Wykonanie wykrojnika do papieru

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2778
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#11

Post napisał: atom1477 » 07 kwie 2016, 09:10

Jak to ma być do prac jednostkowych to ja bym proponował wycinanie nożem wleczonym:



Albo nożem obracanym:


Koszt wykonania jednego zestawu wykrojników prawdopodobnie będzie większy niż koszt wykonania plotera CNC który by korzystał w takiego noża wleczonego/obracanego.
A nożem można wycinać dowolne wzory. Wykrojnik trzeba by zmieniać przy każdej zmianie projektu.



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#12

Post napisał: dasza77 » 07 kwie 2016, 09:17

Pierwszy lepszy ploter tnący powinien sprostać.
Na dłuąszą metę okaże się bardziej uniwersalny i tańszy w eksploatacji eksploatacji zważywszy na koszt wykrojników.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#13

Post napisał: ak47 » 07 kwie 2016, 11:40

Wykonuję wykrojniki na okrągło, wycinam stemple, matryce,płyty prowadzące na drutówkach i mogę oglądać jak to wygląda od początku. Od ucinania materiału,frezowania gabarytów,poprzez wiercenie otworów, obórkę cieplną, szlifowanie, obróbkę na drążarkach aż do składania i testowania.

Na pewno się nie opłaca robić wykrojnika.Wykrojnik ma to do siebie że będzie wycinał tylko jeden kształt no i oprócz wykrojnika potrzebna jest prasa. Chcemy inny kształt ? kupujemy kolejny wykrojnik.

Takie fikuśne kształty jak w linku oznaczają mnóstwo roboty na maszynach CNC, albo drążarkach albo frezarkach a to nabija koszty.
Hobbystycznie nie jest to opłacalne żeby zamawiać wykrojnik.
Znacznie lepiej poszukać plotera o polu jakieś 50x50 cm chyba więcej nie trzeba. Kupić parę frezików średnicy 1mm i się bawić. Ewentualnie jak ktoś napisał wyżej nóż wleczony

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#14

Post napisał: triera » 07 kwie 2016, 12:19

Nożem wleczonym wytnie się może szybciej,
ale nożem aktywnym zdecydowanie lepiej...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#15

Post napisał: rdarek » 07 kwie 2016, 12:52

dasza77 pisze:Pierwszy lepszy ploter tnący powinien sprostać.
Na dłuąszą metę okaże się bardziej uniwersalny i tańszy w eksploatacji eksploatacji zważywszy na koszt wykrojników.
Pierwszy lepszy ploter nie nada się do papieru jeśli już to ploter z płaskim stołem i do takiej drobnicy z aktywną głowicą do cięcia! (nie mówię tu o głowicy oscylacyjnej bo to stosuje się do tektury falistej)
Może być jeszcze laser jednak linie cięcia będą charakterystycznie przypalone, no i ten zapaszek :)
ak47 pisze:
Znacznie lepiej poszukać plotera o polu jakieś 50x50 cm chyba więcej nie trzeba. Kupić parę frezików średnicy 1mm i się bawić. Ewentualnie jak ktoś napisał wyżej nóż wleczony
Frezy w papierze będą dawały bardzo brzydkie linie cięcia będą go wręcz szarpały.
Papier ma jeszcze jedną wredną cechę niestety narzędzia się bardzo szybko tępią :cry:
Dlatego wszystkie plotery do cięcia papieru kartonu itp. wykorzystują ostrza wymienne i to w miarę tanie w zakupie.
Nóż wleczony również ma swoje ograniczenia musi mieć jak najmniejszy offset od osi obrotu

I najciekawsze wszystkie powyższe sposoby nie spełniają jednego założenia nie wykonają tłoczenia tylko cięcie :twisted:

Z tego co zauważyłem wczoraj w googlach te wszystkie wykrojniczki są produkowane na masową skalę i niektóre według sprzedawców są stalowe/metalowe ale dopóki nie weźmie się do ręki trudno coś o nich powiedzieć.


WiatremCzesana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 06 lip 2018, 00:24

Re: Wykonanie wykrojnika do papieru

#16

Post napisał: WiatremCzesana » 12 sie 2018, 02:44

Witam serdecznie wszystkich Panów, dodam pierwiastek żeński w tej rozmowie.

Wykrojniki zdecydowanie są metalowe (często w pracowniach przyczepiane są do tablic magnetycznych, co ułatwia segregację)

Plotery do cięcia papieru mogę polecić 2: SILHOUETTE i CRICUT i jeżeli chodzi o prace scrapbooking - owe, hobbystyczne są to plotery w pełni wystarczalne i naprawdę bardzo dobre (każdy z nich ma swoje plusy i minusy).

Faktycznie funkcja tłoczenia w ploterach jest mocno ograniczona, ale jest możliwa, wystarczy opanować dobrze ploter (jednak nigdy nie będzie to tak jak w wykrojniku)

Z chęcią dowiem się w jaki sposób zrobić wykrojnik (szukam tego od jakiegoś czasu ale zdaje mi się, że to wiedza tajemna, która jest mocno ukrywana).

Na rynku Chińskim produkują wykrojniki za grosze.

W wykrojniku są ważne bardzo krawędzie żeby były ostre i przecinały papier 300 g, ale żeby np przy papierze 200 g nie przecinał się papier w miejscu tłoczenia.

Jeżeli ktoś jest w stanie wykonać wykrojnik według mojego projektu (uwaga mocno ażurowe wzory) to bardzo proszę o kontakt, bo na rynku scrapbooking-owym jestem dość rozpoznawalna i mam opracowany rynek zbytu :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”