Wykonanie wykrojnika do papieru

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
undermade
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2016, 20:25
Lokalizacja: Wrocław

Wykonanie wykrojnika do papieru

#1

Post napisał: undermade » 05 kwie 2016, 20:49

Jako nowy użytkownik forum witam wszystkich odwiedzających wątek.
Chciałbym was prosić o podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.
Jako męski osobnik chciałbym pomóc mojej lepszej połowie w rozwijaniu jej hobby. Usłyszałem ostatnio, że fajnie było by mieć możliwość wykonania wykrojnika do papieru wg własnego projektu. Chodzi tu o wykrojniki scrapbookingowe stosowane w maszynach do wytłaczania (coś takiego)
Czy możecie mi powiedzieć na jakich maszynach wykonywane są tego typu narzędzia? Czy jest jakakolwiek możliwość pozyskania takiej maszyny (praca maszyny na niewielką skalę, dla indywidualnych potrzeb) bez wkładania dziesiątek tysięcy złotych?
Będę serdecznie wdzięczny za pomoc i wszelkie wskazówki.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 05 kwie 2016, 21:23

a z czego są te wykrojniki? frezarka CNC wyjdzie parę tysięcy zł w zależności od gabarytu dokładności i tego jaki materiał będzie obrabiany
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#3

Post napisał: dasza77 » 05 kwie 2016, 22:07

chyba o to chodzi
http://www.artpasje.pl/pracownia-artyku ... c,103.html

Chciałem doszukać się jakiegoś pozytywu w tym hobby, ale .. przykro nie znalazłem. Nie wiem czemu to ma służyć?


Autor tematu
undermade
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2016, 20:25
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: undermade » 05 kwie 2016, 22:09

Wykrojniki wykonane są ze stali narzędziowych, a jakich dokładnie postaram się poszukać i dopisać. Frezarka była 1 maszyną jaka przyszła mi do głowy. Zastanawiam się jednak czy frezarka pozwoli mi otrzymać tak skomplikowane kształty przy dość dużym zagęszczeniu krawędzi tnących i bigujących wykrojnika.

dasza77 nie chodzi o to co pokazałeś.
Pozwolę sobie zamieścić filmik pokazujący o co dokładnie chodzi.
Proszę włączyć w 55 sekundzie. Pokazany jest wykrojnik i sposób wykrawania. Do czego to służy? Do ręcznej dłubaniny i wykonywania spersonalizowanych zaproszeń, kartek, albumów itp.


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 393
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#5

Post napisał: NFZ » 05 kwie 2016, 22:21

Jakiś czas wstecz robiłem wykrojnik do papieru(a w zasadzie korpus do którego noże się montuje).
Gatunku stali niestety nie pamiętam, ale może mam jeszcze gdzieś zanotowane ile po hartowaniu miała(frezowany był wyłącznie zewnętrzny kształt - środek "palony" drutem).

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 05 kwie 2016, 22:24

jak do stali to faktycznie zbliżamy się do 10000zł przy niewielkim gabarycie .... wzory są płytkie sądzę że frezarka da radę
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Wykonanie wykrojnika do papieru

#7

Post napisał: peritus » 05 kwie 2016, 22:32

undermade pisze:Czy możecie mi powiedzieć na jakich maszynach wykonywane są tego typu narzędzia?
Sztancowanie z wykrojnika na prasie lub walcowanie wykrojnika między walcami.

Można zlecić takie wykrawanie w profesjonalnych sztancowniach np. opakowań a niekoniecznie inwestować w maszyny, szczególnie w doraźnym, małoseryjnym wykonaniu.

warto zapytać: http://www.skolik.pl/
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2016, 22:37 przez peritus, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
undermade
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 05 kwie 2016, 20:25
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: undermade » 05 kwie 2016, 22:36

NFZ jeśli udało by się cokolwiek znaleźć to było by super.
Ogólnie jeśli ktoś z was miał do czynienia z czymś podobnym i był by skłonny podzielić się wiedzą, będę bardzo wdzięczny za pomoc.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7589
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 05 kwie 2016, 22:43

witam.
takie wykrojniki robiliśmy z NC10 - potem oczywiście obróbka cieplna.
tylko miału ciąć po 5 cm papieru - natronu.
zrobiłem kilka alfabetów - frezarką , szlifierką i pilnikiem.
robota okropna - ale cnc wtedy nie było.
jak coś takiego odpowiednio obrobić cieplnie i ostrożnie stosować to można naciąć naprawdę dużo arkuszy.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Wykonanie wykrojnika do papieru

#10

Post napisał: rdarek » 06 kwie 2016, 21:30

peritus pisze:
Można zlecić takie wykrawanie w profesjonalnych sztancowniach np. opakowań a niekoniecznie inwestować w maszyny, szczególnie w doraźnym, małoseryjnym wykonaniu.

warto zapytać: http://www.skolik.pl/
Niestety nie da rady wykrojniki opakowaniowe są robione na płycie ze sklejki w której obsadzane są listwy tnące (noże) i bigujące a te mają swoje ograniczenia - minimalny promień gięcia i wielkość elementu. Ciekawostka przy opakowaniach z tektury falistej błąd 5mm to nie błąd :wink: . Jeśli wykrojnik jest wykonany na indywidualne zamówienie firma i tak doliczy koszt jego wykonania i wtedy to z pewnością nie będzie się opłacało przy wykorzystywaniu hobbystycznym.

Występują jeszcze wykrojniki przelotowe ale te to bardziej do etykiet czy podkładek pod piwo i to wykonywanych w dużych ilościach niestety wykonanie jest również dość kosztowne :(
dasza77 pisze:chyba o to chodzi
http://www.artpasje.pl/pracownia-artyku ... c,103.html

Chciałem doszukać się jakiegoś pozytywu w tym hobby, ale .. przykro nie znalazłem. Nie wiem czemu to ma służyć?
To co jest przedstawione na stronce z linku nadaje się jedynie do wykonania stempla (pieczątki). Podobną metodą można również wykonać matryce do tłoczenia ale do tego są potrzebne twarde fotopolimery na podkładzie aluminiowym inaczej wszystko do ....

Te wykrojniki z google do scrapbooking'u wyglądają na tworzywo sztuczne w związku z czym nie wszystko przetną i wytłoczą. I tu pytanie do specjalistów jakie tworzywo ma odpowiednią wytrzymałość aby przeciąć choć kilka razy papier a raczej bibułę.

A jeśli mają wytrzymać jakiś konkretny nakład (setki czy tysiące cięć) i ładnie ciąć miło by było gdyby były wykonane z odpowiedniego gatunku stali i miały dodatkowo hartowane ostrze. Jeśli mają ciąć i tłoczyć to wysokość ostrza jest uzależniona od grubości wycinanego materiału.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”