Obróbka cieplna pręta ze stali C45

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
oldżi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:41
Lokalizacja: Lublin

Obróbka cieplna pręta ze stali C45

#1

Post napisał: oldżi » 13 sty 2016, 15:01

Witam,
przeglądałam forum i wiele całkiem podobnych tematów, ale nie potrafię z nich wiele wywnioskować. Technolog ze mnie żaden, a nad tym tematem męczę się już jakiś czas.
Muszę zaprojektować proces technologiczny wału, materiał: stal C45. Czytałam, że taką stal należy ulepszać cieplnie przed obróbką. W takim wypadku mam pręt o wymiarach Φ75x351. Muszę uzupełnić kartę obróbki cieplnej, jednak nie potrafię dobrać odpowiednich parametrów.
Chodzi mi oczywiście o temperatury i czasy w procesach hartowania i odpuszczania. Prosiłabym o pomoc w tym temacie, albo chociaż o naprowadzenie jak racjonalnie dobrać te parametry. Załączam kartę obróbki cieplnej, którą muszę uzupełnić.


Pozdrawiam.
Załączniki
KIOC.doc
(50 KiB) Pobrany 456 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7992
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 13 sty 2016, 17:25

Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
oldżi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:41
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: oldżi » 13 sty 2016, 17:35

Dziękuje za odpowiedź, aczkolwiek też nie jest to strona gdzie znajdę odpowiedź na moje pytania. Być może dla większości forumowiczów to rzecz banalna, ale ja niestety nie mogę połączyć tych wszystkich procesów w jedną spójną całość. Widziałam zakresy temperatur hartowania oraz odpuszczania tej stali, ale chodzi mi także o czasy nagrzewania i chłodzenia w odniesieniu do pręta o tych konkretnych wymiarach. Do tego chciałam spytać, czy jest tak, jak wyczytałam w internecie, że stal ta nie może być poddana hartowaniu po wstępnej obróbce? Mam przykładowy proces technologiczny wału, w którym materiałem jest C45 a obróbka cieplna wykonana jest dopiero przed samym szlifowaniem, czy to prawidłowe?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: CFA » 13 sty 2016, 21:02

oldżi pisze:Mam przykładowy proces technologiczny wału, w którym materiałem jest C45 a obróbka cieplna wykonana jest dopiero przed samym szlifowaniem, czy to prawidłowe?
Jak najbardziej prawidłowe. Gdzie wyczytałeś lub skąd wywnioskowałeś, żeby obrabiać cieplnie przed obróbką skrawaniem? Co do czasów i temperatur, to niestety, ale jeśli ktoś nie zajmuje się tym na codzien - jakiś hartownik albo fanatyk- to, żeby odpowiedzieć na Twoje pytania musiałby zrobić to co Ty powinieneś czyli postudiować temat, poczytać itd


Autor tematu
oldżi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:41
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: oldżi » 17 sty 2016, 19:37

Temat studiuje już od jakiegoś czasu, w sumie to mniej więcej już wiem jak rozplanować te czasy, więc z tym sobie poradzę. O tym obrabianiu cieplnie, przed innymi obróbkami przeczytałam w internecie, na forum, dlatego chciałam upewnić się, czy jest to informacja prawdziwa. Skoro piszesz, że nie ma przeciwwskazań do obróbki cieplnej na późniejszym etapie to mój problem jest rozwiązany. W takim razie dla wyżej opisanego wałka, ze stali C45, ramowy plan procesu technologicznego może wyglądać następująco:
1. Cięcie
2. Frezowanie i nakiełkowanie czół
3. Toczenie zgrubne
4. Toczenie kształtujące
5. Frezowanie rowków wpustowych
6. Toczenie gwintu
7. Obróbka cieplna
8. Szlifowanie
9. Kontrola jakości?


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#6

Post napisał: ZiG » 17 sty 2016, 21:37

Zamień punkt 5 i 6 kolejnością. Ulepszanie cieplne stali C45 stosuje się przed obróbką skrawaniem. Jest to częsty zabieg. Taka stal o twardości 32-34 HRC bardzo dobrze się obrabia.


Autor tematu
oldżi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2016, 14:41
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: oldżi » 20 sty 2016, 19:03

W takim razie już się pogubiłam. Biorąc pod uwagę mój przypadek, lepiej poddać obróbce cieplnej pręt zaraz po ucięciu czy jednak po obróbce?


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 21 sty 2016, 17:27

Zauważyłem ze na zahartowanej stali lepiej się nacina gwint (dostałem do poprawy gwint który był wykonany w stali HS. Cały element był po hartowaniu. Skok M12 x1.25).
Na tokarce nożem z płytką lutowaną zrobiłem gwint idealny bez jednego zadziorka, gładkość jak spod szlifierki. W stali niehartowanej tak ładnego gwintu chyba nigdy nie zrobiłem.


Generalnie szlifowanie jest na końcu procesu zwykle, jeśli ulepszysz przed obróbką to nie wydaje mi się żeby to znacznie ułatwiło życie.


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 21 sty 2016, 17:43

oldżi pisze:W takim razie już się pogubiłam. Biorąc pod uwagę mój przypadek, lepiej poddać obróbce cieplnej pręt zaraz po ucięciu czy jednak po obróbce?
To zależy co jest celem tej obróbki cieplnej. Jeśli celem jest zmiana warunków skrawania,
żeby uzyskać lepszą powierzchnię czy inny wiór i nie przeszkadza to w kolejnych operacjach, to możemy ulepszyć przed. W sumie C45 się dość dobrze obrabia bez ulepszania. Jeśli jest wymóg jakiejś konkretnej twardości czy Rm to obróbka cieplna przed szlifem. Nie wiadomo w sumie jaka jest obróbka cieplna wymagana na tym rysunku. Inaczej się planuje jak jest ulepszanie na 30HRC a inaczej jak ktoś chce wyciągnąć 55HRC z C45 i jakie są kształty, bo niektóre rzeczy to się w ulepszonym materiale ciężko robi.


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#10

Post napisał: ZiG » 21 sty 2016, 21:31

CFA pisze: Nie wiadomo w sumie jaka jest obróbka cieplna wymagana na tym rysunku. Inaczej się planuje jak jest ulepszanie na 30HRC a inaczej jak ktoś chce wyciągnąć 55HRC z C45 i jakie są kształty, bo niektóre rzeczy to się w ulepszonym materiale ciężko robi.
Ulepszanie cieplne to bardzo konkretna obróbka. Hartowanie i wysokie odpuszcanie. Twardość materiału ulepszonego zawsze jest w granicach trzydziestu-kilku stopni HRC. 55HRC to już nie ulepszanie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”