Otwór z płaskim dnem

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#11

Post napisał: Duszczyk_K » 12 lip 2016, 20:42

Obawiam się, że do freza trzpieniowego potrzebna była by dosyć sztywna maszyna z dobrze zamocowanym imadłem. Najlepiej frezarka a pewnie autor takiego sprzętu nie ma, inaczej nie pytał by się o takie frezerskie podstawy.
Nie jestem pewien, czy wiertarka kolumnowa poprowadziła by frez.
Ponad to mały szkopuł, standardowy frez 14 będzie miał chwyt średnicy 14mm a przecietna wiertarka kolumnowa ma główkę do 13mm, choć są i główki 16mm...
Rozwiązanie kolegi clippera jest najsensowniejsze.
Szkoda że nie masz szlifierki (stołowej), bo gdybyś miał to mógłbyś poćwiczyć takie cuda:

i zaszlifować na wiertle 14mm początek na średnice 12 mm i 2 płaskie piórka robiące kołnierz.



Tagi:


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#12

Post napisał: Avalyah » 12 lip 2016, 21:10

Duszczyk_K pisze:Obawiam się, że do freza trzpieniowego potrzebna była by dosyć sztywna maszyna z dobrze zamocowanym imadłem. Najlepiej frezarka a pewnie autor takiego sprzętu nie ma, inaczej nie pytał by się o takie frezerskie podstawy.
Posiadam Proxxona MF70, którego przerabiam na CNC, ale to jednak maszynka raczej do zegarka, a nie takich otworów. Wstępnie planowałem wykonywanie tego właśnie na mojej małej frezarce, ale mam wrażenie, że może być to nieco problematyczne (śruby m6 ze zwykłym gwintem metrycznym mają spore luzy, a nic większego się tam nie zmieści, zresztą, kiedyś może rozpiszę się szerzej o moich problemach z nią, ale to w innym temacie :razz: ), stąd szukam też prostszego sposobu, w końcu nie jest to jakaś kosmiczna technologia, wykonanie takiego otworu.
Nie jestem pewien, czy wiertarka kolumnowa poprowadziła by frez.
Ponad to mały szkopuł, standardowy frez 14 będzie miał chwyt średnicy 14mm a przecietna wiertarka kolumnowa ma główkę do 13mm, choć są i główki 16mm...


Tutaj frezik 14mm z uchwytem 12mm, akurat by wszedł: frez
Rozwiązanie kolegi clippera jest najsensowniejsze.
Szkoda że nie masz szlifierki (stołowej), bo gdybyś miał to mógłbyś poćwiczyć takie cuda:

i zaszlifować na wiertle 14mm początek na średnice 12 mm i 2 płaskie piórka robiące kołnierz.
Jakaś szlifiereczka będzie następna na moim celowniku, jak uzbieram znowu trochę funduszy. Teraz skłaniam się właśnie ku rozwiązaniu clippera, które uświadomiło mi, że również kilka innych otworów będę mógł wykonać tą metodą.

Zobaczę, jak będzie z wykończeniem pogłębiaczami (no i muszę się pogodzić ze średnicą 15mm, a nie 14, bo te pogłębiacze chyba są jakoś znormalizowane, ale to w sumie nie jest problem żaden), jak się nie nadadzą, to pokombinuję ze szlifowaniem wiertła, może frezem, a może nawet z dopieszczeniem frezareczki, żeby mi robiła chociaż wizualnie idealne koło.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#13

Post napisał: clipper7 » 13 lip 2016, 09:53

Avalyah pisze:muszę się pogodzić ze średnicą 15mm, a nie 14, bo te pogłębiacze chyba są jakoś znormalizowane
Są znormalizowane, można próbować z calowymi, ale idealnie się nie trafi. Można przeszlifować, nawet w domowych warunkach (trzeba sobie zrobić odpowiedni przyrząd pomocniczy), to tylko 2 ostrza i nie muszą mieć idealnie identycznych wymiarów - o średnicy zdecyduje większe.
Avalyah pisze:jak będzie z wykończeniem pogłębiaczami
Zwykle otwory po obróbce pogłębiaczem są ładnie wykończone, to narzędzie w końcu do tego służy.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#14

