Konstrukcja tłoczników - Zdzisław Marciniak - nie dla debili

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Konstrukcja tłoczników - Zdzisław Marciniak - nie dla debili

#1

Post napisał: lkuchars » 02 gru 2015, 16:18

Cześć

Słuchajcie jest taka sprawa. Czytałem jakiś czas temu, że warto to kupić i przeczytać i też tak zrobiłem. Nie mam wątpliwości że książka pisana przez fachowca, ale...

Przeczytałem kilkadziesiąt pierwszych stron i jestem troche zawiedziony bo spodziewałem się bardziej praktycznych porad i bardziej łopatologicznego tłumaczenia i większej ilości przykładów. Wydaje mi się, że książka jest dla wykształconych ludzi po politechnice. Jednym słowem nie dla mnie. Nawet rysunki powiem szczerze nie są dla mnie łatwe do ogarnięcia. Sterta wzorów odrazu na wejściu.

Czy polecilibyście może inne książki po polsku lub angielsku, które byłyby bardziej praktyczne i byłbyby może namiastką mistrza w narzędziowni dającego dobre rady co i jak robić? Muszę poznać podstawy, ale nie chce być zasypany wzorami.

Pozdrawiam
Łukasz Kucharski


Pozdrawiam
Lukasz

Tagi:

Awatar użytkownika

zista
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 12 kwie 2012, 20:56
Lokalizacja: A12

Re: Konstrukcja tłoczników - Zdzisław Marciniak - nie dla de

#2

Post napisał: zista » 02 gru 2015, 17:18

lkuchars pisze: Wydaje mi się, że książka jest dla wykształconych ludzi po politechnice. Jednym słowem nie dla mnie. Nawet rysunki powiem szczerze nie są dla mnie łatwe do ogarnięcia. Sterta wzorów odrazu na wejściu.

Muszę poznać podstawy, ale nie chce być zasypany wzorami.
Nie każdy problem ma konstrukcję cepa...
Było się uczyć, studiować...a nie browarek, trawka i ustawka...teraz masz efet! :razz:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: upadły_mnich » 02 gru 2015, 20:57

czytam twój post i postaram się pomóc, aczkolwiek to pewnie nie będzie pomoc jakiej oczekujesz.
Temat tłoczników, wykrojników itp. jest skromny w literaturę (norm było kilka: wykonanie, elementy, pomiary, regeneracja, elementy znormalizowane itp) Ale nie wynika to tylko z braku autorów. Jest to po prostu wyższy poziom i bardzo szeroki temat. Na pewno nie technikum.
Na poziomie starego technikum to znajdziesz książki a właściwie rozdziały w tychże książkach "łopatologiczne" ale na 2 stronach wyjaśnione. I tam znajdziesz tylko podział tłoczników i nic więcej. A żadnej wiedzy konkretnej.
Pytasz o książki techniczne "praktyczne". Mam ich wiele ale żadna nie sprawi, że będziesz mistrzem w narzędziowni. Nie na tym to polega.
Książki podają pomysł, czasami wzory czy tabele ale żaden autor nie przewidzi wszystkich możliwości. A na pewno w książce o tłocznikach nie będzie wnikał autor w ścinanie kołków czy gwinty w śrubach.
Sorry ale nie znajdziesz tego, czego szukasz.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: lkuchars » 02 gru 2015, 22:11

upadły_mnich pisze: Pytasz o książki techniczne "praktyczne". Mam ich wiele ale żadna nie sprawi, że będziesz mistrzem w narzędziowni.
Kto powiedział, że chce być mistrzem narzędziowni.

Możesz kolego podać tytuły i autorów tych książek, które masz?

[ Dodano: 2015-12-02, 22:22 ]
zista pisze:
lkuchars pisze: Wydaje mi się, że książka jest dla wykształconych ludzi po politechnice. Jednym słowem nie dla mnie. Nawet rysunki powiem szczerze nie są dla mnie łatwe do ogarnięcia. Sterta wzorów odrazu na wejściu.

