Blok wodny chłodzenia CPU, amatorska próba

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
jankow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2016, 18:03
Lokalizacja: polandia

Blok wodny chłodzenia CPU, amatorska próba

#1

Post napisał: jankow » 03 sty 2016, 18:25

Witam,
Chce zaaplikować chłodzenie wodne do komputera i stwierdziłem że zamiast kupować gotowe sam pokombinuje, a przy okazji zaoszczędze, a może i komuś się przyda jeśli prototyp będzie udany.

W linku jest moja próba pierwszego elementu jaki chce zlecić do wykonania. To również moja pierwsza próba z programem CAD i brakuje kilku szczegółów. Przy okazji, jeśli czyta to ktoś z możliwością i chęcią wykonania jednorazowo takiego zamówienia zapraszam do kontaktu.

http://imgup.pl/pt/I0RP/blok-wodny.html

To są dwa płaskowniki miedziane o wymiarach 10mm x 50mm x 80mm, każdy z wydrążąną połową kanału o średnicy 13mm oraz przekrojowi koła odpowiadający wybranej złączce i przewodowi do cieczy.

Biorąc pod uwage, że konstrukcja ma być szczelna dla wody pod małym ciśnieniem, jaki sposób połączenia powinienem wybrać?
1. Lutowanie cyną z użyciem palnika.
2. Wydrążenie dodatkowych kanałów na oringi i połączenie płyt śrubami.

Mam nadzieje, że to właściwe pytanie w tym forum/dziale.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

Darnok1911
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 27 kwie 2013, 13:02
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: Darnok1911 » 04 sty 2016, 12:57

Witam,
odpuść sobie lutowanie palnikiem, zrób na złącza skręcane z o-ringami. Przy tym ułożeniu kanału wewnątrz bloku za dużo ciepła nie odbierzesz, Lepiej wyfrezować całe pole z pozostawionymi prostopadle do kierunku przepływu żebrami (chciałem Ci to narysować, ale coś mi Inventor nie dykwi, może jak uruchomię go). Pole przekroju przepływu trzeba tak dobrać żeby było zbliżone lub ciut mniejsze od rurek (przy większym polu zmaleje prędkość przepływu, a co za tym idzie współczynnik wnikania ciepła czynnik chłodzący/metal).
Nie oferuje wykonania, bo moja frezarka cnc dopiero się robi ;)


Autor tematu
jankow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2016, 18:03
Lokalizacja: polandia

#3

Post napisał: jankow » 04 sty 2016, 13:23

Dzięki za wkład, zwłaszcza że brzmi jakbyś wiedział o czym mówisz. :]

Z obliczeniem przekroju sobie poradze, ale gdybyś mógł chociaż namazać coś ołówkiem i zdjęcie wrzucić włącze to do drugiej wersji, ja to sobie i tak przerysuje bo ciekawi mnie praca z CADem.

Zmian będzie kilka bo już zamówiłem złączki o przekroju wewnętrznym 10mm. Wyjąłem też procesor i okazało się, że wejdzie maksymalnie blok o wymiarach 45x65, ale może i to nie jest konieczne skoro efektywny przekrój "wymiennika" jest dość symboliczny. Finezja zamiast rozwiązania siłowego, czy masowego w tym wypadku.

Reszta projektu też będzie w klimacie gospodarskim i bez idiotycznej marży marek branży komputerowej. Jako główny wymiennik planuje wziąć jakiś odpowiednio komiczny motoryzacyjny radiator miedzany, jak to się sprawdzi to podłącze pod to jeszcze obie karty graficzne. Chłodnice wyprowadze na balkon i zapomne jak szumi komputer. :]

Powodzenia z frezarką i pozdrawiam


ahabich
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 332
Rejestracja: 01 maja 2006, 18:29
Lokalizacja: wawa

#4

Post napisał: ahabich » 04 sty 2016, 15:18

Idę o zakład, że w ostatecznym rozrachunku pomijając nawet koszt twojej "robocizny" wyjdzie drożej, niż gotowy chiński zestaw :wink:


Autor tematu
jankow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 03 sty 2016, 18:03
Lokalizacja: polandia

#5

Post napisał: jankow » 04 sty 2016, 15:26

Też się o to samo założe. Kto uważa inaczej?

W końcu to hobby.


simi33
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 18 sie 2014, 16:20
Lokalizacja: Katowice

#6

Post napisał: simi33 » 06 sty 2016, 20:02

Ja :D mam coś podobnego- tylko blok kupny (EKWB), chłodnica z poloneza, stara (oczyszczona) pompa CO, 25m rurociągu z alu-pexu, chłodnica i pompka w piwnicy i max 35* na phenomie 955 ;) Z całością zamknąłem się w 500zł, a kartę graficzną w przyszłości pewnie też podepnę. Co do bloku to warto pomyśleć nad wąskimi kanalikami (jak np. we wspomnianym bloku EK supreme hf), na pewno zwiększy to szybkość odbierania ciepła z procka. Też myślałem nad wykonaniem takiego bloku samemu, ale na maszynach do których mam dostęp było to nie możliwe, a koszta zlecenia komuś takiej roboty niestety przewyższały cenę zakupu używanej części.
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”