Literatura do nauki obróbki ubytkowej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Pitucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2014, 18:08
Lokalizacja: Krasnystaw

Literatura do nauki obróbki ubytkowej

#1

Post napisał: Pitucha » 29 gru 2015, 17:42

Witam. Jetem studentem III roku Mechaniki i Budowy Maszyn. Chciałbym specjalizować się w zakresie obróbki, technologii. Uczelnia niestety nie pozwala na za wiele. Z doboru parametrów obróbki miałem jedne ćwiczenia, a z programowania obrabiarek dwa zajęcia. Chcąc nie chcąc, muszę kształcić się sam, z książek, na kursach itd. I stąd moja prośba a zarazem pytanie: polecicie jakąś praktyczną literaturę, gdzie mógłbym coś poczytać na temat obróbki? Ta którą mam, mówi głownie o teoretycznych rzeczach, a mi zależy na czymś bardziej praktycznym. Czymś w rodzaju poradnika dla zielonego operatora.

Rozglądam się za praktykami jako operator ( miesiąc, dwa ), kłopot w tym, że nikt nie chce przyjąć studenta na przyuczenie bo będzie po prostu przeszkadzał. A nawet jak znajdę jakieś praktyki, chciałbym tam pójść z jakąś wiedzą, żeby jak najwięcej praktyki wynieść.

Pozdrawiam :)



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 29 gru 2015, 18:19

Na początek:
Podstawy projektowania procesów technologicznych-M.Feld
Poradniki tokarza, frezera...(Sandvik, Garant...)
Poradnik tokarza - K.Dudik, E.Górski
Poradnik Mechanika( condens) wyd. REA
Rysunek techniczny dla mechaników- T.Lewandowski
Koła zębate -K.Ochęduszko
Obróbka skrawaniemi narzędzia_Barbara Dul-Korzyńska
Obrobka skrawaniem_J.Górny
Poradnik inżyniera - obróbka skrawaniem
Poradnik CNC procesy technologiczne
WIDIA_poradnik_toczenia_gwintow

Google


Autor tematu
Pitucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2014, 18:08
Lokalizacja: Krasnystaw

#3

Post napisał: Pitucha » 29 gru 2015, 19:43

Dzięki ;)

Co do google i allegro, to już jedną książkę zakupiłem ;) W bibliotece też byłem i stos książek wypożyczyłem. Jednak wszystkie były bardzo teoretyczne, opisywały badania nad materiałami, struktury materiałów na płytki skrawające. Z tego powodu zdecydowałem się zwrócić do ludzi, którzy wydaje mi się ( z obserwacji forum ), że są fachowcami w tej dziedzinie i coś polecą ;)


qba3
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 01 lip 2011, 19:35
Lokalizacja: podkarpacie

#4

Post napisał: qba3 » 29 gru 2015, 20:19

Machining and CNC technology fitzpatrick wyd. McgrawHill - jedyna książka którą moge szczerze polecić jest tam wszystko co przy obróbce zelastwa jest przydatne od trasowania warsztatowych metod pomiarowych, HT, programowania warsztatowego, programowania CAM itd. Naprawdę najlepsza pozycja w tym temacie na rynku choć dość droga i po angielsku

Wszystkie książki które kolega powyżej wypisał to jest bez urazy wyciąganie pieniędzy, nie ma tam niczego co Ci się przyda poza Poradnikiem Mechanika jako tebelka z danymi - to polecam.
Sprzedawcy narzędzi pokazują jak użyć swoich narzędzi ale też bez konkretów - suche parametry ewentualnie jakieś dodatkowe uwagi co do zastosowania.
Nie mowię tego bo tak - mam większość z tych książek i nie ma tam ćwierci wiedzy która jest w tej.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 30 gru 2015, 06:51

qba3 pisze:Sprzedawcy narzędzi pokazują jak użyć swoich narzędzi ale też bez konkretów - suche parametry ewentualnie jakieś dodatkowe uwagi co do zastosowania
Nie do końca prawda, czego dowodzi poniższa pozycja proponowana przez Peritusa:
peritus pisze:Poradniki tokarza, frezera...(Sandvik, Garant...)
Zaznaczam, że chodzi o poradnik a nie któryś z katalogów. Powyższa pozycja rzeczywiście posiada pewną wadę "pierworodną" - podaje przykłady oparte wyłącznie na rozwiązaniach finansującego ją producenta narzędzi. Poziomem dostosowana jest bardziej dla operatorów, którzy często bez teoretycznego przygotowania, być może trochę z przypadku trafili do tej branży. Złośliwie powiem, że powinno Ci to się podobać. Ogólnie, to powiem, że więcej szczegółowych zajęć i wiedzy zdobyłbyś na kierunku technologicznym a nie konstrukcyjnym - tak wnioskuję z tego co piszesz. Także może zmiana kierunku lub bardziej ambitnie, 2 fakultet.
Odnośnie książek na naszym rynku, brakuje uaktualnionego poradnika tokarza i frezera o nowoczesne technologie - te które są (być może tylko te które ja oglądałem :wink: ) zatrzymały się gdzieś w latach 60-tych 20 wieku. Znakomicie tłumaczą i pokazują wszystko do etapu stali szybkotnących. Brakuje nie tylko nowości, ale po prostu ostatnich 30 lat.
qba3 pisze:Machining and CNC technology fitzpatrick wyd. McgrawHill - jedyna książka którą moge szczerze polecić
Nie czytałem, zaciekawiłeś mnie - zobaczę co z moim angielskim.


Autor tematu
Pitucha
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 10 sty 2014, 18:08
Lokalizacja: Krasnystaw

#6

Post napisał: Pitucha » 30 gru 2015, 15:37

Ogólnie, to powiem, że więcej szczegółowych zajęć i wiedzy zdobyłbyś na kierunku technologicznym a nie konstrukcyjnym - tak wnioskuję z tego co piszesz. Także może zmiana kierunku lub bardziej ambitnie, 2 fakultet
Problem w tym, że AGH nie oferuje nic takiego ( niby taka dobra uczelnia ). Wydawało mi się, że na takim kierunku jak Mechanika i Budowa Maszyn, przedmiot Technologia Maszyn to powinno być coś pokroju wytrzymałości materiałów, mechaniki, PKMu. U mnie wygląda to tak, że TM to przedmiot obieralny, który jest trudny, więc nikt go nie wybiera, bo Technologia Spajania jest prostsza. Koniec, końców TM nie zostaje uruchamiana z braku chętnych. Chyba trzeba pójść na magistra gdzie indziej...

Generalnie nauka czegoś takiego z książek to trochę mija się z celem, ale problem w tym, że nikt mnie nie chce na praktyki przyjąć. Wszędzie olewają studentów jak pytają o możliwość odbycia praktyk...


manfix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 151
Rejestracja: 27 lut 2015, 22:20
Lokalizacja: xxxxx
Kontakt:

#7

Post napisał: manfix » 30 gru 2015, 19:00

No właśnie czasem odległość przeszkadza w zdobywaniu wiedzy Łatwo komuś radzić, ja uczyłem się podglądając innych, jak pracują. Co się nauczyłem to moje Ja pokazuję swoją wiedzę na Youtube Jak będziesz chciał to na pewno znajdziesz Pozdrawiam
https://www.youtube.com/user/manfiks/videos?disable_polymer=true
nie ważne czy ma 20 lat czy 63 lat niech mówi na TY , ale niech drugiego szanuje :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”