A czy podales w specyfikacji na rysunku ze te wszystkie 3 materialy sa wg normy EN10025-2:2004 ?
Jesli tak to dobrze.
Przedewszystkim to z praktycznego punktu widzenia zastanawia mnie czemu w zasadzie w projekcie wybrales trzy roznego rodzaju gatunki stali ? Oczywiscie wiem ze roznia sie miedzy soba parametrami wytrzymalosciowymi RM i RE , oprocz tego nie ma miedzy nimi praktycznie zadnych roznic ( maja zblizone parametry spawalnosci, twardosci powierzchni, odpornosci na korozje czy scieralnosci jak rowniez sa zblizone cenowo ). W mojej jak sie da jeden material uzyc to bledem logicznym jest wpisywanie 3-ch roznych.
Jak to teraz sprawdzic ?
Ano jest kilka sposobow.
1. jak jest material to i gdzies jest certyfikat wytopu na ktorym pisze co to dokladnie jest, mozna o taki certyfikat zapytac, ale jesli na poczatku projektu sie nie sprecyzowalo ze beda potrzebne certyfikaty to tez trudno na koncu o nie prosic ... Certyfikat powinien sie zgadzac z dokumentem zakupu i tp i td.
2. Poniewaz materialy te roznia sie w zakresie parametrow wytrzymalosciowych RM i RE to jesli jest taka mozliwosc mozna wykonac probke i wyslac do laboratorium gdzie przeprowadzaja badania wytrzymalosciowe. Sprawdza wytrzymalosc i porownaja z norma. Ale ... jesli material byl spawany albo poddany innym zabigeom cieplnym ( badz obrobce plastycznej ) to wytrzymalosc tez sie zmieni.
3. Istnieje technologia ktora pozwala na zbadanie dowolnego materialu pod wzgledem skladu chemicznego z bardzo wysoka dokladnoscia . Nazywa sie taka metoda PMI - Positive Material Identification i jest szczerze mowiac w Polsce bardzo malo znana.
Metoda polega na sprawdzeniu widma testerem na promienie gamma i porownanie go z zapisanymi w bibliotekach obrazami widm dla materialow wzorcowych.
Tu jest kilka przydatnych linkow:
http://alloytester.com/what-is-pmi-testing
https://www.thermoscientific.com/conten ... al-id.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Positive_ ... tification
... ale w twoim przypadku roznice miedzy skladem chemicznym sa bardzo nieznaczne. Wytrzymalosc tych stali zalezy bardziej od ich stanu i obrobce cieplno-mechanicznej.
Tak czy siak.
A tak to S235 to juz jest w tym momencie prehistoryczny material swoja droga, jak ktos jeszcze w tym momencie wpisuje S235 to tak jakby liczyl na liczydle.
Slyszales o takich stalach jak drobnoziarniste wysokiej wytrzymalosci o obrobione termomechanicznie ? Kosmos stary , kosmos
