Rozwiercenie śruby

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

Rozwiercenie śruby

#1

Post napisał: xxdrago » 22 maja 2016, 18:58

Witam, posiadam ukręconą śrubę w plastikowym baku motocykla(brak możliwości spawania), mam problem z jej rozwierceniem, tzn. nie mogę znaleźć wiertła które się tej śruby chwyci, kupiłem wiertło HSS-G bosha nowe i efekt zawsze ten sam, wiertło po prostu "ślizga" się po materiale. Śruba prawdopodobnie o podwyższonej wytrzymałości ( z tego co się orientuje Japończycy montowali dosyć wytrzymałe śruby. ) Jakie wiertło zastosować, żeby to rozwiercić?



Tagi:


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#2

Post napisał: ak47 » 22 maja 2016, 19:38

wiertło do betonu tylko przeostrzone tak jak do metalu. Jak nie da rady to wydrąż ją. Na YT poszukaj filmów na temat EDM generator.
Najprostszy można zbudować w parenaście chwil


Jedną śrubkę to tam jakoś umęczysz

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: viper » 22 maja 2016, 19:39

Jak Hss się nie łapie to trzeba iść w stronę VHM czyli węglikowego- niestety tanie te wiertła nie są. No i ręcznie raczej nim nie pojedziesz. O jakiej średnicy wiertła w ogóle mowa i jaka głębokość wiercenia??

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rozwiercenie śruby

#4

Post napisał: WZÓR » 22 maja 2016, 19:42

xxdrago pisze:... Śruba prawdopodobnie o podwyższonej wytrzymałości ...
Weź punktak i spróbuj ją napunktować w osi .
Jeśli się to Tobie uda , tzn. że śruba nie jest twarda .... , jak teraz myślisz .
Zaprzyj wiertło w punkt i zacznij wiercić.
Wiertło w ten sposób nie będzie się ślizgać na boki i osiągniesz przez to swój cel.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#5

Post napisał: xxdrago » 22 maja 2016, 21:23

Całość wygląda tak:
ObrazekObrazek

Drugi dobry otwór pod śrubę
ObrazekObrazek

Ciężka sprawa, z tym żeby nie uszkodzić zbiornika z paliwem, jutro chyba wyrównam tą powierzchnie kamieniem i spróbuje zapunktować.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 22 maja 2016, 21:28

no i jak wiercisz z "ręki" zacznij od małych średnic, większym wiertłem np 10mm szanse niewielkie (czytaj) żadne.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
xxdrago
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 66
Rejestracja: 01 gru 2012, 15:18
Lokalizacja: Jaw-no

#7

Post napisał: xxdrago » 22 maja 2016, 21:30

dance1 pisze:no i jak wiercisz z "ręki" zacznij od małych średnic, większym wiertłem np 10mm szanse niewielkie (czytaj) żadne.
Jadę to wiertłem 4mm


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#8

Post napisał: dance1 » 22 maja 2016, 21:41

jak masz na stanie to zacznij od 1-2mm (+smarowanie), ja tak lata temu walczyłem ze śrubą zabezpieczającą od koła, niby utwardzona ale poszło, a z tego co mi wiadomo w tej marce te śruby nie jednemu sprawiły problemy.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: viper » 22 maja 2016, 22:38

Nie wiem ile poświeciłeś czasu tej urwanej śrubie ale podpowiem co ja bym zrobił. Najprościej jest zacząć od prób wykręcania urwanego gwintu poprzez bardzo ostry i mały punktak+młotek
Nawet jak to rozwiercisz to nie koniec problemu.

Zdarzało mi się wykręcać nawet M3 bez łba które nie wystają ponad materiał. Oczywiście zakładam że, śruba nie jest jakoś strasznie zakleszczona czy zardzewiała na gwincie.


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#10

Post napisał: pabloid » 23 maja 2016, 10:02

Coś kolega przesadza z tą niemożliwością przewiercenia śruby. Kup sobie wiertło kobaltowe (HSS-Co), tylko firmówkę- choćby wiertła kobaltowe Irwin dostępne w Leroy Merlin są w porządku. Bez problemu wierci takie wiertło w śrubach nawet klasy 12.9. Niemożliwością jest, żeby tam była śruba wyższej klasy. Ale przewiercanie śruby to ostateczność. Jak się zablokowała z powodu zardzewienia w gwincie (a z reguły tak jest) to ją najpierw trzeba zalać penetratorem, albo naftą i spróbować wykręcić. Trzeba do tego zabiegu trzeba np na silikonie (po porządnym odtłuszczeniu) przykleić tam kawałek rurki, żeby powstał zbiorniczek w którego dnie będzie śruba , nalać tam nafty/penetratora i zostawić na dobę. Potem w urwanej śrubie trzeba cienkim wiertłem - ok. 1,0 mm wykonać rowek na śrubokręt (nawiercając płytkie otworki jeden koło drugiego) i próbować ją wykręcić. Przy wykręcaniu warto stukać lekko w śrubokręt, żeby rdzę w gwincie rozluźnić. Jak to się nie uda to dopiero rozwiercać. Doświadczenie bowiem uczy, że bardzo łatwo jest przy rozwiercaniu śruby zniszczyć gwint w części w której śruba utkwiła. Ostateczność polegającą na rozwiercaniu zakładam, przy założeniu ze w plastik jest wtopiona nakrętka stalowa (tak się wydaje, ale zdjęcia słabe) a w niej jest urwana śruba, bo jak śruba jest wkręcona w plastik to się wykręci od razu śrubokrętem bez potrzeby rozwiercania. Jakbyś musiał wiercić to chłodzenie niezbędne bo jak to nagrzejesz to rozmiękczysz plastik i ci się wytopi wszystko i będzie po ptokach:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”