Odcinanie rur przecinak 3mm

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
piojaw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2015, 20:00
Lokalizacja: Sztutowo

Odcinanie rur przecinak 3mm

#1

Post napisał: piojaw » 20 lis 2015, 20:36

Witam dziś zaczęliśmy nowe zlecenie i od razu pojawił się problem przy operacji odcinania. Materiał to 316L rura 38/28mm szerokość plytki 3mm parametry 600obr/min i posuw 0.05mm/obrót. Problem polega na tym ze gdy nóż zbliża się do końcowego momentu obróbki zrywa sztukę z taką siłą że miażdży sztukę rozwala nóż oraz obija znacząco głowicę. Wcześniej odcinanie sztuk z pełnego walka szlo normalnie. Czy jest jakaś różnica w sposobie obróbki? Może znajdzie się ktoś kto miał podobny problem i udało mu się go rozwiązać? Z góry przepraszam jeśli powieliłem temat jedyne co znalazłem to o odcinaniu aluminium[/i]



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: WZÓR » 21 lis 2015, 10:10

Jak dla mnie z lekka posuw za duży ... , ja dałbym w granicach 0.02 - 0.03 mm/ obr.
W podobnych przypadkach ja nie odcinam detalu do końca ... , nie zawsze leci on gdzie trzeba , czasami poobija się na kręcącym się uchwycie i bubel gotowy.
Podcinam wtedy detal do momentu abym mógł go swobodnie ręką wyłamać.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Orzel666
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2006, 12:14
Lokalizacja: Kielce/Kraków

#3

Post napisał: Orzel666 » 21 lis 2015, 10:47

nie napisales jaka maszyna, to ma spore znaczenie dla sztywnosci ukladu i ustawienia narzedzia
sprawdz czy przecinak jes w osi wrzeciona na jakims walku


Autor tematu
piojaw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2015, 20:00
Lokalizacja: Sztutowo

#4

Post napisał: piojaw » 21 lis 2015, 10:59

Teoretycznie jest to rozwiązanie ale z założenia dyrekcji wynika że powinno to iść z automatu a operator tylko zatrzymuje maszynę na wymianę ostrzy... :) bo generalnie gdy robiłem tego typu operacje we wcześniejszych firmach to też tak to wyglądało że sami odłamywaliśmy detal. Narazie stanęło na tym żeby ciąć sztuki na pile i robić pojedyncze sztuki... Bez sensu trochę bo program idzie ok 2 minut i co chwilę trzeba będzie zakładać i ściągać te sztuki. Dobra wstępnie spróbuję im to wytłumaczyć że szybciej nie znaczy lepiej:)

Maszyna to doosan lynx220 właściwie masz racje ze może to mieć związek z osią narzędzia wcześniej spłonęło wiertlo składane wiec mogła się przestawić. Dobra zobaczymy w poniedziałek:)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 21 lis 2015, 13:05

piojaw pisze:Teoretycznie jest to rozwiązanie ale z założenia dyrekcji wynika że powinno to iść z automatu a operator tylko zatrzymuje maszynę na wymianę ostrzy... :) ...
Generalnie Dyrekcja nie ma bladego pojęcia o robocie.
Te myślenie ma sens jak maszyna jest wyposażona w chwytak części ( posiadam taki na swojej SL-20 Haas i korzystam z niego przy większych seriach).

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


maxadi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:49
Lokalizacja: racibórz

#6

Post napisał: maxadi » 21 lis 2015, 13:36

Ja urzyłbym płytki ze skosem np https://www.toolingcenter.com/PL/catego ... _container sam urzywam tyle ze innego dostawcy do odcinania rurek tyle że ze stali więc poszukałbym takich do nierdzewki


Autor tematu
piojaw
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 7
Posty: 11
Rejestracja: 20 lis 2015, 20:00
Lokalizacja: Sztutowo

#7

Post napisał: piojaw » 21 lis 2015, 13:40

Jest też chwytak więc teoretycznie powinno iść to płynnie ale jak widać teoria i praktyka sa od siebie bardzo daleko:)

Odbiegając trochę od tematu mam pytanie odnośnie materiałów jaka jest różnica między obróbką w ten sam sposób rury i pełnego walka? Czy obrabiajac te dwa rodzaje powinienem inaczej je traktować? Może i niektórym wydaje się że to głupie pytanie ale nie bylem uczony w kierunku obróbki skrawaniem a jedynie obsługi maszyny. Tyle ile wiem i rozumiem wynika z metody prób i błędów oraz podpowiedzi "ustawiacza"....

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#8

Post napisał: RomanJ4 » 21 lis 2015, 14:06

maxadi pisze:Ja urzyłbym płytki ze skosem
Kolega maxadi dobrze radzi, powinno pomóc..
Obrazek Obrazek
Poza tym zawsze przy docinaniu, niezależnie czy rury czy pełnego wałka, liniowo zmniejsza się prędkość posuwu właśnie po to by nie występowało zjawisko opisane przez kolegę z urywaniem coraz cieńszej ścianki w rurach czy czopu w wałkach..
Bo wraz ze zmniejszającą się przecinaną średnicą materiału zmniejsza się również prędkość nabiegania wióra na powierzchnię natarcia noża, a co za tym idzie wzrost odporu skrawania Fp (odcięty materiał piętrzy się na ostrzu) przy niewielkim kącie przystawienia Kr (gł. kraw. skraw.), i jeśli siła posuwu Ff (+odporu Fp) przekroczy wytrzymałość pozostałego do odcięcia przekroju - urywa go.
Obrazek
(tu dla toczenia wzdłużnego, dla przecinania siły analogiczne)
Do tego dodać trzeba jeszcze sprężystość materiału..
Ostatnio zmieniony 21 lis 2015, 14:33 przez RomanJ4, łącznie zmieniany 4 razy.
pozdrawiam,
Roman


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 21 lis 2015, 14:17

witam.
pewnie że skosem.
jak odcinasz rurę ( tulejkę ) to jest moment gdy nóż wpada całą szerokością do wewnątrz.
no i dalej - wiadomo - jeb.
a jak jeszcze nóż źle ustawiony i luzy na maszynie to raczej gwarancja kłopotów.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 21 lis 2015, 15:10

piojaw pisze:Jest też chwytak więc teoretycznie powinno iść to płynnie ale jak widać teoria i praktyka sa od siebie bardzo daleko:)

Odbiegając trochę od tematu mam pytanie odnośnie materiałów jaka jest różnica między obróbką w ten sam sposób rury i pełnego walka? Czy obrabiajac te dwa rodzaje powinienem inaczej je traktować? Może i niektórym wydaje się że to głupie pytanie ale nie bylem uczony w kierunku obróbki skrawaniem a jedynie obsługi maszyny. Tyle ile wiem i rozumiem wynika z metody prób i błędów oraz podpowiedzi "ustawiacza"....
Kolega dobrze radzi:
Ja urzyłbym płytki ze skosem
... , jak wcześniej napisałem zwróć uwagę na posuw , gdyż masz o wiele za duży i nawet profil płytki nic nie pomoże.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”