ciecie aluminium na tokarce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
malutki69
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 06 lip 2013, 16:39
Lokalizacja: Edinburgh

ciecie aluminium na tokarce

#1

Post napisał: malutki69 » 20 mar 2016, 14:32

Witam

Od kilku dni zmagam sie z cieciem aluminium na mojej tokarce cnc denford orac moc silnika to
0.75KW, narzedzie to przecinak ze stali szybko tnacej o grubosci 2.2mm. Walek ma 50mm i nie radze sobie z jegom odcieciem..... Mysle ze to jest kwestja dobrania odpowiednich parametrow. Maszynka jest dosc sztywna jak na tak mala tokarke i ma chlodzenie. Nie mam zbyd duzego doswiadczenia w tym temacie wiec bede wdzieczny za pomoc.

ps. sorry za brak polskich znakow



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 20 mar 2016, 14:53

Jakie parametry stosujesz. Przy tej maszynie największym problemem jest maleńki moment obrotowy tego silnika, a więc przy małych obrotach, jakie powinieneś mieć do noża z HSS i aż 50 milimetrowej średnicy wałka tu widzę problem. Oczywiście chłodzenie nawet specjalnie wyprofilowaną rurką, bezpośrednio na ostrze, ale i tak jeśli dasz za duże obroty, kleić się będzie.

Minimalnie pomoże wypolerowanie ostrza, ewentualnie zastąpienie płytką, która nadaje się do aluminium, np. A4G0305M03U02GUP do której klei się mniej i przy której można dać wyższe obroty.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 20 mar 2016, 15:25

no ale co dokładnie się dzieje?
łapie klina?
przede wszystkim spróbowałbym odwrócić nóż do góry nogami i na odwrotnych obrotach, ostatnio tylko tak odcinam na hobbymacie i działa super
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
malutki69
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 06 lip 2013, 16:39
Lokalizacja: Edinburgh

#4

Post napisał: malutki69 » 20 mar 2016, 16:23

No tak łapie klina albo piszczy niemiłosiernie i potem łapie klina. Z odwróceniem noża może być problem bo nie mam wstecznych obrotów. A jakie obroty i posowy byście zastosowali? Mam tez nóż z wymiennym ostrzem ze stali karbidowej 3mm ....może on będzie lepszy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”