Muszę poznać podstawy, ale nie chce być zasypany wzorami.
Nie każdy problem ma konstrukcję cepa...
Było się uczyć, studiować...a nie browarek, trawka i ustawka...teraz masz efet! :razz:
Hehe, no wlasnie, że się uczyłem, tylko nie tego co trzeba ;) Jestem po studiach ale przyznam, żę jestem za cienki na książke Marciniaka. Pracuje jako programista. Zycie sie tak ułożyło, że pewnie za rok będę pracował jako narzędziowiec w rodzinnej firmie. W dzieciństwie obserwowałem tatę w narzędziowni. Pracuje w tej chwili na kontrakcie full time na krześle przy kompie :( , nie moge sobie pozwolić na zatrudnienie się w narzędziowni i nauke. Mam trochę czasu żeby nauczyc sie wieczorami na sucho tyle ile się da ale nie chodzi mi o wzory i wykresy i rozkłady sił. Może ktoś coś poleci po angielsku na ten temat?
Ostatnio zmieniony 04 gru 2015, 14:37 przez lkuchars, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Lukasz


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1545
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: upadły_mnich » 02 gru 2015, 23:37

napisz jaka dziedzina Cię interesuje bo narazie tylko o tłocznikach i wykrojnikach mówimy.
Jeśli chcesz po angielsku to nie możesz polski tekst w translatora wrzucić? :razz: :Niestety wielu książek nie ma w wersji elektronicznej.
byłbyby może namiastką mistrza w narzędziowni
To Ty napisałeś więc nie obruszaj się, że zrozumiałem to dosłownie
I mój cytat:
to pewnie nie będzie pomoc jakiej oczekujesz.
I chyba to jest całe podsumowanie tematu
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: lkuchars » 03 gru 2015, 00:26

No wlasnie tłoczniki i wykrojniki mnie interesują ;). Mamy firme rodzinną, w której wytwarzamy narzędzia ręczne, ogrodnicze. Będzie trzeba robić nowe i remontować istniejące. Interesuje mnie wszystko co pomogłoby mi przygotować się jakoś do nowego zawodu. Ksiązki nie potrzebuje w wersji elektronicznej. W warszawie wszystko jest w bibliotekach do wypozyczenia za free. Nie chce niczego wkuwać raczej zapoznac sie co jest w książkach, czy są jakieś poradniki praktyczne, zeby wiedzieć gdzie czegoś szukać, obyć się z terminologią itd.
Pozdrawiam
Lukasz


ZiG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 05 mar 2009, 22:39
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: ZiG » 04 gru 2015, 14:30

Mam dla Ciebie idealna ksiazke!
"Obróbka plastyczna. Materiały pomocnicze do projektowania"
Mieczysław Ustasiak, Paweł Kochmański

http://www.wydawnictwo.zut.edu.pl/katalog?page=14


A samych wykrojnikach jest 50 stron, a reszta ksiazki o innych przyrzadach do obrobki plastycznej. Po tym Co napisales wczesniej to na pewno Ci sie spodoba.


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: lkuchars » 04 gru 2015, 14:56

Dzieki ZiG, książka już zamówiona.
Dzięki za pomoc
Pozdrawiam
Lukasz

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#9

Post napisał: WZÓR » 05 gru 2015, 15:42

lkuchars pisze:...Mam trochę czasu żeby nauczyc sie wieczorami na sucho tyle ile się da ale nie chodzi mi o wzory i wykresy i rozkłady sił.
(....)

No wlasnie tłoczniki i wykrojniki mnie interesują ;). Mamy firme rodzinną, w której wytwarzamy narzędzia ręczne, ogrodnicze. Będzie trzeba robić nowe i remontować istniejące. Interesuje mnie wszystko co pomogłoby mi przygotować się jakoś do nowego zawodu. ....
Życzę sukcesów w nauce wieczorami w ciepłym foteliku :grin: , choć ja po przeszło 27 latach pracy w tym zawodzie twierdzę , że bez praktyki zbyt
wiele nie zadziałasz.

https://bloomsakura.files.wordpress.com ... radnik.pdf

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
lkuchars
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 30
Rejestracja: 15 sie 2008, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: lkuchars » 05 gru 2015, 16:51

To oczywiste, ale kiedyś i od czegoś trzeba zacząć. Dzięki za linka. Na pierwszy rzut oka to książka, której szukałem.

podrawiam
Pozdrawiam
Lukasz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”