowali inni zalezy od mocowania. jesli masz slabe i sie boisz to go mozesz zmniejszyc ale nie dawaj mniej jak 0,04-0,05.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”