Post napisał: InzSpawalnik » 14 lip 2016, 13:26

Avalyach:
Uzyj wiertla trepanacyjnego srednica 14mm na wiertarce stolowej do nawiercenia tej wiekszej srednicy. Wiertlo trepanacyjne zostawia idealnie plaska powierzchnie taka na jakiej ci zalezy. Nastepnie zwyklym wiertlem juz przelotowo wykonaj te mniejsza srednice.

Wiertla typu "flat head" maja 174 stopnie wiec i tak zostaje maly kat.
Pozatym wiertla tego typu ( taka uwaga ) nie potrzebuja pilotowych otworow. Ich glowne zastosowanie to maszyny cnc ( nomem omen ) do dwuteowniki budowlanych ( zostawiaja gladka krawedz po przeciwnej stronie do wejscia do materialu nie wymagajaca zatepienia ).
Wiertla te maja stozek na samym srodku "rozpychajacy" material na boki i centrujacy w materiale.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#15

Post napisał: Avalyah » 14 lip 2016, 16:02

InzSpawalnik pisze:Avalyach:
Uzyj wiertla trepanacyjnego srednica 14mm na wiertarce stolowej do nawiercenia tej wiekszej srednicy. Wiertlo trepanacyjne zostawia idealnie plaska powierzchnie taka na jakiej ci zalezy. Nastepnie zwyklym wiertlem juz przelotowo wykonaj te mniejsza srednice.

Wiertla typu "flat head" maja 174 stopnie wiec i tak zostaje maly kat.
Pozatym wiertla tego typu ( taka uwaga ) nie potrzebuja pilotowych otworow. Ich glowne zastosowanie to maszyny cnc ( nomem omen ) do dwuteowniki budowlanych ( zostawiaja gladka krawedz po przeciwnej stronie do wejscia do materialu nie wymagajaca zatepienia ).
Wiertla te maja stozek na samym srodku "rozpychajacy" material na boki i centrujacy w materiale.
Póki co czekam na dostawę pogłębiaczy, więc zacznę od ich wypróbowania.

Apropo flat head - właśnie nie musi być idealnie płaska, te kilka stopni nie zrobi mi różnicy, przy 2mm różnicy średnic to byłoby coś koło 0.05mm różnicy poziomów, w moim zastosowaniu wystarczyłoby.

Zerknąłem teraz na szybko na wiertła trepanacyjne i mają uchwyt 19mm, to dość sporo, nie wejdzie mi do wiertarki niestety.


donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#16

Post napisał: donaks » 14 lip 2016, 16:05

Wiertło trepanacyjne ma chwyt 19 mm.Wiertarka jaką chce kolega użyć ma chwyt max. 16 mm.
Pogłębiacz z pilotem jest najlepszy do takich prac i jeszcze na takiej maszynie.
Operacje:
1.wiercenie otworu średnicy pilota
2.pogłębianie pogłębiaczem
3.rozwiercanie otworu pilotującego


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#17

Post napisał: Avalyah » 14 lip 2016, 16:08

donaks pisze:Wiertło trepanacyjne ma chwyt 19 mm.Wiertarka jaką chce kolega użyć ma chwyt max. 16 mm.
Pogłębiacz z pilotem jest najlepszy do takich prac i jeszcze na takiej maszynie.
Operacje:
1.wiercenie otworu średnicy pilota
2.pogłębianie pogłębiaczem
3.rozwiercanie otworu pilotującego
Sprawiłem sobie boscha z uchwytem do 13mm, więc tym bardziej nie zmieszczę, ani uchwytu nie wymienię. Pogłębiacz też w drodze, jak tylko dojdzie i będę miał okazję wypróbować, to wstawię jakieś zdjęcia.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#18

Post napisał: InzSpawalnik » 15 lip 2016, 12:35

A poglebiacz ile "pior" ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”