Strona 1 z 2

Tanie projektowanie

: 22 cze 2016, 20:55
autor: wirtualnyjan
Witam serdecznie,

jestem początkującym konstruktorem i chciałbym projektować możliwie tanio lecz nie mam wyczucia jakie są koszty cięcia (laser, plazma, piła, wykrawarka), gięcia, spawania etc. Macie jakieś porady, wskazówki, albo jakiś program co by pomógł we wstępnych wycenach?
A może ktoś z was zajmuję się wycenami?

Pozdrawiam

: 22 cze 2016, 21:34
autor: Yarec
To chcesz być: projektantem/konstruktorem czy wykonawcą ( "jakie są koszty cięcia" ) ?

: 23 cze 2016, 08:10
autor: wirtualnyjan
Konstruktorem, ale projektować w miarę tanio dla firmy :)

: 23 cze 2016, 09:41
autor: kamar
Ważniejsze od kosztów danej obróbki jest jej dobranie do potrzeb, np. nie wycinać drutem tam gdzie wystarczy plazma :)

: 23 cze 2016, 09:57
autor: wirtualnyjan
Tak, lecz czasem można zrobić 2 elementy spawane, albo np. grubszy materiał i wygięty. I jedno i drugie się sprawdzi, ale które jest tańsze? Tu mam problem :)

: 23 cze 2016, 10:15
autor: kamar
wirtualnyjan pisze:Tu mam problem :)
I będziesz miał, bo nikt Ci nie doradzi. Określone warunki wymuszają określone działanie. Wygiąć masz taniej jak masz na czym, jak masz wysyłać i jeszcze płacić za oprzyrządowanie to spawaj. I to jest właśnie rola konstruktora-technologa. Z forum się tego nie nauczysz.

: 23 cze 2016, 10:46
autor: IMPULS3
Ano właśnie, bo technologię trzeba dopasować pod dany zakład, a nie zakład pod technologię. Także najpierw trzeba wiedzieć co dany zakład może zrobić i dopiero projektować pod niego wykonawstwo.

: 23 cze 2016, 11:26
autor: MaciejDlugosz
Zadałeś bardzo niewygodne pytanie i mało kto ci KONKRETNIE "liczbowo" odpowie na takie pytanie.

Większość zakładów obróbki metalu ukrywa swoje ceny dopóki nie zobaczą że ci zależy, że masz autentyczny detal do wykonania (rysunek techniczny) i że masz kasę. To się oficjalnie nazywa "wycena indywidualna". Niektórzy łamią tę regułę i odkrywają swoje karty pisząc np. że 1 cm spawu kosztuje tyle a tyle, że cięcie laserem 1cm kosztuje tyle a tyle - mimo to są to raczej tylko wyjątki od reguły nie ujawniania stawek. Ewentualnie jest ustalana tzw. "roboczo-godzina" - ale to dość płynne pojęcie, bo można się guzdrać np. przy ustawianiu maszyny. Ale fakt faktem że np. ustawienie ramy do pospawania może RZECZYWIŚCIE zająć sporo czasu (nawet gdy ktoś jest operatywny) gdy zależy nam na dokładnych wymiarach.

Zakładam że znasz się na technologicznym projektowaniu i że wiesz że pewne rzeczy są autentycznie trudne do wykonania z racji ograniczeń narzędzi i unika się takich projektów zastępując je prostszymi.

Pomyśl sobie jaka byłaby konkurencja (i wybór) na rynku usług obróbki metalu gdyby każdy ustalał zasady (np. że złożone rzeczy typu rama do pospawania kosztują 2x więcej z racji ustawiania) i z góry mówił ile co kosztuje gdy chodzi o poszczególne czynności. Byłoby też ryzyko że dużo drobnych konstruktorów waliłoby drzwiami i oknami do zakładów. Blokując dostęp do "oficjalnych" stałych stawek czy określając "pułapy" opłacalności (minimalna ilość czy wartość zlecenia) odcina się dostęp dla zbyt małych zdecydowanych "graczy".

Rada - zrób projekt i roześlij go po zakładach celem uzyskania wyceny.

: 23 cze 2016, 18:08
autor: InzSpawalnik
WirtualnyJanie:

Brak Ci praktycznego doswiadczenia.
Gdybys mial okazje popracowac w kilku firmach mniejszych j wiekszych dyspibujacych roznymi technologiami i maszynami dowiedzialbys sie wielu rzeczy.

I nie tylko koszt ale ergonomia sie liczy.
Na przyklad. Jeslu wycinasz plytki prostokatne mozes to wykonac na plazmie, laderze, woda badz tlenem i acetylenem. Wszystkie te metody sa malo czasochlonne i powinny malo kosztowac ale firmy ktore maja te technologie wydaly sporo pieniedzy zeby je zakupic i beda pdpowiednio ten koszt przezucac na klienta. Takie same plytki mozma zamiast z blachy wyciac z plaskownika na pile tasmowej badz mozycach hydraulicznych - uzadzenia duzo powszechniejsze ale dluzszy czas wykonania ( chociarz nie zawsze ). I dochodzi do tego zautomatyzowana linia do wycinania z plaskownikow nozycami hydraulicznymi - koszty eksploatacji najnizsze z wszystkich powyzszych metod, czas najkrotszy, pracochlonnosc najnizsza ale ... koszt inwestycji najwyzszy. I badz tu madry. 10-15 lat w zawodzie i cos tam powierzchownie bedziesz wiedzial

Re: Tanie projektowanie

: 23 cze 2016, 20:26
autor: pitsa
wirtualnyjan pisze:Macie jakieś porady, wskazówki, albo jakiś program co by pomógł we wstępnych wycenach?
Nie spotkałem się z lepszym programem od kartki papieru i czegoś do pisania. :mrgreen: