Formy wtryskowe - kilka podstawowych pytań

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
piotr_dreamz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2016, 15:06
Lokalizacja: Toruń

Formy wtryskowe - kilka podstawowych pytań

#1

Post napisał: piotr_dreamz » 21 kwie 2016, 15:14

Witam, jestem założycielem projektu Dreamz (www.dreamzvr.com. Zajmujemy się produkcją gogli wirtualnej rzeczywistości bazujących na mocy i ekranie telefonu. Piszę mój post w intencji nawiązania współpracy oraz porad jak wybrać wykonawcę form wtryskowych, na co zwracać uwagę itd. Nie mam doświadczenia w produkcji form wtryskowych.

Obecnie nasze rozwiązanie bazuje na konstrukcji zbudowanej z PMMA, jednak szukamy rozwiązania, które nada naszym goglom nowoczesny design. Chcemy realizować zamówienia rzędu tysięcy sztuk na miesiąc, jednak aby było to realne szukam możliwości usprawnienia produkcji.

Co jest dla nas ważne w produkcie?
- Opływowy design, podobny do http://www.geekbuying.com/item/Baofeng- ... 63578.html
- Modułowość układu optycznego. Generalnie optyka jest jedną z naszych głównych wartości, którą stale rozwijamy. Ogniskowa jest raczej stała, jednak może zmienić się średnica i grubość soczewki.
- Możliwość dorzucenia modułu z elektroniką na jakiś rodzaj klipsa / mocowania od strony telefonu.

Moje pytania:

1. Z jakiego rzędu inwestycją w produkcje seryjną musimy się liczyć?
2. Czy jest możliwy outsouring - tzn. zaprojektowanie, przygotowanie, obsługa form i zakup gotowych konstrukcji (we własnym zakresie możemy montować poszczególne elementy, optykę, opaski, gumy itd.)
3. Czy Waszym zdaniem lepiej robić to w Polsce, czy szukać wykonawcy w CN?
4. Ile może trwać przygotowanie takiej produkcji razem z projektem?

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi
Piotr



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 22 kwie 2016, 09:00

Daj takie właśnie zapytanie ofertowe do firm zajmujących się projektowaniem i wykonywaniem form wtryskowych. Zawsze przy takim zapytaniu ważne będzie czy dysponujesz modelem detalu czyli tym co będzie wyrobem z formy, co będzie formowane. Zastanów się nad roczną produkcją co ma wpływ na krotność (ile detali z jednego cyklu uzyskasz) formy ale i na cenę formy. Jeśli ktoś zaprojektuje ci już detal to będziesz wiedział z jakiego tworzywa to wykonujesz i jak ma wyglądać powiedzmy jego faktura, połyk czy mat a może dwu komponent plastik + guma. Sam prototyp możesz wykonać metodą druku 3d lub inną rapidprototyping.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 22 kwie 2016, 09:53

piotr_dreamz pisze:1. Z jakiego rzędu inwestycją w produkcje seryjną musimy się liczyć?
2. Czy jest możliwy outsouring - tzn. zaprojektowanie, przygotowanie, obsługa form i zakup gotowych konstrukcji (we własnym zakresie możemy montować poszczególne elementy, optykę, opaski, gumy itd.)
3. Czy Waszym zdaniem lepiej robić to w Polsce, czy szukać wykonawcy w CN?
4. Ile może trwać przygotowanie takiej produkcji razem z projektem?
ad.1 tego nikt rozsądny bez głębszej analizy ci nie powie. Na zasadzie wróżenia z fusów rzuciłbym przedział 100tys-1mln zł. Jak musisz z braku gotówy zminimalizować koszty, być może uda ci się część kosztów przerzucić na dostawców jak zrobisz na nich dobre wrażenie :mrgreen:
ad.2. Oczywiście, mój przedmówca wspomniał o firmach zajmujących się kompleksowo taką obsługą, np w mojej okolicy Wadim-Plast w Regułach, ale oni nie kiwną palcem bez kasy z góry - i wcale im się nie dziwię. Nawiasem mówiąc okolice Warszawki są drogie, a w swoim pobliżu masz największe w PL zagłębie projektowe, narzędziowe i dużo wtryskownii usługowych.
ad.3 Nie wiem, ale bez odpowiedniej skali, by stać cię było na wysłanie/wynajęcie swojego człowieka który by wszystkiego pilnował na miejscu - marne szanse powodzenia. Z 2 strony Chiny rokrocznie drożeją systematycznie licząc w $ o ok.6-10% już od 3 lat, więc...
Możesz też poszukać najlepiej w twojej okolicy zakład produkujący jakieś klosze, światełka itp i spróbować przerzucić część kosztów ( i zysków) na typową firmę produkcyjną z narzędziownią i biurem projektowym najlepiej też w twojej okolicy np. Horpol w Białych Błotach.
ad 4 - to zależy ściśle od kasy, klienci z zasobnym portfelem obsługiwani są wszędzie w 1-szej kolejności. Czyli jeśli wiesz czego chcesz i masz wóz siana to inni idą w "odstawkę" a ty płacisz za ekspres. Bardzo szacunkowo - patrz punkt 1, pewnie zajęłoby to od 2 m-cy. Jeśli grzecznie ustawisz się w kolejce, a potem uwzględnisz poprawki, zmiany itd to od 6 m-cy.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 22 kwie 2016, 10:10

Na początku takie rzeczy musisz uzgodnić z firmą designerską. A więc nie to forum.

