Ukośnica tarczowa - co wybrać?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ukośnica tarczowa - co wybrać?

#1

Post napisał: Avalyah » 26 cze 2016, 15:18

Witam,

w ramach powolnego rozwoju przydomowego warsztatu zauważyłem, że przydałoby się jakieś narzędzie, którym mógłbym dość równo przyciąć drewno, aluminium, czy ewentualnie metal.

Po przeczytaniu kilku tematów na forum odnośnie pilarek tarczowych i taśmowych (które niestety niespecjalnie rozwiały moje możliwości) uznałem, że chyba lepszym, wyborem będzie dla mnie pilarka tarczowa.

- Charakter pracy - nie produkcyjny, kilka cięć tu i ówdzie, raczej nie więcej, niż maksimum kilkanaście godzin miesięcznie.
- Materiały - głównie drewno i aluminium, ale w miarę możliwości chciałbym też, żeby i profil metalowy dało się przyciąć (w niedużych ilościach i niekoniecznie jakieś kolosy). Do cięcia np. rura aluminiowa 40x5, profile do kilku cm.
- Cena - maksymalnie 2000zł (ale wiadomo, im mniej, tym lepiej, czeka jeszcze mnóstwo innych wydatków).

Natknąłem się na takie 2 obiecujące modele (czytając forum i przeglądając internet):

- DeWalt DW777 - cena 1700zł - link na ceneo
- Makita LS1040 - cena 1200zł - link na ceneo

Różnica w cenie dość spora, obie firmy chyba dość znane, natomiast same różnice między pilarkami wydają się dość niewielkie (odrobinę mniejsza moc Makity, ale za to większa tarcza).

Która z tych maszyn Waszym zdaniem byłaby lepsza i dlaczego? Niestety nie znalazłem do nich żadnych danych dotyczących cięcia metalu (oprócz metali nieżelaznych), a przeglądając internet w poszukiwaniu informacji na temat DW777 znalazłem wręcz zdanie (Żródło):
NEVER CUT FERROUS METALS (Those with any iron or steel content) or
masonry. Either of these can cause the carbide tips to fly off the blade at
high speeds causing serious injury.
czyli z grubsza ostrzeżenie, że tarcza może się rozpaść i zrobić komuś krzywdę, przy cięciu metali żelaznych lub kamienia. Czy to tylko kwestia kupienia odpowiedniej tarczy, czy samych parametrów maszyny?

Aha, i jeszcze drugie pytanie - właśnie o tarcze. Nie zależy mi na lustrzanej powierzchni aluminium po cięciu (ale dobrze, żeby nie wyglądało to jak odgryzione zębami), a ze względu na chęć cięcia również drewna, przydałaby się pewnie jakaś tarcza uniwersalna. Czy może lepiej zainwestować w porządną tarczą do aluminium i ciąć nią też drewno (jeżeli w ogóle można)? Czy jesteście w stanie polecić jakieś tarcze uniwersalne (drewno + aluminium), do aluminium i ewentualnie do metalu (jeżeli to w ogóle możliwe na którejś z tych maszyn). Widziałem dość sporo różnych egzemplarzy w cenach bardzo rozbieżnych (50-400zł), a nie chciałbym wydawać fortuny na coś używanego jedynie sporadycznie i to bez dużych wymagań tolerancji itd.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję, że czytając forum nie umknął mi jakiś temat z odpowiedziami na moje pytania.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2016, 16:10 przez Avalyah, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 26 cze 2016, 15:59

nie zagłębiałem się w parametry maszyn które zapodałeś ale aluminium, drewno itp materiały obrabiane są przy dużych obrotach które w obróbce stali są nie do przyjęcia stąd też podejrzewam że ukośnice te do stali się nie nadają.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: Avalyah » 26 cze 2016, 16:10

DeWalt
- Moc pobierana 1800 W
- Moc użyteczna 1100 W
- Prędkość obrotowa piły 6300 obr/min
- Średnica piły 216 mm

Makita
- Moc znamionowa: 1650 W
- Prędkość obr. na biegu jałowym: 4600 obr./min
- Maks. zdolność cięcia piłą o średnicy: 260 mm (w zestawie tarcza 255)

Takie parametry mają te maszyny, rzeczywiście prędkości obrotowe wydają się dość duże.

Znalazłem taką przecinarkę :
link

Evolution Raptor 355
- Moc: 2200W
- Prędkość obrotowa: 1300 obr./min.
- Średnica piły 350mm

Niestety cena to 1870zł i do tego bez tarczy. Czy z kolei na takiej maszynie można też ciąć drewno?

