odkuwka wałka

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

odkuwka wałka

#1

Post napisał: Robercik280214 » 29 mar 2016, 18:10

Witam.
Potrzebuję pomocy w doborze naddatku na odkuwkę wałka. Znalazłem w internecie przykład okuwki tylko nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Jednostronne naddatki na średnicy rozumiem tylko nie bardzo rozumiem jednostronne naddatki na długości. Może zamieszczę rysunek problemu (wałek wyjściowy + odkuwka) i na nim będę opisywał to czego nie rozumiem. odkuwka
Jeżeli chodzi o naddatek na długości 68,5 to wiadomo z dwóch stron po 3mm tak samo długość całkowita . Ale teraz nie bardzo rozumiem jak to jest z długością 55,5 ??? Naddatek został zastosowany tylko na jedną część tej długości, pewnie tak musi być tylko dlaczego gdzie wszędzie czytam jest napisane ,że każdą część długości należy zwiększyć o wartość naddatku jednostronnego a miejsce przejścia zaokrąglić może to jest tak ,że przejściowe wymiary toleruje się zawsze w głąb materiału więc dlatego na długości 55,5 i 38 naddatki są zastosowane w miejscu przejścia z mniejszej średnicy na większą w głąb materiału??? Może mi ktoś ten problem wytłumaczyć , pewnie to błahostka ale nigdy nie projektowałem odkuwki a chciałbym się to nauczyć robić dobrze a nie z błędami. Proszę o pomoc



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: odkuwka wałka

#2

Post napisał: peritus » 29 mar 2016, 20:16

Robercik280214 pisze: nigdy nie projektowałem odkuwki a chciałbym się to nauczyć robić dobrze a nie z błędami.
Temat kucia matrycowego różnych metali i stopów jest b.obszerny i złożony.
Pomoc na tematycznym forum np.CNC z natury bywa skrócona, powierzchowna i nie jest w stanie przekazać wszystkich ważnych aspektów tego tematu.

Polecam podstawowe pozycje do nauki:
P.Wasiunyk_Kucie matrycowe
A.Muster - Kucie matrycowe.Projektowanie procesów technologicznych
J. Sińczak_Procesy kucia matrycowego

i b.wiele innych do wyszukania w internecie (nie tylko wyd.polskich), traktujące profesjonalnie o projektowaniu kucia matrycowego, odkuwek wstępnych, odkuwek itd itd.


Autor tematu
Robercik280214
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 166
Rejestracja: 08 sie 2015, 13:36
Lokalizacja: Opole

#3

Post napisał: Robercik280214 » 30 mar 2016, 19:44

Dziękuję za pomoc i podpowiedzenie literatury . Jeżeli ktoś na forum wie i może w skróconej wersji napisać dlaczego tak jest a nie inaczej z tymi naddatkami , które opisałem na początku tematu byłbym bardzo wdzięczny. Literaturę podaną i tak przejże aby poszerzyć wiedzę w tym dziale ale wiadomo trochę to potrwa zanim znajdę odpowiedź na to konkretne pytanie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”