Później egzemplarz próbny z drukarki 3d, ewentualne poprawki i dopiero wówczas zgłoś się w sprawie wykonania formy. Jeśli będziesz miał zamodelowane bryły (do wydrukowania egzemplarzy prototypowych), to wykonanie formy będzie już proste dla każdej narzędziowni.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: STELMI » 22 kwie 2016, 11:21

Witam,

projektuję i wykonuję formy wtryskowe, możemy wykonywać również produkcję, mogę również najpierw zrobić prototyp z druku 3D, więc zapraszam do współpracy

Pozdrawiam
Piotr Stelmach
530-048-301

(zapraszam do linku w stopce)


EDIT:
widzę, ze mamy do siebie niedaleko, więc serdecznie zapraszam do odwiedzin naszej firmy i rozmów o projekcie


Autor tematu
piotr_dreamz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2016, 15:06
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: piotr_dreamz » 23 kwie 2016, 18:48

Dzięki za odpowiedzi, w zasadzie takiej wiedzy potrzebowałem :) Rozumiem, czyli najpierw trzeba opracować sam produkt z designerskiego i funkcjonalnego punktu widzenia. Mam jednak obawy, że deisgner zaprojektuje bryłę, która będzie technicznie niemożliwa do realizacji w produkcji seryjnej. Mam wrażenie, że to jest kompleksowa wiedza. Rozumiem, że firmy nie chcą kiwnąć palcem bez góry kasy. Prowadzimy dość zaawansowane rozmowy z inwestorami i myślę, że wkrótce będziemy dysponowali gotówką, która pozwoli zrealizować inwestycję do pewnego poziomu.

@STELMI - Odezwę się :)

Dziękuję Wam za pomoc. Jeśli ktoś ma coś jeszcze do dodania, chętnie przeczytam.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 23 kwie 2016, 22:48

piotr_dreamz pisze:Rozumiem, czyli najpierw trzeba opracować sam produkt z designerskiego i funkcjonalnego punktu widzenia. Mam jednak obawy, że deisgner zaprojektuje bryłę, która będzie technicznie niemożliwa do realizacji w produkcji seryjnej.
@STELMI - Odezwę się :)
.
Taka branża - designer ma koncepcję, konstruktor ma wymagania i szukają wspólnie z klientem konsensusu.
Ja mogę zaoferować kompleksowość - od designu przed druk 3D, konstrukcję form wtryskowych, po gotowy produkt, a wszystko w bardzo konkurencyjnych cenach.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 23 kwie 2016, 23:43

Piotr:
Ja mam pytanie zasadnicze dotyczace samego produktu / strony.
W wersji na polski rynek macie kat widzenia 110 stopni a w wersji zagranicznej 100stopni.
Czyzby zagraniczni mieli zawezony kat widzenia ? ;)


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#9

Post napisał: mc2kwacz » 24 kwie 2016, 16:00

Temat mocno spóźniony. Co najmniej pół roku na produkt gotowy. Już to wszyscy robią i coraz taniej. Najtaniej Google z tektury za parę dolarów. Jesteś na z góry przegranej pozycji, niestety, bo nie będziesz w stanie konkurować ani ceną ani stosunkiem jakości do ceny.
http://allegro.pl/komputery?string=vr&b ... 15&order=d
http://allegro.pl/telefony-i-akcesoria? ... 15&order=d

Chcąc robić biznes na popularesach, trzeba mieć albo pomysł oryginalny (a nie kopiować cudze), albo śledzić trendy i reagować natychmiast, być jednym z pierwszych, żeby mieć gotową ofertę kiedy moda wśród ludu miast i wsi zaistnieje. Żeby zgarnąć wygnaną w pierwsze kilka miesięcy najdalej.


Autor tematu
piotr_dreamz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2016, 15:06
Lokalizacja: Toruń

#10

Post napisał: piotr_dreamz » 25 kwie 2016, 16:06

mc2kwacz pisze:Temat mocno spóźniony. Co najmniej pół roku na produkt gotowy. Już to wszyscy robią i coraz taniej. Najtaniej Google z tektury za parę dolarów. Jesteś na z góry przegranej pozycji, niestety, bo nie będziesz w stanie konkurować ani ceną ani stosunkiem jakości do ceny.
http://allegro.pl/komputery?string=vr&b ... 15&order=d
http://allegro.pl/telefony-i-akcesoria? ... 15&order=d

Chcąc robić biznes na popularesach, trzeba mieć albo pomysł oryginalny (a nie kopiować cudze), albo śledzić trendy i reagować natychmiast, być jednym z pierwszych, żeby mieć gotową ofertę kiedy moda wśród ludu miast i wsi zaistnieje. Żeby zgarnąć wygnaną w pierwsze kilka miesięcy najdalej.
Zgadzam się z tym co mówisz,. trzeba być krok do przodu. Dobry design i produkcja seryjna jest uzupełnieniem naszych wartości opartych o software i elektronikę, co wykracza poza standardowe gogle do telefonu za 200-400 zł.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”