Przecinanie stali jest akurat dla mnie drugorzędne (traktowałem to na zasadzie, na wszelki wypadek, a nuż się przyda), bo nie mam w planach, przynajmniej na razie, do tego używać piły.

Czy w takim razie do komfortowej obróbki aluminium i drewna wystarczy dużo tańsza makita (i ew. porządna tarcza), czy DeWalt posiada jakieś zalety, które warte są tych kilkuset złotych?


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 26 cze 2016, 16:24

dobierając odpowiednio, mniejsze tarcze to i pewnie stal bez problemu idzie pociąć, można też pomyśleć o uchwycie do zamontowania zwykłej szlifierki kątowej.
Mocy nigdy za dużo ale wszystko zależne od potrzeb, nie każdemu potrzeba piły 350
I don't like principles, I prefer prejudices


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: Armstec » 26 cze 2016, 18:06

makita i dewalt co pokazales to typowe marketowe gówno z kokardką (czyli bajerancka naklejka za 1500zł przyczepiona do badziewnej chinskiej zabawki wartej 300zł) okazjonalnie mozna tym uciąc listewki do budowy karmnika dla ptaków czy skrocic karnisz do firanki

ten raptor evolution juz na pierwszy rzut oka wyglada jak piła na której mozna pracować

poniżej napisze ci na co musisz zwrocic uwagę

srednica tarczy - tym wieksza tym lepiej bo mniej sie grzeje zarowno tarcza jak i sam materiał 350 tnie profile stalowe praktycznie na zimno , ta makita pewnie przypala nawet drewno
Zawias ramienia i ramie - praktycznie najważniejsza czesc maszyny powinien byc wykonany z grubych litych kęsów metalu najlepiej stali z grubym hartowanym litym sworzniem i tulejach łożyskujących z brązu lub wytoczonej stali (ciężki sztywny i bez luzu)
(te marketówki mają aluminiowe wydmuszki lub wytłoczke z blachy z dziurkami w które włożyli pustą rurke lub srubke jako swożeń lata to i wygina sie w kazdą strone )
stół/podstawa - ciezki lity odlew najlepiej z żeliwa, alu tez przejdzie tylko wiedz że bajerancki blyszczący blat szybko się zmasakruje, natomiast wytłoczka blaszana nie nadaje sie do niczego bo ani nie trzyma ramienia ani kontownika od uchwytu i wygina sie nawet pod ciezarem samego profila ktory tniesz
oparcie i dociski - kątownik oparcia gruby frezowany odlew goły metal nie blaszany kontownik pomalowany. obowiązkowo muszą byc dociski unieruchamiające najlepiej po obu stronach tarczy tnącej, dociskające od przodu do oparcia i od góry do blatu
(ten dewalt nie ma w ogóle żadnego docisku, ręką bedziesz se trzymał ciety profil ktory wystaje 2 metry za pile... czyli kąt i dokladnosc na poziomie pilki recznej na kolanie)

silnik i jego moc - sa najmniej wazne me marketowce i tak nie mają nic wspolnego z mocą podaną na naklejce, byle tarcza nie biła i łożyska nie huczały i bardzo przydatne jak jest "softstart" po pierwsze nie ma odrzutu przy starcie przy którym podskakuje cały stół po drugie nie będzie ci wywalac korków przy odpaleniu


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 26 cze 2016, 19:24

na evolution bym uważał skuszony promocją w bq kupiłem ukośnicę (Fury XL 2000W) do typowych prac dom, garaż i zwróciłem na 2 dzień do sklepu, nie trzymała kątów, wyglądała dużo lepiej od typowych noname ale niestety za 190funtów lepszej jakości bym oczekiwał.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#7

Post napisał: Avalyah » 27 cze 2016, 14:29

Znalazłem coś takiego i chyba się skuszę:

Evolution Rage 3 DB

DANE TECHNICZNE
średnica tarczy - 255 mm
moc silnika - 1800 W
max. głębokość cięcia pod kątem 90° - 75 mm
max. głębokość cięcia pod kątem 45° - 40 mm
max. długość cięcia pod kątem 90° - 320 mm
max. długość cięcia pod kątem 45° - 225 mm
obrót talerza w prawo/lewo - 45°
pochylenie tarczy w prawo/lewo - 45°
prędkość obrotowa - 2500 /min
wymiary - 600x510x780 mm
waga - 18,25 kg

Cieszy mnie, że posiada pochylenie tarczy w dwóch płaszczyznach, ale przede wszystkim fakt, że w tej cenie (na granicy mojego budżetu) nie znalazłem nic innego, co byłoby w stanie ciąć w zasadzie wszystko (a w zestawie jest też tarcza za 230zł). Posiada też soft start, więc moje korki powinny być bezpieczne :smile: .Wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to w niczym nie jest bardzo dobre, ale w takiej cenie to chyba i tak ciężko znaleźć coś wyspecjalizowanego (a jak pisałem, szukam raczej maszyny uniwersalnej). Żeby nie było, że się skusiłem na slogan reklamowy, znalazłem w internecie całkiem sporo recenzji, w tym jedna na yt, która szczególnie pomogła mi podjąć decyzję:



Obejrzałem jeszcze kilka innych, ale w każdej widać, że piła rzeczywiście dobrze sobie radzi z każdym rodzajem tworzywa (nawet z kamieniem po wymianie tarczy), a przez 6mm płytę stalową (maksymalna grubość podana przez producenta) przeszła jak przez masło, bez nagrzewania.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 28 cze 2016, 08:15

Najwazniejsze jest bezpieczenstwo. Sprawdz sobie jakie sa maksymalne dopuszczalne obroty twojej tarczy a jakie obroty ma maszyna.
Taka pila jest przeznaczona do miekkich lekkich materialow typu drewno etc. W przypadku uzycia do twardszych i ciezszych po krotkim czasie zuzyja sie wszystkie lozyska slizgowe, nastawy i tp.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#9

Post napisał: steff.k » 28 cze 2016, 08:54

Avalyah pisze:Znalazłem coś takiego i chyba się skuszę:

Evolution Rage 3 DB

DANE TECHNICZNE
średnica tarczy - 255 mm
moc silnika - 1800 W
max. głębokość cięcia pod kątem 90° - 75 mm
max. głębokość cięcia pod kątem 45° - 40 mm
max. długość cięcia pod kątem 90° - 320 mm
max. długość cięcia pod kątem 45° - 225 mm
obrót talerza w prawo/lewo - 45°
pochylenie tarczy w prawo/lewo - 45°
prędkość obrotowa - 2500 /min
wymiary - 600x510x780 mm
waga - 18,25 kg

Cieszy mnie, że posiada pochylenie tarczy w dwóch płaszczyznach, ale przede wszystkim fakt, że w tej cenie (na granicy mojego budżetu) nie znalazłem nic innego, co byłoby w stanie ciąć w zasadzie wszystko (a w zestawie jest też tarcza za 230zł). Posiada też soft start, więc moje korki powinny być bezpieczne :smile: .Wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to w niczym nie jest bardzo dobre, ale w takiej cenie to chyba i tak ciężko znaleźć coś wyspecjalizowanego (a jak pisałem, szukam raczej maszyny uniwersalnej). Żeby nie było, że się skusiłem na slogan reklamowy, znalazłem w internecie całkiem sporo recenzji, w tym jedna na yt, która szczególnie pomogła mi podjąć decyzję:



Obejrzałem jeszcze kilka innych, ale w każdej widać, że piła rzeczywiście dobrze sobie radzi z każdym rodzajem tworzywa (nawet z kamieniem po wymianie tarczy), a przez 6mm płytę stalową (maksymalna grubość podana przez producenta) przeszła jak przez masło, bez nagrzewania.
Mam evolutiona tylko małego (tarcza 210 i bez posuwu) i tarcza faktycznie daje radę. Drewno, aluminium idzie bez problemów, stalowe pręty gwintowane tak samo. Z tworzywami z tego co pamiętam było gorzej bo się topiły.
Jednak jakość wykonania tej mojej jest taka sobie, ma wyczuwalne luzy i ciężko uzyskać kąt prosty cięcia.
No ale ja dałem chyba 0,2kPLN, a nie 2kPLN :wink:
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#10

Post napisał: Avalyah » 28 cze 2016, 11:58

No zobaczymy, ten model DB (już zamówiony), z tego, co widzę, ma:

- mocniejszy silnik i nową przekładnię
- większy kąt cięcia (do 55 stopni)
- większą tarczę (255mm zamiast 210mm)
- dłuższe prowadnice
- soft start (ta mniejsza nie wiem w sumie, czy ma)
- jest o 1/3 cięższa (jakieś 5kg), zakładam, że konstrukcja dzięki temu bardziej solidna, a nie tylko większy rozmiar

No, ale jak kupiłeś za 200zł to chyba niezła okazja musiała być :razz:
Na cenę tego DB patrzyłem też w zagranicznych sklepach i mniej więcej się zgadza, więc mam nadzieję, że nie będę zawiedziony, 2000zł to dość spory wydatek, ale piła zachwalana jest bardzo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”